اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - رشت  
سه شنبه 02 خرداد 1396

روستای سقالکسار در استان گیلان و در پانزده کیلومتری جنوب شهر رشت و در 327 کیلومتری از تهران قرار دارد. این روستا به علت داشتن پاک ترین دریاچه ایران و طبیعت زیبا و چشم نوازش و البته مردم مهمان نواز و خونگرم معروف شده است.

نامگذاری سقالکسار

واژه سقالکسار به معنای محل آب خوردن پرندگان میباشد. در زمان های گذشته پرندگانی همچون سار و لک به این روستا می آمدند و از آب چشمه می نوشیدند و به همین علت این روستا و دریاچه آن سقالکسار نامیده شدند.

درباره روستای سقالکسار

روستای سقالکسار در دهستان لاکان واقع شده و تمیز بودن این روستا یکی از ویژگی های مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیزگی، اجرای طرحی به وسیله شورای اسلامی آن مبنی بر اینکه هنگام ورود مسافران به روستا، مبلغی از گردشگران ورودی دریافت می کنند و یک کیسه زباله به آنها می دهند تا زباله های خود را در طبیعت روستا و دریاچه رها نکنند و در کیسه زباله بریزند و در صورتی که گردشگران، کیسه های زباله را به متصدی تحویل بدهند، دو سوم مبلغ به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق موثر، موجب شد تا هیچ زباله ای در طبیعت این روستا دیده نشود. اما ظاهرا این رسم و روش پسندیده در کنترل نظافت روستا کمرنگ شده است و دیگر کسی از آن استقبال نمیکند.

روستای سقالکسار چشم انداز طبیعی زیبایی دارد و سکوت آن و دریاچه ای که مقصد بسیاری از مسافران است، جاذبه ای بی بدیل هستند. دریاچه سقالکسار را انبوهی از درخت های جنگلی بلند قامت احاطه کرده اند و رویایی بودند آن را دوچندان ساخته اند. روستای سقالکسار علاوه بر دریاچه، جاذبه های طبیعی بسیاری دارد که با سفر به آن میتوانید عمیقا زیبایی های آن را درک کنید و همچنین با همنشینی مردم خونگرمش که عمدتا به کشاورزی و دامداری و پرورش ماهی مشغول هستند، از نزدیک آشنا شوید. اگر در فصل بهره برداری از برنج به این روستا سفر کنید، مزارع برنج و عطر دلنشین شالی و منظره زیبای خوشه های آنها جلوه ای منحصر به فرد به این روستای خوش آب و هوای استان گیلان می بخشد. بازارچه روستای سقالکسار هم در نوع خود جذابیت خاصی دارد.

نکته جالب در مورد روستای سقالکسار این است که تصویربرداری فیلم ماهی و گربه در این روستا و در لوکیشن دریاچه انجام گرفت. شاید تا آن زمان کمتر کسی دریاچه سقالکسار را میشناخت و این فیلم راز آلود و جنایی موجب شد جذابیت دریاچه بیشتر شود.

دریاچه سقالکسار

پیرامون مزار آقا سید شریف دریاچه های زیادی دیده میشود که طبیعت بسیار دلنوازی دارند. از بزرگترین این دریاچه ها یا استخرها، سد خاکی سقالکسار با مساحت 15 هکتار است. این دریاچه در نزدیک چماچاه واقع شده و جزو روستای سقالکسار است. این دریاچه زیبا در تمام فصل ها توریست های زیادی را به سمت خود جذب می کند که با 15 دقیقه رانندگی از شهر رشت می توان به روستای سقالکسار و دیدن این دریاچه آمد. در واقع سقالکسار یکی از بزرگترین دریاچه های استان گیلان، نیز محسوب میشود که ارتفاع آن از سطح دریا 64 متر میباشد. آب این دریاچه از بارش های سالیانه این منطقه و همچنین چشمه های اطراف تامین میشود.

همانطور که گفته شد یکی از ویژگی های روستای سقالکسار پاک بودن آن است و بالتبع دریاچه آن نیز از توجه مردم بومی بهره‌مند بوده و کمتر زباله ای در پیرامون آن مشاهده میشود. در زمان های گذشته، میان دریاچه سقالکسار، خانه ای دیده میشد که ظاهرا غرق شده بود و مردم محلی داستان های متفاوتی برای آن نقل میکردند. عده ای میگفتند که این سازه غرق شده، خانه ای است که هنگام بالا آمدن آب دریاچه بخشی از آن پنهان شده و زیر آب میرود و زمان پایین آمدن آب دریاچه نمایان میشود. عده ای دیگر به این سازه خانه سقالکسار میگفتند و عقیده داشتند که قایقی شبیه خانه است که در آب دریاچه لنگر اندخته، اما امروزه خانه سقالکسار یا همان سازه غرق شده وجود ندارد و آن را از میان دریاچه برداشته اند.

تفریحات و امکانات دریاچه سقالکسار

در پیرامون دریاچه سقالکسار امکانات مناسبی برای گردشگران تعبیه شده است که میتوانند لحظاتی خوش را در کنار آن سپری کنند.

لذت پیاده روی در کنار دریاچه سقالکسار و لذت بردن از سکوت و تماشای مناظر طبیعی بسیار شگفت انگیز است. یک پیاده روی لذت بخش دور تا دور دریاچه جلوه های تازه ای از روستا را نمایان میکند که ممکن است با حیوانات اهلی مواجه شوید که در حال چرا هستند و اگر در فصل کم آبی و تابستان به سقالکسار بیایید، در بخشی از آن تنه درختانی را خواهید دید که از آب بیرون زده و منظره متفاوتی به دریاچه میدهد. در اطراف دریاچه مکان هایی برای برگزاری پیک نیک در نظر گرفته شده که زیر سایه درختان در مجاورت دریاچه، میتوان بساط پیک نیک را پهن کرد و از تماشای موج های کوچک دریاچه لذت برد.

در سفر به روستا و دریاچه سقالکسار عکاسی را فراموش نکنید! با وجود دریاچه زیبا و زلال آن که انعکاس درختان اطراف را در سینه خود جای داده تصاویر بی نظیر و تکرار نشدنی میتوان ثبت کرد.

همچنین امکانات مناسب برای قایق سواری گردشگران فراهم شده که میتوان لذت تماشای چشم انداز اطراف دریاچه و روستا را از درون دریاچه تجربه کرده و عکس های زیبایی بگیرید. البته استفاده از قایق های پدالی ملزم به پرداخت هزینه میباشد.

با وجود جذاب بودن دریاچه سقالکسار برای ماهیگیری و شنا، اما این تفریحات لذت بخش در این محل ممنوع است.

نقاط ضعف دریاچه و روستای سقالکسار

این روستای توریستی پتانسیل های طبیعی و غیر طبیعی بسیاری دارد که جلوه زیبایی به آن داده اند، اما از جنبه اطلاع رسانی و تبلیغات، مورد توجه قرار نگرفته است. امکانات روستا مناسب است اما پاسخگوی نیاز گردشگران مخصوصا در روزهای تعطیل نیست. دریاچه سقالکسار نیز به نظارت بیشتر مسئولان نیاز دارد.

مناطق توریستی نزدیک سقالکسار

موزه میراث روستایی در نزدیکی دریاچه و شرق آن و در فاصله 30 دقیقه ای از آن واقع شده، دافسار در نزدیکی سقالکسار در فاصله 30 دقیقه ای از آن که برای ماهیگیری مکانی بسیار مناسب است و البته از سقالکسار بسیار خلوت تر و بکرتر میباشد، قلعه رودخان در 20 کیلومتری فومن و با فاصله زمانی یک ساعت از سقالکسار، ماسوله شهری پلکانی که بیشتر به خاطر معماری زیبایش معروف شده از جذابیت های گردشگری نزدیک دریاچه سقالکسار هستند.

بهترین زمان سفر به سقالکسار

فصل بهار با وجود سرسبزی و زیبایی این روستا اما ممکن است بسیار شلوغ باشد و برخی افراد را دچار مشکل سازد، اگر شرایط لازم را دارید میتوانید در فصل پاییز یا زمستان به دیدن سقالکسار و دریاچه زیبای آن بیایید. به خصوص در فصل پاییز که برگ های درختان اطراف، آب زلال دریاچه را به زیبایی رنگ‌آمیزی میکنند. زمستان نیز سرتاسر روستا پوشیده از برف میشود و منظره سفید دریاچه و خانه های روستا در نوع خود بسیار جذاب است.

اقامت در روستای سقالکسار

اجاره خانه های روستایی در سقالکسار به علت نزدیکی به دریاچه از گزینه های مناسب اقامت میباشد. افرادی که به کمپینگ علاقه دارند با داشتن تجهیزات کامل میتوانند در روستا چادر برپا کنند. روستاهای اطراف نیز خانه های روستایی برای گردشگران دارند. همچنین میتوان در شهرهای فومن، خمام و رشت از اجاره ویلا در رشت، اجاره ویلا در فومن و اجاره ویلا در خمام استفاده کرده و یا در هتل مستقر شوید.

مسیر دسترسی به روستای سقالکسار

مسیر اول: از جاده قزوین به رشت، در دوراهی مسیر رشت را انتخاب کرده و بعد از پلیس راه، تقاطع روگذر به سمت فومن را برگزینید تا وارد جاده فومن سراوان شوید و سپس به بقعه آقاسید شریف (که موزه میراث روستایی در این مسیر نیز واقع شده است) رفته و از اینجا هم تا روستای سقالکسار 15 دقیقه راه میباشد.

مسیر دوم: به شهر رشت رفته و از آنجا به فلکه انتظام، در ده کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف و قبل از جیرده به روستای سقالکسار میرسید.

دیدگاه کاربران


محمد رضایی
محمد رضایی
سه شنبه 09 آذر 1400
آب دریاچه از بارش باران و برف و چشمه سارهای روستا تشکیل میشه، سد خاکی روستا باعث به وجود اومدن چنین دریاچه زیبایی شده که در قدیم بخاطر وجود پرندگانی مثل لک و سار که از آب چشمه های روستا میخوردند به این روستا سقالکسار میگن
mahdismosavi
mahdismosavi
یکشنبه 03 مرداد 1400
با ماشین تا کنارش میشه رفت جا متوسطی است و الان خیلی کم آب شده.
مینا
مینا
جمعه 25 تیر 1400
بادرودودست مریزادوتشکرازاطلاعات جامع وعالیی که مرقوم فرمودید.
من باجمعی ازهمکاران دبیر درهفته ی معلم به این مکان جذاب ورویایی ودیدنی سفربه یادماندنی ای داشتیم.بهدهمه دوستان عزیزی که این مطالب مفیدروخوندن توصیه می کنم حتماایران زیبای خودمون ،خصوصااین روستای زیبا روببینیدوازمناظروجاذبه های زیبایش حظّ وافرروببرید. سپاس💐💐💐🌷🌷🌷🌷
hafez.amani.shiraz
hafez.amani.shiraz
دوشنبه 17 خرداد 1400
دوستان منظور از سقالکسار همون ساقلَ کَ سَر میباشد به معنی خانه هایی که سقفشان از سفال نارنجی رنگی از گِل رُس درست میشه.
ali.nmt9607
ali.nmt9607
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
تمیزترین دریاچه ایران سقالکسار است. درود خداوند بر مردم خوب این منطقه که محیط دریاچه را پاک و تمیز نگه داشتند.
sadegh_sarfaraz_1989
sadegh_sarfaraz_1989
شنبه 14 فروردین 1400
وسط دریاچه سقالکسار یه خونه خیلی جالب قرار داره جریانش رو نمیدونم چیه اما نمای زیبایی به دریاچه داده. دریاچه سقالکسار پاکترین دریاچه ایران است.
mehdi.shahdeli
mehdi.shahdeli
چهارشنبه 13 اسفند 1399
بودن در کنار دریاچه سقالکسار که به وسیله سد خاکی ایجاد شده حس خیلی خوبی داره و جون میده واسه یه آخر هفته خانوادگی دلچسب 😍 برای کمپ زدن بسیار مناسب هست.
sajad
sajad
سه شنبه 14 بهمن 1399
مجموعه سد خاکی سقالکسار به خاطر بیماری کرونا تعطیل شد و هنوز هم مشخص نیست کی اجازه تردد داده میشه.
holdin
holdin
سه شنبه 09 دی 1399
بزرگ مردی که روستای سقالکسار با پشتکار و مدیریت عالی او به روستای گردشگری و نمونه تبدیل شد جناب آقای مهندس تقی زاده هستند که از اهالی محترم روستای سقالکسار بود.
fri8604
fri8604
دوشنبه 19 آبان 1399
من چند سال پیش رفتم در 15 کیلومتری رشت قرار داره. اون موقع نمیدونم چرا ساعت 9 شب به بعد دریاچه تعطیل شد🤔 اجازه ندادند کنارش اتراق کنیم.
afrooz173
afrooz173
چهارشنبه 30 مهر 1399
بسیار زیبا و رویایی و فوق العادست. سقالکسار به معنای محل آب خوردن پرندگان هست.😉😉 حتما برید.، من شمالی هستم، هر بار میرم خونمون اونجا میرم عالیه.
68ahmad.hemat
68ahmad.hemat
یکشنبه 02 شهریور 1399
این دریاچه اسمش سقالکسار هستش و در استان گیلان قرار داره.😊 سفر دو نفره با قایق خیلی میچسبه به این دریاچه زیبا.
آرش
آرش
دوشنبه 13 مرداد 1399
سقالکسار یا سد خاکی فقط یه آبگیر هستش و دریاچه نیست!! اما زیباست و ارزش دیدن داره.
شعبانی
شعبانی
سه شنبه 24 تیر 1399
در فاصله 15 دقیقه ای از شهر رشت و در روستا لاکان قرار دارد، سقالکسار درهمه فصل ها زیباست.
bornabehnia
bornabehnia
یکشنبه 08 تیر 1399
خیلی تعریف این دریاچه رو شنیدم حتما یه روز باید برم اسمش هم از اسم یه روستایی نزدیک همینجا گرفته شده. میگن خیلی هم تمیز هستش.
namnamasgari
namnamasgari
شنبه 31 خرداد 1399
ما دو سال پیش رفتیم ..بالاش اون قسمت جنگلی چادر زدیم ولی نماندیم خلوت تر هم بود نسبت به کنار دریاچه اش..ورودی هم داره اون سال ما پنج تومن دادیم.. توی روستا هم جا داره واسه شب موندن..خیلی قشنگه..
farid_kosari
farid_kosari
یکشنبه 25 خرداد 1399
من اینجا رفتم بسیار زیبا و دلنواز و روح انگیزه.در جاده جیرده در رشت قرار داره..اما متاسفم برای مسئولین این مملکت دیگه چیزی از این سد خاکی نمونده کل آب دریاچه داره تموم میشه..زودتر فکری برای این دریاچه زیبا بکنید.
mim_rahbar
mim_rahbar
سه شنبه 20 خرداد 1399
چند وقت پیش با خانواده سقالکسار بودیم و واقعا تغییراتی که در جاده ایجاد شد عالی هست ، مخصوصا نهال هایی که در طرفین جاده کاشته شدن و آسفالت مناسب، واقعا سزاوار جاذبه گردشگری هست، فقط ای کاش ماهی گیری ممنوع بشه و شاهد این نباشیم که هر کس یک دام داشته باشه و در محوطه مشغول ماهیگیری باشه.