اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

خوزستان - دزفول   ( سردشت )
سه شنبه 14 شهریور 1402

یکی از شهرهای ایران با قدمت چندهزار ساله دزفول خوزستان است که جاذبه های گردشگری زیادی را در دل خود جای داده است. یکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی دژ محمدعلی چهارلنگ بختیاری است که با ارتفاع 1550 متر، در فاصله 25 کیلومتری شمال شهر سردشت و 65 کیلومتری شمال دزفول قرار دارد. قله این دژ با شکوه، شانه به شانه کوه هفت تنان است. این قلعه که در کتاب های تاریخ با نام های دیگری همچون دژ استوار، دژ محمدعلی خان یا مندوزن از یاد شده، در سال 1232 ه.ش پایگاه مبارزات محمدعلی خان بر علیه حاکم وقت لرستان و خوزستان بنام خانلرمیرزا احتشام الدوله و پسرش در زمان قاجار بود. این قلعه فقط یک راه خروج و ورود دارد. برخی از بومیان منطقه، این قلعه را بنام دژ سردشت نیز میشناسند.

به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این منطقه، آبشارها و جویبارهای متعددی از قلعه جاری است که باعث شده طبیعت چشمگیر و بی نظیری را خلق کند، از این رو طرفداران زیادی دارد که در فصل زمستان و بهار پذیرای آنها ست. 

دامنه کوه ها سرتاسر از گیاهان کمیاب پوشانده شده و آبشار مرتفعی از آن جاری است. در پایین دامنه، دشتی مسطح و پهناور سرسبزی قرار دارد که برای گردش و پیک نیک و حتی کمپینگ مناسب است و بسیار خیره کننده میباشد.

آبشار در تمام ایام سال جاری است اما در فصول پرباران، پر آب تر هستند. علاوه بر تماشای دژ و طبیعت بی نظیر آن، بسیاری از کوهنوردان، بالا رفتن از دژ را در برنامه های کوه پیمایی خود قرار میدهند. البته این کار برای کسانی که کمتر ورزش میکنند یا کوهنوردی نکردند کمی طاقت فرساست. اگر قصد صعود به قله این دژ را داشتید حتما لوازم کوهنوردی، کفش مناسب و لباس به همراه داشته باشید. زمان تقریبی برای بالارفتن از دژ 20 الی 30 دقیقه است.

در نظر داشته باشید که در این منطقه امکانات اقامتی فراهم نیست و تا جاده اصلی دزفول به سالند حدودا یکساعت فاصله است پس برای اقامت شب حتما لوازم کمپینگ همراه داشته باشید. با در نظر گرفتن فراوانی آب و هوای مناسب کمپینگ یکی دوروزه بسیار جذاب است. کل مسیر آسفالت است و برای رفت و آمد مشکلی نخواهید داشت اما به دلیل باریک بودن جاده لازم است احتیاط کنید. 

اگر علاقه ای به کمپینگ ندارید یا میخواهید زمان بیشتری را در دزفول بگذرانید پیشنهاد میکنیم ویلا یا اقامتگاه های بومگردی در دزفول را رزرو کنید و بتوانید از سایر مکان های گردشگری این شهر بازدید نمایید.

از اوایل دی ماه تا اواسط اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به دژ ممحد علی خان است. هوای مه گرفته در زمستان و هوای آفتابی در بهار هردو بی نظیر است.

برای رسیدن به دژ محمدعلی خان، در شهرستان دزفول به سمت سردشت حرکت کنید و از آنجا به روستای لب سفید و سپس به روستای ابوالحسن بروید. 

بعد از روستای لب سفید جاده ارتفاع میگیرد، گذر از جنگل های بلوط و تماشای کوه هفت تنان بسیار تماشایی است.

دیدگاه کاربران


هلیا
هلیا
سه شنبه 02 آبان 1402
طبیعت بکر و دلنشینی داره کاش همیشه همینجور بمونه