اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - بهشهر  
دوشنبه 08 خرداد 1396

دریاچه عباس آباد، با انبوهی از درختان جنگلی و سرسبز که اطراف این دریاچه را فرا گرفته اند و بقایای عمارت تاریخی که از دوران صفوی به یادگار مانده است، از بهترین مقاصد گردشگری شهرستان بهشهر می باشد. 

سفر به دریاچه عباس آباد ترکیبی از طبیعت گردی و گردشگری تاریخی-فرهنگی است. در کنار این دریاچه باغ عباس آباد واقع شده است که یکی از نه باغ ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو و مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران است. این مجموعه تاریخی به فرمان شاه عباس اول صفوی بین سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ هجری قمری ساخته شده و شامل دریاچه، کاخ، گل باغ، آسیاب آبی، برج و حمام است. 

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این بنا سیستم موجود مربوط به چرخش آب است. به پیروی سطح شیب‌دار و همچنین لوله‌های سفالی، آب از قسمت بالایی حوض مرکزی به صورت فواره نمایان می شده و مابقی از طریق لوله‌های سفالی، حوض‌های فرعی و جانبی را پر می‌کرده است. معماری در باغ و باغ‌ سازی کاملا به صورت قرینه انجام گرفته که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

در محوطه تاریخی عباس‌آباد، دو برج آجری به قطر هفت متر و به ارتفاع چهارده متر از دوران صفویه به جا مانده است. با توجه به ساختار این دو برج که بر روی محور آبرسانی بنا شده اند، می‌توان گفت که برج ها فقط کاربرد نگهبانی نداشته اند و با نظر به تفاوت ارتفاعی که در محوطه گلباغ نسبت به باغ وجود دارد، دو برج نیز برای جلوگیری از ضربات قوچی شکل مایعات، توسط مهندسین دوره صفویه مورد توجه قرار گرفته اند. از دیگر دلایلی که کاربرد دیدبانی این بنا را به نحوی نفی می کند، وجود پوشش جنگلی در این محوطه، دیدن مناطق دور دست از بلندای برج را غیر ممکن می‌نماید وهمچنین در محوطه، برج هایی به این شکل تکرار نشده‌ اند، پس می توان گفت که برج ها، جهت فشارشکنی آب در این منطقه احداث شده اند.

در مرکز دریاچه عباس آباد عمارتی قرار دارد که در گذشته با پلی چوبی به ضلع شمالی مجموعه وصل شده بوده و بر طبق برخی شواهد، این پل همانند پایه برای کاخ عمل می کرده البته امروزه اثری از کاخ مذکور نیست. این عمارت آجری در فصول پر آب سال، کاملا به زیر آب فرو می‌رود به گونه ای که فقط درختان روییده بر سقف عمارت نشان وجود این عمارت اند.

آب دریاچه عباس آباد از آب‌های زمستانی اطراف تامین می‌شود که با کمک کانال‌های جمع‌ آوری به دریاچه ریخته و در تابستان جهت آبیاری شالیزارهای برنج و تامین آب روستاهای اطراف مورد استفاده بوده است.

در ضلع غربی باغ و در سطحی پایین‌تر از باغ، بنای حمام تاریخی عباس آباد واقع شده است.

بر اساس شواهد موجود و بررسی‌های انجام شده، پوشش سقف بنای حمام به شکل گنبد بوده و مصالح عمده سازه آن آجر می باشد و همچنین از تزیینات کاشی و ملاط ساروج در آن استفاده شده است. بنای حمام بخش های زیر را شامل می شود:

بخش سر بینه (رختکن)، که کاربرد آن در اصل برای شستن پا و عادت کردن بدن فرد استحمام کننده به هوای بیرون از حمام بوده است تا از بیماری های ناگهانی پیشگیری شود.

فضای میاندر، در حد فاصل بین فضای سربینه و گرمخانه (محل استحمام) واقع شده است که بر اساس حفاری های باستان شناختی، کف و دیوار فضای میاندر با کاشی تزیین شده بوده و کاربرد آن منجر به آمادگی بدن فرد استحمام کننده به هوای گرم فضای گرمخانه بوده است.

گرمخانه در ضلع جنوب شرقی فضای میاندر احداث گردیده است. در واقع فضای گرمخانه محل شستشو و استحمام بوده است. بر اساس بررسی های باستان شناسی، فضای گرمخانه بنای حمام تاریخی عباس‌آباد دارای حوض های بسیاری بوده است که نشان دهنده رعایت بهداشت و عدم استفاده از خرانه به صورت عمومی است.

خزانه آب گرم، در ضلع غربی حمام، حد فاصل فضای میاندر و گرمخانه احداث ‌شده است. آب از قسمت شمالی بنا وارد این قسمت شده، سپس آتش موجب گرم شدن آب در خزانه می‌گردیده است.

شهرستان بهشهر با وجود بیش از ده مکان نمونه گردشگری به نگین گردشگری مازندران شهرت دارد. اگر به این منطقه و دریاچه عباس آباد سفر می‌کنید، می‌توانید از شبه جزیره و تالاب زیبای میانکاله نیز دیدن کنید. تالاب میانکاله یکی از پناهگاه‌ های حیات وحش در ایران می باشد و از مناسب‌ترین مکان‌ها برای برگزاری تورهای پرنده‌نگری است. از دیگر جاذبه‌های طبیعت‌گردی این منطقه می‌توان به دشت ناز اشاره کرد که زیستگاه گوزن زرد ایرانی است.

مسیر دسترسی به دریاچه عباس آباد بهشهر

از ساری به بهشهر بروید. در ورودی بهشهر وارد بلوار هاشمی نژاد شده و مسیر را ادامه دهید تا به بلوار امام رضا برسید. در بلوار امام رضا نرسیده به هتل عباسپور، ورودی جاده عباس آباد در سمت راست شما قرار دارد. وارد جاده شده و با عبور از رستوران قصر، مسیر را ادامه دهید. در انتهای مسیر یک خروجی در سمت راست قرار دارد که مستقیم به دریاچه عباس آباد می‌رود.

دیدگاه کاربران


fardins
fardins
شنبه 14 فروردین 1400 ساعت 12:20

از نمای بالا با هلی شات عجب قشنگه این دریاچه عباس آباد...انصافا که بهشهر بهشته مازندران هست. حتما برید و از این دریاچه بازدید کنید.


imzilaee
imzilaee
چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 13:23

فوق العاده است. برای دیدن دریاچه به بهشهر عباس آباد برید و دریاچه عباس آباد یه بنای قدیمی و جالب هم بین سد هست.


elhamjafari
elhamjafari
سه شنبه 14 بهمن 1399 ساعت 12:35

یادش بخیر خیلی دلم تنگ شده واسه عباس آباد و دریاچه.. اما چند سال قبل که رفتم دیگه خشک شده بود. امسال احتمالا احیا شده.


alirezare
alirezare
دوشنبه 08 دی 1399 ساعت 15:38

دریاچه عباس آباد مازندران مثل یه رودخانه خروشان هستش و منظره کوه روبرو زیبایی خاصی بهش بخشیده. کنار دریاچه میشه اتراق کرد و ساعتی نشست.


farzadsafari362
farzadsafari362
سه شنبه 20 خرداد 1399 ساعت 13:41

ما تابستون سال گذشته با خانواده رفتیم واقعا جای قشنگی هست 😍😍 خیلی با صفاست مخصوصا تو این گرما.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار