اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - آمل  
یکشنبه 21 خرداد 1396

دریاچه امامزاده علی و یا دریاچه پشنگ در نزدیکی آب اسک در جاده هراز در استان مازندران واقع شده است و در 80 کیلومتری شهر تهران قرار دارد.

رانش زمین و تشکیل دریاچه امامزاده علی

زمین‌ لغزش یا رانش زمین یا زمین لغزه به حرکت لایه‌های رسوبی زمین گفته میشود که به صورت متراکم و  غیر متراکم روی سطح شیب‌داری که به صورت ناپایدار قرار گرفته اند گفته میشود. رانش زمین دلایل مختلفی دارد که از آنها میتوان به وقوع باران های شدید، فشار منفذی سیالات دیگر، زمین لرزه، سستی خاک در اثر فرآیند جاده سازی و راه‌سازی اشاره کرد. این حرکت که به شکل نزولی رخ میدهد، ممکن است بسیار کند باشد و عملا در طول سال تنها چند میلی‌متر حرکت را شاهد باشیم و یا ممکن است با سرعت زیادی بروز کند و موجب خسارات جبران ناپذیری شود. رانشی که موجب خسارات جبران ناپذیر و البته تولد جاذبه ای گردشگری به نام دریاچه امامزاده علی شد از نوع لغزشی و زمین لرزه است.

سالها پیش محل فعلی دریاچه امام زاده علی، رودخانه ای کم عمق و کم عرض در عمق دره ای کنار جاده هراز بود. اما در بهار سال 1377 زلزله ای در جاده هراز اتفاق افتاد و به علت رانش زمین، مسیر رودخانه بسته شد و به همین علت، آب بالا آمد و دریاچه ایجاد شد.

خوشبختانه با تخلیه به موقع روستاهای منطقه، این حادثه تلفات جانی در بر نداشت اما چند صد متر از جاده هراز، یک روستای کوچک بنام پشنگ، زائر سرا و بقعه سه امامزاده و ... تخریب شده و یا به زیر آب رفتند و اکنون کف دریاچه، پر از درختان و گیاهان باقی مانده از آثار قبل از رانش کوه می باشد.

سالها قبل از این ماجرا بقعه امامزاده علی (ع) درست در لبه جاده ای قرار داشت که مشرف به رودخانه بود و در قسمت پایین آن هم بقعه کوچکتری قرار داشت اما با رانش زمین شکل منطقه تغییرات زیادی داشت و و کوه های دو طرف دره که بهم نزدیک بودند و رودخانه کم عرضی هم از میان آنها عبور میکرد از هم فاصله گرفتند و شرایط جهت ایجاد دریاچه زیبا فراهم آمد. سریعا دریاچه شکل گرفت و آب منطقه اطراف در آن جمع شد.

طول دریاچه حدود هفتصد متر و عرض آن صد و سی متر می باشد. 

دریاچه امامزاده علی ابتدا دارای دو نوع ماهی قزل آلا بود که یکی قزل آلای خال قرمز و دیگری از نوع رنگین کمان است. اما اکنون توسط باشگاه ماهیگیری ماهی طلایی و سالمون هم شارژ میشود.

مجموعه تفریحی و اقامتی دریاچه امامزاده علی

دریاچه امامزاده علی هم اکنون در اختیار باشگاه ماهی گیری امامزاده علی یا باشگاه سی سن است و افرادی که علاقه مند به این ورزش فرح بخش هستند می توانند با ثبت نام در این باشگاه به این ورزش لذت بخش بپردازند و از این فضای زیبا و آرام لذت ببرند.

یکی از ویژگی های قابل توجه این جاذبه گردشگری این است که خانم ها نیز می توانند در ماهی گیری شرکت کرده و از آن لذت ببرند البته لازم به ذکر است که قوانینی از طرف محیط زیست وضع شده است و تنها قسمتی از دریاچه مجوز ماهی گیری را دارا می باشد.

این مجموعه توریستی که به نام سی سن معروف است به وسعت 20000 متر مربع شامل دریاچه، اقامتگاه، برکه ماهیگیری، خزینه، آبشار، کوچه باغ های تاریخی، چشمه آب آهن و... میباشد.

اقامتگاه سی سن یک خانه با قدمت 50 ساله است و البته نوع معماری آن به 100 سال قبل بازمیگردد. این اقامتگاه در زمستان سال 1399 دارای اتاق دو نفره با قیمت 300 هزار تومان، اتاق سه نفره با قیمت 390 هزار تومان، اتاق چهار نفره 480 هزار تومان و اتاق با ظرفیت 8 نفره 960 هزارتومان به همراه صبحانه کامل و محلی میباشد. مسافران عزیز در صورتی که تمایل به سفارش نهار و شام داشته باشند، منوی مجزا در اختیار آنها قرار میگیرد. ساعت ورود به اقامتگاه 4 عصر و ساعت خروج 2 بعد از ظهر روز بعد میباشد.

شرایط ماهیگیری در دریاچه امامزاده علی نیز به این صورت است:

از 6 صبح تا 6 عصر، مبلغ ورودی برای هر چوب ماهیگیری 150 هزارتومان میباشد که از نفرات همراه نیز مبلغ 10 هزار تومان اخذ میگردد. هزینه برپا کردن چادر نیز 50 هزار تومان است.

از 6 عصر تا 6 صبح که سانس vip ماهیگیری است برای هر چوب ماهیگیری 150 هزار تومان و هر نفر همراه 10 هزار تومان و برپا کردن چادر 100 هزار تومان میباشد.

از 8 صبح تا 8 شب نیز برای افرادی که قصد ماهیگیری ندارند و صرفا برای برپایی چادر و استفاده از طبیعت بی نظیر منطقه آمده اند هزینه 70 هزار تومان برای برپایی کمپ و هر نفر 10 هزار تومان دریافت میشود.

قیمت ها مربوط به سال 1399 میباشد.

لازم به ذکر است، این مجموعه خصوصی بوده و برای ماهیگیری نیازی به اخذ مجوز توسط افراد نمیباشد و قبلا مجوزهای مربوطه توسط باشگاه ماهیگری اخذ شده است.

همچنین محدودیتی در ماهی های گرفته شده نیست و ماهیگیران به ازای پرداخت مبلغ یک چوب چرخ آزاد میباشند. چوب به دسته بلند ماهیگیری گفته میشود که نخ از آن به داخل آب میرود و چرخ روی آن واقع شده است. چرخ نیز به قسمتی از چوب ماهیگیری گفته میشود که نخ به وسیله آن تنظیم می گردد. برای افراد مبتدی چوب های کوتاه تر مناسب تر است.

لازم به ذکر است، در روزهای پنج شنبه، محوطه ماهیگیری در اختیار ماهیگیران سبک فلای فیشینگ خواهد بود و ماهیگیران عادی و سبک های دیگر در روزهای دیگر میتوانند به باشگاه مراجعه کنند.

در صورتی که برای ماهیگیری به دریاچه امامزاده علی سفر کردید نکات لازم را رعایت فرمایید. از پاشیدن طعمه اکیدا خودداری کنید و از ریسه انشعابی چند قلابه استفاده نکنید.

ماهی های موجود در دریاچه امامزاده علی به صورت روزانه توسط باشگاه ماهیگری سی سن شارژ میشود.

قزل آلای خال قرمز

سایز این ماهی حدود 45 سانتی متر است و طعمه آن لارو دست ساز میباشد.

این ماهی‌ها در آب شیرین رودخانه و دریاچه زندگی میکند و در پاییز برای تخم ‌ریزی مخالف با جریان آب حرکت میکند و به سمت سرچشمه‌های رودخانه میرود. ماهی قزل‌آلا عموما ماهی شکارچی و پُراشتهایی میباشد که از خانواده آزادماهیان است و نسبت به تغییرات دمایی غذایی حساسیت ویژه ای از خود بروز می‌دهد. ماهی خال قرمز از نوع رنگین‌کمانی آن باهوش‌تر میباشد و به خاطر شرایط خاص زیستی‌ که دارد به صورت پرورشی یافت نمیشود و به همین دلیل جزو ماهی های کمیاب است. ماهی قزل‌آلای خال‌سرخ یا گل‌ماهی خال‌سرخ نوعی ماهی است که در برخی کشورها به آن قزل‌آلای قهوه‌ای گفته میشود. ماهیان جوان قزل آلای خال قرمز برعکس ماهی ‌های مسن عمدتا در سطح آب یافت می‌شوند و نوع ماده آن ها در سه سالگی و نر آنها در دو سالگی به بلوغ می‌رسند.

در کشور ایران ماهی قزل آلای خال قرمز در منطقه دشت لار که از توابع استان مازندران است بیشتر دیده می‌شود.

مسیر دسترسی به دریاچه امامزاده علی

برای رسیدن به دریاچه از مسیر جاجرود به آبعلی، پلو و سپس آب اسک رفته و از آنجا به دریاچه امامزاده علی و باشگاه ماهیگیری سی سن میرسید. همچنین میتوانید از جاذبه های آمل مانند دشت آزو، آبشار لاسم و روستای نشل دیدن کنید.

 

اقامت در نزدیکی دریاچه امامزاده علی (پشنگ)

برای اقامت در این منطقه می توانید سایت ویلاجار را بررسی نمائید و با اجاره ویلا در آمل محل اقامت خود، خانواده و دوستانتان را از قبل تامین کنید. البته اقامتگاه بومگردی سی سن در مجاورت این دریاچه بهترین گزینه برای اقامت مسافران است.

دیدگاه کاربران


امید
امید
سه شنبه 13 اردیبهشت 1401
من به اتفاق برادرم برای اولین بار قصد عزیمت به این دریاچه را داشتیم
به کیوسک ورودی آن مراجعه کردیم و مامور نگهبانی ورودی برای من وبرادرم 2 قبض صادر کرد و مبلغی هم پول گرفت و میگفت 3 کیلومتر به‌سمت جاده شمال بروید ماهیگیری صرفا از داروخانه شروع می‌شود بهترین نقطه واقع در گزنک میباشد
ما 4 ساعت تو رودخانه قلاب انداختیم دریغ از یک ماهی !!!
مجید لبافی
مجید لبافی
چهارشنبه 22 دی 1400
در همین نقطه پدر من غرق شد و هیچ وقت جسدش پیدا نشد
لعنت بر کسانی که برای درآمد، جون مردم را به خطر می اندازن
مهدیه
مهدیه
شنبه 06 آذر 1400
دریاچه پر از ماهی امامزاده علی بهترین مکان برای ماهیگیری محسوب میشه
yekta
yekta
شنبه 02 مرداد 1400
در این دریاچه پر از ماهی است و با یه آموزش کوتاه از یک ماهیگیری و داشتن قلاب به راحتی میتوان ماهیگیری کرد.
mahdi.khodayariiii
mahdi.khodayariiii
چهارشنبه 12 خرداد 1400
واقعا خیلی سخته اینجا ماهیگیری کنید. دریاچه خیلی بزرگ نیست و ماهی ها به صورت پرورشی داخل دریاچه میریزند.
amazing_bait1414
amazing_bait1414
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
محل صید دریاچه امامزاده علی مصنوعی است و با قلاب صید میکنند و مدیریت خوبی داره و ماهی ها چند وقت یکبار شارژ میشه.
mahzeya
mahzeya
چهارشنبه 13 اسفند 1399
دریاچه امامزاده علی بیشتر برای ماهیگیران جذابه و معمولا زمان زیادی رو به ماهیگیری اختصاص میدن. روزهای فرد شارژ ماهی این دریاچه انجام میشه.
memet
memet
دوشنبه 13 بهمن 1399
دریاچه امامزاده علی در استان مازندران، جاده هراز قرار داره در هفتاد کیلومتری تهران و هشتاد کیلومتری شهر آمل. برای ماهیگیری مکان خیلی خوبیه. زمستان و پاییز هم فعالیت دارن.
بهرام قبادی
بهرام قبادی
چهارشنبه 10 دی 1399
سلام من خودم از اهالی این روستا هستم متاسفانه سازمان محیط زیست به نام حفظ طبیعت اومده اینجا رو برای خودش قرق کرد این زمینا وقفیه و حتی افرادی که اونجا مسئول اند به عنوان همیار محیط بان ادعا دارند که شما هیچ کاره هستین ما که 4 نسل اونجا داریم زندگی میکنیم اون سالی که زمین رانش کرد فقط خسارت خانه را به ما دادند و خسارت کشاورزی و تجاری و دیگر خسارات جانبی رو ندادن
این گروه دارند اونجا بهره برداری میکنند تازه تو سایت های تبلیغاتی خودشون اول میان میگن ماهی گیری آزاده و مجوز صادر میکنیم بعد تا قبل از موعد مقرر میان ماهی رو با دستگاه برقی وسالیگ اقدام بگرفتن ماهی میکنند منم که از اکثر ماهی گیرا پرسیدم که ماهی گرفتین؟ همه میگن ماهی نیست تازه قرار بر این بود ماهی خال نگیرن اون ماهی پرورشی که تو رودخانه پخش شد بگیرن ولی در عمل چنین نیست و حتی ما گفتیم این زمینا وقفیه باید به اوقاف اجاره بدین میگه نه اینا وقف نیست. و ما که اجاره وقف داریم میدیم میگن شما چرا به اوقاف اجاره میدهید اوقاف هیچ کاره هست وحتی تو فصول تخم گزاری قزل من دیدم مجوز ماهیگیری میفروشند
اکثر این افراد به عنوان محیط بان خودشون ماهیگیر قهاری هستن و اونجا حیات خلوت عده ای شده و میان ماهی میبرند
hwoj
hwoj
شنبه 06 دی 1399
تنها ماهی اینجا قزل آلاست. من که دوست نداشتم از وسط راه پلیس گیر داد بهمون و کنار دریاچه هم خیلی شلوغ شد.
bahman.ap71
bahman.ap71
پنج شنبه 22 آبان 1399
به نظر من برکه اش کوچک هستش و خیلی شلوغ میشه چون باشگاه ماهیگیری داره فایده نداره واسه آدمای عادی که برن اینجا. اگر خلوت بود خیلی خوب میشد.
علی
علی
جمعه 16 آبان 1399
خیلی زیباست
saeed_amol_64
saeed_amol_64
دوشنبه 05 آبان 1399
دریاچه امامزاده علی جای شیک و با حالی باشگاه ماهیگیری اینجا اتراق میکنه و خانم ها هم میتونند بیان 👌👌 اگر تشریف آوردید لطفا به قوانین باشگاه احترام بگذارید.🙏
omid.jafarpor61
omid.jafarpor61
سه شنبه 08 مهر 1399
گرفتن ماهی تو این دریاچه خیلی کار سختی نیست 😂 ولی در کل برای مبتدی ها خوبه تا یاد بگیرند.
خدیجه
خدیجه
چهارشنبه 15 مرداد 1399
قوانین سختگیرانه برای ماهیگیری از طرف محیط زیست اینجا وجود دارد و تنها به قسمتی از دریاچه مجوز داده شده.
شیرازی1390
شیرازی1390
پنج شنبه 26 تیر 1399
علاقمندان به ورزش ماهیگیری میتونند بیان اینجا خیلی فرصت خوبیه واسه این تفریح.
mostafa
mostafa
سه شنبه 10 تیر 1399
آدرس دریاچه امامزاده علی تو گوگل مپ نیست باید آب اسک رو درج کنید تا بیاره. نمای پاییزی برکه کنار دریاچه هم خیلی با مزه است.
adelkhorsandi
adelkhorsandi
یکشنبه 01 تیر 1399
خیلی باصفاست 😍😍 پیشنهاد میکنم با خانواده برید..الان در اختیار باشگاه ماهیگیری امامزاده است و با ثبت نام در این باشگاه میشه از امکانات ماهیگیری هم استفاده کرد.
omid.bahmani
omid.bahmani
دوشنبه 26 خرداد 1399
صید ماهی قزل آلا خال قرمز در دریاچه امامزاده علی به دست افراد زیادی انجام میشه که متاسفانه محیط زیست هم از پس همه شون بر نمیاد.. صید بی رویه آسیب زیادی به این ماهی کم نظیر در این دریاچه زده است.
behnamkahrobayi
behnamkahrobayi
دوشنبه 19 خرداد 1399
ماهی قزل آلا رنگین کمان در دریاچه امام زاده علی زیست میکند که بسیار مورد توجه صیادان و ماهیگیران در این منطقه است.👍🏼🐟
ماهان
ماهان
چهارشنبه 06 فروردین 1399
خیلی دریاچه خوبیه