اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

اردبیل - مشگین شهر  
سه شنبه 26 مهر 1401

یکی از شهرهای تاریخی در استان اردبیل مشگین شهر است که قدمت و اصالت بسیاری دارد. پیدایش سکه های دوره های مختلف و سنگ نبشته ای از شاپور دوم ساسانی در اطراف شهر، مستندی بر تمدن 6 هزار سال قبل از میلاد این منطقه است.

مشگین شهر به خاطر قرار گیری در موقعیت جغرافیایی و قدمت چندین ساله ای که دارد، دارای جاذبه های دیدنی طبیعی و تاریخی زیادی است که قلعه قهقهه یکی از آنها میباشد.

مشگین ‌شهر آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و در 90 کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است به همین خاطر در هر زمان از ایام سال میتوانید به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا سفر کنید.

قلعه قهقهه که به زبان محلی به آن قاه‌قاه قالاسی نیز گفته میشود در 85 کیلومتری شمال شرق مشگین شهر، بین دو روستای قره آغاج و گنچویه قرار گرفته است.

قاه‌قاه قالاسی به معنی خنده بلند و آواز کبک است.

قلعه قهقهه در حدود 300 متر ارتفاع در بلندی یک تپه بنا شده که در مقابل آن دره ای با عمق 80 متر قرار گرفته است، به همین خاطر قلعه حصاری مستحکم و غیر قابل نفوذ را ایجاد کرده بود و ورود به آن فقط در زمانی که اب و هوا مطلوب بود به سختی امکان داشت.

قدمت این قلعه باستانی به قبل از اسلام میرسد. که براساس اطلاعات بدست آمده تاریخ شناسان در زمان بابک و صفویه اهمیت زیادی داشته و به منظور خزانه حکومتی و زندان مورد استفاده بوده است.

برای ساخت قلعه قاه قاه قالاسی، از ملات گچ و آجر استفاده شده است و به منظور جمع آوری و استفاده بهینه از آب باران و برف در دل سنگ های این قلعه حفره ای ایجاد کرده بودند.

در قسمت جنوبی قلعه ساختمانی با اختلاف سطح 30 متر نسبت به سایر قسمت های دژ وجود داشته که تخریب شده است.

قلعه دارای چندین حصار بوده است که حصار چهارم برای زندانی کردن افراد مهمی از جمله امیرخان موصلوی ترکمان حاکم تبریز، سام میرزا فرزند شاه اسماعیل یکم و اسماعیل میرزا فرزند شاه تهماسب یکم صفوی بوده است. این زندان در قسمت شرقی قرار داشت که راه ورودی آن به شکل حفره ای طبیعی در دل تخته سنگ عظیمی تعبیه شده بود که از سنگ بزرگ دیگری به عنوان درب حفره استفاده میشد.

محمد یوسف واله اصفهانی مولف کتاب خلد برین در توصیف این قلعه نوشته است: نسیم سبک خیز را مجال عبور از حوالی قلعه قهقهه نیست.

اگر به این شهر یا اطراف آن سفر کردید حتما سری هم به آبگرم قینرجه مشگین شهر بزنید و ساعتی را در آبگرم به استراحت و آرامش بگذرانید. بازدید از دریاچه سبلان، آبشار کرکری مشگین شهر و پل معلق مشگین شهر را فراموش نکنید.

برای اقامتتان هم میتوانید در اقامتگاه های بومگردی در مشگین شهر و یا اردبیل شب را سپری کنید.

قلعه قهقهه در 7 مهر 1381 به عنوان یکی از مکان های باستانی و دیدنی مشگین شهر در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

دیدگاه کاربران


رضا
رضا
سه شنبه 26 مهر 1401
جالبه که با گذشت این همه سال هنوز شکوه و استحکام خود را حفظ کرده به نظرم از استوارترین و تسخیرناپذیرترین قلعه های ایران است.