اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

فارس - شیراز  
چهارشنبه 11 آبان 1401

غذاهای ایرانی به خاطر خوش رنگ و لعاب بودنشان طرفداران زیادی دارد. انواع کباب، خورشت، آش، دسر، پلوهای مخلوط، از جمله خوراکی هایی هستند که با دستپخت خاص بانوان با ذوق در هر شهری طبخ میشوند که خاص همان شهر است و طعمشان بی نظیر است.

یکی از پلوهای مخلوط که اصالتا یک غذای شیرازی است، هویج پلو نام دارد. 

البته برخی به خاطر اینکه طعمی تقریبا شیرین دارد آن را نمیپسندند اما اگر شکر را در دستور پخت این غذای محلی حذف کنید حتما از طعم آن لذت میبرید. هویج پلوی شیرازی را میتوانید با گوشت مرغ یا گوشت قلقلی یا بدون گوشت تهیه و نوش جان کنید.

مواد لازم برای تهیه هویج پلو شیرازی

یک کیلوگرم برنج

یک کیلوگرم هویج فرنگی

500 گرم گوشت چرخکرده یا سینه مرغ

یک عدد پیاز متوسط

یک لیوان شکر

زعفران دم کرده به میزان لازم

روغن به میزان لازم

دارچین و نمک به میزان لازم

نحوه پخت هویج پلوی شیرازی

ابتدا برنج را در ظرفی جداگانه با مقداری نمک خیس کنید. و بعد از مدت آنرا بجوشانید و آبکش کنید.

هویج ها را به شکل خلال نازک برش دهید داخل تابه مقداری روغن بریزید تا خوب داغ شود، سپس هویج را داخل روغن سرخ کنید. در ظرفی دیگر آب جوش و شکر را ریخته و هم بزنید تا کاملا مخلوط شود سپس شربت را روی هویج اضافه کنید تا کمی بپزد و غلیظ شود. در جوش آخر زعفران را اضافه کرده و شعله اجاق را خاموش کنید تا قوام بیاید.

مایه هویج را کنار بزارید و گوشت را آماده کنید. اگر میخواهید از گوشت چرخکرده استفاده کنید، پیاز را رنده کنید و با نمک و دارچین به گوشت اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. سپس تکه های کوچک برداشته و به صورت قلقلی در بیاورید و کمی در روغن تفت دهید. یا مرغ را آبپز کنید و کمی در روغن تفت دهید. بعد از اینکه گوشتتان را آماده کردید به مایه هویج اضافه کنید.

مقداری روغن در قابلمه بریزید، ته دیگ مورد علاقه تان در کف قابلمه بچینید، بعد یک لایه برنج آبکش شده را روی آن بریزید، سپس مایه هویج را اضافه کنید و اینکار را تا آخرین لایه ادامه دهید. در صورت تمایل میتوانید گوشت را موقع تزیین و سرو در ظرف مورد نظر اضافه کنید. از خلال پسته و پلوی زعفرانی، کشمش و زرشک برای تزیین روی غذا استفاده کنید.

چون مایه هویج دارای شیره شکر است، احتمالا ته دیگ بسوزد برای جلوگیری از این کار زیر اجاق را خیلی کم کنید یا از شعله پخش کن استفاده کنید. 

زمان مورد نیاز برای دم کشیدن این پلوی رنگین 45 دقیقه است.

دیدگاه کاربران


آریادخت
آریادخت
چهارشنبه 11 آبان 1401
رمز خوشمزه شدنش به زعفرونه
و اگه میخوای شیرین نباشه هویجا رو که داری تفت میدی کمی آبلیمو و نمک بریز