اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

خراسان شمالی - بجنورد  
چهارشنبه 01 آذر 1402

یکی از خانه های تاریخی شهر بجنورد که بازمانده اواخر دوره قاجار تا اوایل دوره پهلوی است، خانه بانک ملی میباشد.

طراحی این عمارت، تلفیقی از معماری اروپایی سده 18 میلادی و معماری سنتی ایران است و همین مسئله جذابیت زیادی را برای گردشگران به وجود آورده.

خانه بانک ملی با مساحتی بیش از 1000 متر مربع، در 2 طبقه با 2 ایوان بنا شده است که امروزه یکی از بزرگترین خانه های شهر بجنورد و یکی از جاذبه های تاریخی گردشگری این شهر میباشد.

هر ایوان خانه دارای 2 ستون قرینه است که سرستون ها با نقش مایه تجریدی تلفیقی کار شده و زیبایی منحصر به فردی را به ساختمان بخشیده اند.

از ویژگی های اصلی و منحصر به فرد این بنای ارزشمند، شیروانی های گالوانیزه به کاررفته در سقف است، که شکلی زیبا با رنگ های متفاوت و سفید دارد که به کلاه فرنگی مشهور است.

پنجره های این خانه با قوسی کمانی ساخته شده که در بالای آن قابی از کاشی کاری های ایرانی را مشاهده میکنید، همین طرح بر سر در برخی از ورودی های خانه نیز دیده میشود.

از دیگر تزیینات خانه میتوان به گچبری های گل و گیاه، آیینه کاری دیوار و سقف، منبت کاری روی درب ها و آجرهای تراش خورده بالای ستون ها اشاره کرد.

نمای ساختمان خانه بانک ملی و تزیینات به کار رفته در داخل خانه واقعا چشم گیر و هنرمندانه است.

این خانه باشکوه بعد از انقلاب اسلامی، به بانک ملی واگذار شد.از سال 1383 تا کنون این عمارت به عنوان بخشی از ساختمان اداری ، امور شعب استان خراسان شمالی مورد بهره برداری قرار گرفت.

خانه بانک ملی در سال 1385 در آثار ملی با کد 14150 به ثبت رسید.

برای دسترسی به خانه بانک ملی میتوانید در شهر بجنورد به خیابان امام خمینی بروید.

علاوه بر خانه بانک ملی پیشنهاد میکنیم از پارک جنگلی بابا امان بجنورد و عمارت سردار مفخم بجنورد هم دیدن کنید و برای وعده غذایی حتما برای یکبار هم شده طعم غذای محلی آش جوشواره و قروتو را امتحان کنید.

برای اقامت در این شهر پیشنهاد میکنیم ویلا یا اقامتگاه های بومگردی در بجنورد را اجاره کنید.

 

 

 

 

دیدگاه کاربران


آرام
آرام
چهارشنبه 01 آذر 1402
اینجا خانه یکی از وکلای سابق بجنورد بوده و قدمتی 90 ساله داره