اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

سیستان و بلوچستان - چابهار  
سه شنبه 30 آبان 1402

چاه بهار یا چابهار، که در زبان بلوچی چهبار خوانده میشود، پیشرفته ترین، مجهزترین بندر اقیانوسی ایران است که در جنوب استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

منطقه آزاد چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی و جایگاه اقتصادی در ایران، دارای جاذبه های بی نظیر گردشگری تاریخی و طبیعی است و به دلیل برخورداری از آب و هوای بهاری در بیشتر ایام سال، پذیرای گردشگران زیادی میباشد. شاید به همین خاطر نام آن برگرفته از چهار بهار است. البته به دلیل نداشتن زیرساخت های گردشگری چابهار همچون بهشتی گمشده در ایران است که شمار زیادی آن را نمیشناسند.

از جمله جاذبه های گردشگری در منطقه آزاد چابهار میتوان به کلوت آموت اشاره کرد که یک پدیده طبیعی میباشد. کلوت بر اثر فرسایش خاک، طی میلیون ها سال ایجاد شده و شاهکاری به این زیبایی شکل گرفته است.

کلوت بنزیرو ، خاک نرم کویر است که بر اثر حرکت باد به یک ساختار تبدیل شده و به مرور زمان با نم باران خاک های تل شده همچون سنگی استوار سازه ای را تشکیل داده اند که هر بیننده ای را متعجب میکند، چنانچه گویی بنایی از تمدنی قبل از تاریخ از جنس خشت و دست ساز است.

کلوت ها که بر اثر رقص باد در دل کویر شکل گرفته اند شهرت جهانی دارند.

کلوت از واژه های کَل و لوت به معنای شهر لوت تشکیل شده است. موجود زنده ای در حوالی کلوت زندگی نمیکند و هیچ گونه پوشش گیاهی در آنجا وجود ندارد. حتی باکتری ها در آنجا یافت نمیشوند.

چابهار دارای 2 اسکله مجهز است که در سال در حدود 8 و نیم تن کالا ظرفیت دارد و کشتی های اقیانوس پیما در این 2 اسکله، پهلوگیری میکنند. بندر چابهار تنها بندر ایران است که از هرگونه تحریمی معاف است و واردات بیشتر از 60 درصد کالاها از این بندر انجام میشود. و نزدیک ترین مسیر آبی به کشورهای همسایه میباشد.

اگر قصد سفر به چابهار و دیدن جاذبه های گردشگری آن، از جمله کلوت بنزیرو آموت، کوه های مینیاتوری، تالاب لیپار، بندر بریس و بندر گواتر را دارید بهتر است اوایل پاییز تا اواخر زمستان به این شهر اقیانوسی دل انگیز سفر کنید و اقامتگاه های بومگردی شهر چابهار را اجاره کنید.

از جمله سوغاتی های که میتوانید برای دوستان خود به یادگار ببرید، ایینه دوزی، حصیر بافی، سفالگری و ... است.

برای بازدید از کلوت آموت به شهرستان چابهار سفر کنید و از آنجا به 6 کیلومتری شهرستان پسابندر حرکت کنید.

دیدگاه کاربرانچهارشنبه 01 آذر 1402
من چابهار رو خیلی دوست دارم
داوود
داوود
چهارشنبه 01 آذر 1402
واقعا شگفت انگیزه تا نبینید درک نمیکنید