اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - نوشهر  
دوشنبه 22 خرداد 1396

روستای سنگ تجن روستایی در استان مازندران است که در چهار کیلومتری مرکز شهرستان نوشهر قرار دارد و یکی از قدیمی ترین روستاهای این شهرستان نیز می باشد. 

این روستا در نزدیکی جنگل بوده است و نیز از زمین های حاصلخیز زیادی برای کشاورزی و زراعت برخوردار می باشد. 

 باتوجه به اطلاعاتی که در رابطه با وجه تسمیه نوشهر به دست آمده است به نظر میرسد که نام نوشهر در گذشته سنگ تجن بوده است.در واقع می توان گقت که وجه تسمیه سنگ تجن ترکیبی از سنگ تجن می باشد و با توجه به این امر دارای معانی متعدد و گوناگونی می باشد.

تجن نام یکی از گونه هاس گیاهی مانند نی خیزران می باشد که در کنار دریای خزر رشد می کرده است.  

درکتاب ایرج افشار سیستانی با عنوان "پژوهشی در نام شهرهای ایران" در رابطه با شهر نوشهر آمده است که:

شهر نوشهر در سال 1327هجری قمری در استان مازندران ایجاد شده است که این شهر در گذشته، در قرن نهم هجری قمری روستایی به نام خواج یا خواجک وجود داشته است که در گذر زمان آن را سنگ تجن نامیده اند که ملک ساعدالدوله تنکابنی در آن واقع بوده است. بعدها و در گذر زمان به دلیل قرار گرفتن در کنار دریای مازندران و نیز عبور و مرور کشتی های بازرگانی و تجاری، حبیب الله خان تنکابنی توجه خاصی نسبت به این منطقه نشان میدهد و حبیب آباد نام گرفت.

در کتاب " سفرنامه مازندران " که مربوط به سفر ناصرالدین شاه به مازندران می باشد و نیز نسخه اصلی این کتاب در کتابخانه ملی نگهداری میگردد نام نوشهر را سنگ تجن دکر نموده است.

در روستای سنگ تجن دو چشمه گردوک و اسپی یو وجود دارد که از چشمه های پرآب شهرستان نوشهر می باشند و آب شرب و آشامیدنی این شهرستان نیز از این چشمه ها تامین می گردد.

از آنجاییکه روستای سنگ تجن یکی از روستاهای معروف استان مازندران می باشد و نیز از جاذبه های طبیعی غنی می باشد هرساله گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را به این روستا می کشاند تا ایام خوشی را در کنار خانواده و دوستان در این روستای خوش آب و هوا و نیز در کنار چشمه های پر آب چشمه گردوک و اسپی یو با صدای گوش نواز آب سپری کنند.

دیدگاه کاربران


آزاده بهزاد
آزاده بهزاد
دوشنبه 27 شهریور 1402
سلام دوستان و عزیزانی که به این روستا سفر کردید‌‌‌..آیا مردمان مهربان و حیوان دوست داره یا خیر؟ چون من تازه ساکن مازندران شدم روستای اببندانک اصلا حیوانات رو دوست ندارن. میخواستم بدونم فرهنگ مردم اون منطقه که بیشتر توریستی هست با مخلوقات خدا چطوره؟ چون میگن فرهنگ هر جا رو از رفتار با حیوانات می‌شناسن. میخوام ویلام رو در ابندانک بفروشم. دنبال جایی هستم که همراه با طبیعت و مردمان خونگرم و مهربان، مخلوقات خدا در اون راحت زندگی کنن نه اینکه صدای تیر و شلیک بومی ها لرزه به اندام آدم بندازه و سم دادن و کشتن حیوانات براشون از آب خوردن راحت تر باشه
معصومه دیوسالار
معصومه دیوسالار
یکشنبه 19 تیر 1401
سنگ تجن در گذشته خیلی زیباتر بود بخصوص اطراف چشمه گرداو که باگذشت زمان اون طبیعت زیبا مانند گذشته نیست به مرور زمان دست خوش تغیرات شد واز آن بکری در آمد. سرزمینی است پر از ابهای زیر زمینی خاطرم هست در زمان کودکیم از داخل تنور اب به بیرون جاری می شد. فکر میکنم برگزیدن نام سنگ تجن به این دلیل است وقتی زمینش را بیل میزنید سنگ زیادی در خاکش وجود دارد.
سعید
سعید
چهارشنبه 18 خرداد 1401
سلام
سنگ تجن، بغیر از زیبایی طبیعت، از مردم بسیار خونگرم و دوست داشتنی برخوردار است،
احسان
احسان
چهارشنبه 24 آذر 1400
خونه باغ یا زمین مسکونی در سنگ تجن متری چنده؟
ناهید
ناهید
شنبه 06 آذر 1400
داخل روستا چشمه زلال و پر آبی وجود داره که بهش چشمه گردو میگن، چشمه خیلی قشنگیه ولی متاسفانه اطرافش پر از بطری آب و قوطی نوشابه و ظرف یبار مصرفه
sepandd
sepandd
شنبه 02 مرداد 1400
خیلی حشره اطراف چشمه است و اشغال اطرافش زیاد است متاسفانه.
kalapilak
kalapilak
سه شنبه 11 خرداد 1400
در روستای سنگ تجن جاذبه چشمه گردوک یکی از محبوب ترین مکان های اهل طبیعت واقع شده و فصل پاییز منطقه زیبایی میشه.🌻😍
nahid_noohi
nahid_noohi
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
چشمه گردوک روستای تجن زیباست اما متاسفانه نزدیک که میشید داخلش پر از بطری آب و قوطی های نوشابه و ظروف یکبار مصرف و زباله های دیگه است.
naji
naji
چهارشنبه 13 اسفند 1399
در فصل پاییز سنگ تجن فوق العاده است..بهترین منطقه نوشهر سنگ تجن و چشمه گردوک که از روستای تازه آباد میشه به اینجا رفت.❤️
sheyda_rostamii
sheyda_rostamii
دوشنبه 13 بهمن 1399
چشمه گردوک و جنگل زیبای سنگ تجن در روزهای پاییزی بسیار زیبا هستند. من به همراه گروه طبیعتگرد اینجا رفتم روز فوق العاده ای بود و خیلی خوش گذشت😘
anabraga
anabraga
شنبه 06 دی 1399
چشمه زلال منطقه زیبای سنگ تجن خیلی قشنگه از لابه لای درختهای بلند رد میشه و روش همیشه پر از جلبک و برگ درختهاست و بسیار زیبا و دیدنی است.
sharareh.asd
sharareh.asd
دوشنبه 19 خرداد 1399
روستای تجن قدیمی ترین روستای نوشهر است که در نزدیک این شهر واقع شده است، اگر رفتید به دریاچه ارواح نوشهر که با روستای چلندر پنج کیلومتر فاصله داره هم برید خیلی جالبه.🌷