اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - تالش  
پنج شنبه 04 خرداد 1396

روستای کوهستانی و ییلاقی آق اولر در سی و پنج کیلومتری غرب شهرستان تالش و در میان دره هایی که توسط کوه های سر به فلک کشیده محصور است، قرار دارد. این ییلاق زیبا از مناطق توریستی و دیدنی استان گیلان محسوب میشود که مملو از جاذبه های طبیعی و تاریخی برای گردشگران است.

زیبایی های این روستا از همان ابتدای مسیر آغاز میشود. در طول راه، کرگان رود در سمت چپ جاده قرار دارد و با عبور خود به سمت دریای خزر، به زیبایی و لطافت ذاتی این منطقه نیز جلوه ای منحصر به فرد داده است.

همچنین جنگل های هیرکانی با درختان برگ ریز از دیگر جاذبه های طبیعی منطقه آق اولر به حساب می آیند. این جنگل ها در ایام بهار شکوه طبیعت بی مانند گیلان را نمایان کرده و در تابستان با آب و هوایی خنک و دلچسب سرسبزی خود را به حد اعلا میرساند و میزبان خوبی برای گردشگران آق اولر میباشد. این روستای ییلاقی در فصل پاییز مانند یک تابلوی نقاشی رنگارنگ است و سیمای زیبای طبیعت تالش را تزیین می کند.

دیوارهای خانه های روستایی آق اولر اغلب به رنگ سفید است و پنجره های آن به رنگ آبی رنگ آمیزی شده و پشت بام خانه ها گاه با سفال قرمز و گاه با تخته های حاصل از چوب های جنگلی که در اصطلاح محلی به آنها لت می گویند، پوشش داده شده است. این تصاویر زیبا دیدگان هر گردشگری را به خود جلب می کند. علاوه بر وجود خانه های زیبا، زندگی سرشار از امید و تلاش ساکنان خانه ها که به دنبال رمه گوسفندان و گاو ها در مزارع هم جوار حرکت می کنند، فضایی رویایی برای گردشگران با ذوق و علاقمندان به طبیعت به وجود آورده است.

صدای آبشارهای کوچک و بزرگ اطراف روستای آق اولر و نغمه پرندگان متعدد مانند نوای موسیقی از طبیعت بکر تالش به گوش گردشگران می رسد.

دهکده مریان در شمال ییلاق آق اولر نیز از روستاهای با قدمت و با طبیعتی دیدنی پیرامون آق اولر است.

مراسم های سنتی آق اولر

از آیین های سنتی ییلاق آق اولر تالش میتوان به مراسم هایی مانند 45 نوروز، دروزه، روز سلطان، مراسم بندآوردن باران و کوبیدن بر ظرفی از جنس مس به منظور جلوگیری از خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی و پنجک و سه مراسم قصه چله، سیومو و یوله چله نیز از آیین های دیرینه شب یلدا هستند.

ورزش های محلی مانند کشتی مردان که در این منطقه به نام قائیش گوتورمک و یا قائیش چکدی معروف است، اسب سواری، چیلینگ و خاله خاله به شکل سنتی انجام میشود.

آثار تاریخی ییلاق آق اولر

از آثار تاریخی این منطقه مانند حمام آجری مریان در نزدیکی آق اولر با گنبدی مدور و خانه های سردار امجد که از زمان گذشته به جا مانده اند را می توان نام برد.

سال ها قبل کاوشگران در مریان با حفاری های متعدد آثار باستانی را کشف کردند که به 3500 سال قبل باز میگردد که این موضوع اهمیت این منطقه را بیشتر از قبل ساخته است. گورهای یافت شده در این منطقه به صورت سنگچین و دخمه ای بنا شده اند. کشف اشیای مختلف همراه با اجساد، نشان از باور به زندگی پس از مرگ در میان اهالی کهن آق اولر و مریان دارد. گورستان های باستانی منطقه آق اولر که در سال های اخیر از دل خاک سر بر آورده اند، شناسنامه قوی و معتبری برای این منطقه محسوب می شود، این گورستان ها متعلق به نیمه دوم هزاره دوم قبل از میلاد می باشد و آثار مختلفی مانند ابزار آلات زندگی روزمره، سلاحهای جنگی و وسایل تزیینی از آنها یافت شده است.

علاوه بر گورستان های باستانی، سه بنای معماری متعلق به دوران قاجار نیز در منطقه به چشم می خورد که یکی از آن ها کاخ ضرغام السلطنه (سردار امجد)، حاکم منطقه بوده و این کاخ در دو ساختمان مجزا بنا شده و زمانی مرکز قدرت ییلاقات این ناحیه محسوب میشده که در این کاخ قسمت شاه نشین در دو طبقه مکان استقرار خان و نزدیکان وی، اصطبل و قراول خانه مکانی برای استقرار افراد نظامی در نظر گرفته شده است. اصطبل این مجموعه باشکوه در زمان مشروطه از بین رفته است. یکی از دو ساختمان کاخ به صورت مخروبه باقی مانده و ساختمان دیگر اکنون در حال مرمت است و به عنوان پایگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نظر گرفته شده است.

خانه ییلاقی دیگری که به حمام آق اولر معروف است به دلیل معماری منحصر به فرد خود و به قرارگیری در منطقه ای سرسبز و زیبا از نظر مناظر طبیعی و موقعیت جغرافیایی، وضعیت ویژه‌ای در جذب گردشگر دارد.

قبر پیرعلی که افراد محلی اعتقاد دارند شفادهنده است، مسجد و حسینیه آق اولر نیز از دیگر مکان های دیدنی این روستاست.

سفر به ییلاق آق اولر تالش

برای رسیدن به آق اولر به تالش رفته و در شمال شهر از پلی که روی رودخانه کرگانرود بنا شده گذر کنید و غرب را پیش گرفته و به ترتیب از روستاهای هره دشت، نال‌بند، بالده کری، ماشین خانه، کیش دبی، تنگاب، نولبلاغ، کبلامک، شیله وشت، سینه هونی، کله ور، مریان عبور کنید میتوانید از آبشار شیله وشت هم دیدن کنید تا سرانجام به روستای آق اولر برسید.

مسیر دسترسی به این منطقه زیبا تماما آسفالته و مانند تمام جاده های کوهستانی دارای پیچ و خم و سر بالایی می باشد که گاه این سر بالایی ها به سراشیبی نسبتا تندی تبدیل می شود.

اقامت در ییلاق آق اولر

در صورتی که در فصل مناسب به این ناحیه ییلاقی سفر کردید میتوانید با پیدا کردن مکانی مناسب کمپ در طبیعت را انتخاب کنید. اما ممکن است به شب ماندن در طبیعت علاقه نداشته باشید، پس پیشنهاد میکنیم با اجاره ویلا در تالش اقامتگاه خود را رزرو کرده و امنیت سفر خود را بالا ببرید.

دیدگاه کاربران


علی فصیحی
علی فصیحی
شنبه 14 خرداد 1401
از مستندی که راجب این روستا تو یکی از شبکه های تلویزیون دیدم مشتاق شدم حتما به این روستا سفر کنم
نسرین
نسرین
پنج شنبه 15 اردیبهشت 1401
منطقه اق اولر واقعا بی نظیره
سمانه
سمانه
دوشنبه 08 آذر 1400
روستا کوهستانی آق اولر هم از نظر طبیعی و هم از نظر تاریخی خیلی باارزشه، یکی از مکان های باارزش روستا کاخ ییلاقی سردار امجده که در دوره ناصرالدین شاه تا انقلاب مشروطه حاکم کرگان رود تالش بوده، برای ساخت کاخ هر خانواده باید تعدادی سنگ از معدن تلوبند میاوردن
zahrabahmani
zahrabahmani
یکشنبه 03 مرداد 1400
بهترین زمان سفر به ییلاق آق اولر در اردیبهشت ماه تا مهر ماه می باشد هرچند که زمستان های پر برف آن بسیار دیدن دارد.
مهدی احمدی
مهدی احمدی
دوشنبه 07 تیر 1400
سلام خسته نباشید ییلاق مریان اقولر عالیه
parandteam
parandteam
دوشنبه 17 خرداد 1400
اینجا عالیه👍🔥 اما به جهت اینکه مسیر سختی داره شاید خیلی از افراد کمی بشناسند. و به همین خاطر بکر مانده.
nazarlou
nazarlou
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
من این منطقه رو با گروهی پیمایش کردم کمی سخت بود اما چون همه با هم دوست بودیم سختی مسیر روی ما تاثیرپ نداشت.
sareh
sareh
شنبه 14 فروردین 1400
دو سال پیش اردیبهشت ماه به منطقه ییلاقی مریان در تالش رفتم از این همه بکر بودنش به وجد آمدم بسیار عالی و جایی است که مصداق کامل بهشت میباشد.
mobhanna
mobhanna
چهارشنبه 13 اسفند 1399
این روستا بینظیر و فوق العاده طبیعت زیبایی داره، تقریبا ١٨ سال قبل من رفتم و نزدیک به شش ماه روی این روستا برای پروژه ام مطالعه کردم👌🏻👌🏻
شایان
شایان
سه شنبه 14 بهمن 1399
اگر به این منطقه رفتید برای غذا خوردن به رستوران آق اولر در تالش بلوار نیایش برید غذاهای محلی خوشمزه ای طبخ میکنن.
derakhshan.mim
derakhshan.mim
چهارشنبه 05 آذر 1399
زمانی مصداق کامل و بارز بهشت بود. اما الان تو این منطقه ویلاهای زیادی ساخته شده که جنگل رو داره نابود میکنه و دیگه چیزی از سرسبزی باقی نمیگذاره.. ویلا سازان محترم دستشون درد نکنه خیلی زحمت میکشند که دارن جنگل را تبدیل به شهرک میکنند سپاس واقعا 😥
Ahmad
Ahmad
دوشنبه 26 آبان 1399
آق اولر بسیار عالی و زیباست.
اخیرا مِلکی اینجا گرفتیم.
ولی متاسفانه به علت ساخت و ساز بی رویه در حال تخریبه.
یعنی هر گوشش رو بدون نظارت صحیح دارن مجوز میگیرن و میسازن.
مشکل دیگه ایی که داره، رفت و آمد کامیون هست.
معدن شن و ماسه ایی بالاتر از این منطقه هست.
هر روز دائما کامیون میره و میاد.
سکوت اونجا بالاست و بخاطر رفت و آمد کامیون ها آلودگی صوتی بالایی ایجاد میشه که واقعا آزاردهنده هست.
خودم که پشیمونم اینجا مِلک خریدم از بس صدا زیاده
rezapour_akerdi
rezapour_akerdi
پنج شنبه 15 آبان 1399
آق اولر و مریان عالی هستند من سفری پر از خاطره از اینجا دارم. خدای من هوای مه آلود اینجا محشره. 😉😉
amirjahantalab
amirjahantalab
یکشنبه 27 مهر 1399
آق اولر به معنی خانه های سفید است. چند وقت قبل اینجا سیل وحشتناکی اومد و خساراتی به زمین هاشون وارد کرد. این منطقه بسیار غنی و آب و هوای خوبی داره.
caravan791
caravan791
سه شنبه 28 مرداد 1399
سیلی که چند وقت پیش به روستا آمد خسارت های زیادی به بار آورده. امیدواریم برای این ییلاق زیبا فکری بکنند.
nazarian
nazarian
چهارشنبه 08 مرداد 1399
در سفر به تالش می توان به منطقه ییلاقی مریان رفت و از حمام تاریخی اش هم بازدید نمود.
vadoudi1334
vadoudi1334
چهارشنبه 18 تیر 1399
طبیعتش بسیار زیباست.من رفتم. خیلی مردم خوبی داره، جایی که نزدیکی و صمیمیت بین مردم هنوز زنده است.
alzahra.1394
alzahra.1394
چهارشنبه 04 تیر 1399
ییلاق آق اولر تالش بهشت گیلان عزیز است.. مه غلیظی که کل فضا رو می پوشاند بسیار دل چسب و فریبنده است. مثل فیلما میمونه.
roiho_ppiyi
roiho_ppiyi
سه شنبه 27 خرداد 1399
حمام تاریخی از زمان قاجار اینجا هست که انگار دوباره بازسازی هم شده..قبل از اینکه به روستای آق اولر برید به این اثر ملی سر بزنید.
alireza_kafaei_m
alireza_kafaei_m
یکشنبه 25 خرداد 1399
آق اولر واقعا هوای بی نظیری داره، خیلی خوش آب و هواست. امیدواریم گردشگران این طبیعت زیبا رو خراب نکنن. یک حمام باستانی آجری هم روی تپه آق اولر هستش که البته قدمتش رو نمیدونم. بعد از آق اولر روستای زییای مریان قرار داره که اونجا هم واقعا دیدنی است.
rezapour_akerdi
rezapour_akerdi
سه شنبه 20 خرداد 1399
آق اولر از مکان های زیبا در کوهستانهای تالش است که از طبیعت بکر و آب و هوای دلچسبی برخوردار است بیشتر در فصل بهار و تابستان مناسب است برای مسافرت و تفریح.
ولی همتی نژاد
ولی همتی نژاد
دوشنبه 05 خرداد 1399
ییلاقات تالش از دیدنی ترین جاهای دنیا می باشد مخصوصا ییلاقات مسیر ییلاق اق اولر و قله های دیدنی کولاهو و تیلار و بغرو بفرمایید مردم خونگرم تالش در خدمت شما هستند منظر زیبا ییلاقات ما به یکبار دیدن می ارزد
محسن طاهری مریان همان غلامحسن
محسن طاهری مریان همان غلامحسن
یکشنبه 07 اردیبهشت 1399
سپاس بیکران خداوند مهربان را که زادگاه من یکی از زیبای هایی طبیعی جهان و ایران است. در چنین روستا و مکان وصف ناپذیری متولد شدم و زادگاهم گشته است و افتخاری است از جانب معبود یکتا که به بشریت ارزانی داشته تا زیبایی خودش را برخ بکشد. بنده زادگاهم آق اولر است بازنشسته ی آموزش و پرورش هستم از هموطنان عزیزم دعوت میکنم بر بنده ناچیز منت نهاده از آفرینش زیبای هایی آق اولر و مریان عزیز و بقیه ی آبادیها دیدن فرمایند در خدمتیم طاهری مریان