اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

کردستان - سنندج  
شنبه 12 تیر 1400

یکی از مناطقی که در سفر به کردستان باید حتما سری به آن بزنید رودخانه زیبای سیروان است. رودخانه سیروان در جنوب غربی کردستان و در منطقه اورامان در جریان است و با 445 کیلومتر طول یکی از طولانی ترین رودخانه های ایران محسوب می‌شود.

رودخانه عظیم سیروان از به هم پیوستن آب رودخانه های مناطقی مثل گاوه رود، قشلاق و گردلان به وجود آمده است.

این رود در مسیر خود از منطقه اورامان عبور میکند و این منطقه را به دو بخش تقسیم میکند. تنها راه ارتباطی این دو بخش با یکدیگر پل دو آب است که در فاصله 25 کیلومتری از شمال پاوه قرار دارد.

رودخانه سیروان که مسیر طولانی را طی میکند و زمین های زیادی را سیراب میکند پس از جاری شدن در منطقه کردستان عراق با رودخانه دیگری به نام دیاله می‌پیوندد و آب آن وارد رودخانه دجله میشود و در نهایت به خلیج فارس می‌ریزد.

آب و هوای مناطق اطراف رودخانه

حاشیه قسمتی از رودخانه سیروان که در دامنه ی کوه های مرتفع اورامان قرار دارد از آب و هوای مطلوبی برخوردار است.

زیرا در منطقه اورامان چشمه ها و چراگاه های سرسبزی وجود دارد که طراوت و تازگی هوا را چندین برابر میکند و بر زیبایی رودخانه رودخانه می افزاید. حتی وجود این چراگاه های سبز باعث شده که بسیاری از اهالی اورامان به دامداری بپردازند و به شغل اصلی خیلی از آنان مبدل شود.

بهتر است برنامه مسافرت به این منطقه را در سفرهای تابستانی خود بگنجانید. در فصل تابستان هم هوا خوب است و هم آب از همیشه آرامتر و زیباتر است و خطر کمتری دارد.

گیاهان و جانوران

به سبب آب رودخانه سیروان زمین ها و گیاهان اطراف رودخانه همیشه سبز و سیراب هستند.

بسیاری از گونه های گیاهی در اطراف رودخانه رشد کرده اند که بعضی از آنها در داروسازی از ارزش زیادی برخوردارند.

از جمله گیاهانی که در این ناحیه رشد میکند میتوان به درختان وون، تنگز، میلو، شرو، بلوط، پسته وحشی، گردو، توت، گلابی، انجیر، انار و... و گیاهان و بوته های ریواس، پیچک، کرس، بنا، هاز، شنگ، به‌ره‌زا، هاله کوک، ترشکه، بنا شوانه، کنگر، سپل، سیدران، گوزروانه، لو، زرده لو، چنور، سیاولو، که‌ما، قومامه، توسی و شب بو، نرگس و گل میخک اشاره کرد که همگی برای محیط زیست بسیار با ارزش هستند.

مکان های دیدنی که در مسیر رودخانه قرار دارند

در شمال رودخانه سیروان، در نزدیکی روستای نیسانه زیارتگاهی وجود دارد که متعلق به سلطان اسحاق یا همان سلطان سهاک است. زیارتگاه این شخص بسیار مورد احترام اهالی روستاهای اطراف است و حتی مردم زیادی از مناطق مختلف کردستان برای بازدید از آن می آیند. مردم محلی این اعتقاد را دارند که علت حرکت آرام و بدون شتاب رودخانه در حوالی این آرامگاه، احترام رودخانه به این شخصیت والای مذهبی میباشد.

در فاصله 123 کیلومتری از کرمانشاه و در فاصله 34 کیلومتری از شهر پاوه روستایی با چشم اندازهای طبیعی بی نظیر وجود دارد که هجیج نامیده میشود. معماری این روستا به سبک پلکانی میباشد و همین مسئله در کنار طبیعت زیبای آن باعث تبدیل شدن آن به یکی از مناطق گردشگری اطراف رودخانه سیروان شده است. در این روستا جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد از جمله چله خانه، ارتفاعات شاهو و چشمه بل که در بین مردم روستا بسیار محبوب است.

یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری کردستان اورامان است. مهم ترین دلیل این مسئله وجود رودخانه سیروان در این منطقه است اما محبوبیت این منطقه دلایل دیگری نیز دارد مثل مراسم سنتی پیر شالیار که هرساله افراد زیادی از سراسر کشور برای تماشای آن به اورامان می‌آیند. معماری پلکانی و جاذبه های طبیعی اورامان هم که بر همگان مشهود است.

در ابتدای منطقه اورامان و در مرز کردستان با کرمانشاه روستای تاریخی پالنگان وجود دارد که به بهشت گمشده کردستان معروف است. روستای پالنگان علاوه بر برخورداری از مناطق و جاذبه های طبیعی، سرشار از جاذبه های تاریخی ارزشمند است. آثار تاریخی مهمی از جمله قبرستان تاریخی، پل های قدیمی و باستانی و قلعه پالنگان در این روستای زیبا قرار دارند.

تفریحات رودخانه سیروان

در رودخانه سیروان قایق های مسابقه ای را مشاهده می‌کنیم که برخی از آنها به منظور تمرین و برخی برای مسابقه روی این رودخانه قرار دارند. حتی از بستر این رودخانه برای برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی قایقرانی استفاده میکنند. پس اگر به این ورزش علاقه دارید در این منطقه بسیار به شما خوش می‌گذرد.

توجه کنید که موج و فشار آب در این رودخانه بسیار زیاد است و اصلا مکان مناسبی برای شنا نمی‌باشد. پس به هیچ وجه برای شنا وارد این رودخانه نشوید مخصوصا اگر شناگر مبتدی هستید.

اقامتگاه مناسب

برای اقامت در اقامتگاه های بومگردی سنندج می‌توانید اطلاعات مربوط و هزینه اقامت در آنها را در سایت ویلاجار مشاهده کنید.

دیدگاه کاربران


زهرا
زهرا
یکشنبه 17 مهر 1401
من خودم سنندجی هستم واقعا دیدنیه
مسعود حق مرادی
مسعود حق مرادی
سه شنبه 16 آذر 1400
اگه برای این مناطق هزینه کنن به بهترین قطب گردشگری محسوب میشه
زهرابختیاری
زهرابختیاری
چهارشنبه 06 مرداد 1400
من اینجا رفتم آب و هواش متوسطه نه خنکه نه گرمه و اقایون میپرن تو رودخانه شنا میکنند آب خیلی خوبی داره و منطقه بکری است و آخر هفته ها شلوغ میشه خیلی.