اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تجریش  
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400

ییلاق‌ خوش آب و هوای گلاب‌دره در شمال شرقی تهران در منطقه 1 شهرداری و در قسمت شمالی سفارت استرالیا، یکی از مقاصد توریستی اهالی پایتخت و اطراف به شمار می رود. نام گُلاب‌دره به دره و محله‌ای در مجاورت آن اطلاق می شود. این دره زیبا و فرح بخش از جانب شرق به محله دربند و از غرب به امام‌زاده قاسم منتهی می شود.

محله گلاب دره جزو قدیمی ترین محله های شهرستان شمیرانات است که در گذشته به همراه محله امامزاده قاسم به صورت یک محله شناخته می شدند اما اکنون از هم جدا هستند. روستای گلابدره - امامزاده قاسم بر ارتفاع نسبتا بلندی قرار دارد و این محله از نظر جغرافیایی از طرف جنوب به جاده دزاشیب و تجریش و بزرگراه شهید چمران حد فاصل دو راهی هتل آزادی و بزرگراه مدرس و پل آیت الله صدر، از جانب شمال به مراتع تابستانی و دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز با ارتفاع 1800 متری، از طرف غرب به رودخانه گلابدره و اراضی رودخانه درکه و از شرق به دره جی، انتهای بزرگراه ارتش، منبع نفت شمال‌ شرق تهران و کارخانه سیمان دسترسی دارد.

با ایستادن بر ارتفاعات گلابدره منظره بسیار زیبایی از شهر تهران نمایان خواهد شد که موجب جذابیت بیشتر آن برای گردشگران شده است.

در مورد نامگذاری گلابدره فرضیه ای وجود دارد که فراوانی درختان سیب گلاب به صورت خودرو در این دره موجب شده نام گلابدره را برای آن انتخاب کنند.

منطقه گلاب دره به علت داشتن مسیر کوهستانی، هر هفته پذیرای کوهنوردان و طبیعتگردان بسیاری است. مسیر پیمایش و کوهنوردی گلابدره به این شکل است که ورودی کوه سر یک پیچ تند پیش از گلابدره قرار دارد که در این محل باید اتومبیل را پارک کرده و پیمایش آغاز شود. ورودی مسیر کوه دارای دو مسیر خاکی پهن و عریض است که هر دو مسیر بعد از 500 متر به وسیله یک پل به هم وصل می‌شوند. در صورتی که تمایل به دیدن آبشار دارید باید از سمت چپ مسیر به ارتفاع بالا رفته تا بعد از عبور از مسیر سربالایی تند و با پیمایش تقریبا 30 الی 45 دقیقه پیاده‌روی به محل آبشار برسید. در اول این مسیر، رودخانه خروشان و دره زیبای گلابدره نمایان می شود. برای افرادی که پیمایش و راهپیمایی مشکل است می توانند در همین ابتدای راه، جایی برای نشستن پیدا کرده و در کنار رودخانه اتراق کنند. در قسمت بالای آبشار اصلی یک آبشار کوچک قرار دارد که پیرامون آن هم مکانی برای صرف غذا و نشستن وجود دارد.

منطقه ای به نام وزباد یا به زبان افراد محلی وزوا که دارای درخت‌زار کوچک و مسیری با شیب تند است، در منطقه شمالی گلابدره، در زیر دامنه‌های صخره‌ایی که قله 3100 متری اسپیلت قرار داشته و چندین چشمه کوچک نیز وجود دارد. منطقه وزباد، مسیری مناسب و نزدیک برای تماشای طبیعت کوهستانی با پیمایش 2 ساعت راه است. بوستان کوهپایه‌ای محله گلاب‌دره که در سال 1389 با وسعت تقریبی 22 هکتار احداث شد در این محدوده قرار دارد. این بوستان با طراحی مدرن، در دامنه پرشیب و سنگی کوه‌های دربند واقع شده و چشم‌انداز شمالی آن کوه‌های دربند و جنوب آن مناظر زیبایی از تهران را به نمایش میگذارد. اختلاف ارتفاع کوتاه‌ترین و بلندترین نقطه بوستان گلابدره تقریبا 100 متر است. در طراحی این پارک توپوگرافی منطقه و خطوط طبیعی ارتفاع حفظ شده تا با طبیعت و دامنه کوه‌های پیرامون متناسب باشد. جاده تندرستی این بوستان با توجه به این ویژگی در شیب تند و در مسیر 6 کیلومتری ساخته شده است. مسیرهایی برای عبور آب با در نظر گرفتن دره‌ها و خط القعرها طراحی شده و ‌آب‌های روان سطح بوستان را به آبنمای آن هدایت می‌کند. از امکانات رفاهی و تفریحی این بوستان می توان به دریاچه، رستوران، چایخانه، مسیر تندرستی کوهستانی با طولی به اندازه شش کیلومتر، بوفه، پیست دوچرخه‌سواری با طول 800 متر، آبشار، آلاچیق، جوی‌های سنگ چین شده، فضای سبز وسیع، پله در مسیرهایی با شیب زیاد، آبنما و برکه، زمین بازی، دیواره آموزش صخره‌نوردی، سورتمه و دستگاه‌های ورزشی، محوطه‌سازی و سنگفرش و ساخت سکوهای نشیمن اشاره کرد.

بوستان گلابدره با یک شیب نسبتا زیاد در جهت شمالی جنوبی مسیر مناسبی برای ورزش پیاده‌روی و دو فراهم آورده است. شعله‌های روشنایی این بوستان از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است که تمام لامپ‌های آن از نوع کم مصرف می باشند و از انرژی خورشیدی تغذیه می‌کنند. این بوستان از نظر پوشش گیاهی بیشتر شامل درختان اقاقیاست که هم مقاومت بالایی دارد و هم زیبایی بوستان را بیشتر ساخته است. به علت اتصال این بوستان از سمت شمال به ارتفاعات شمالی تهران، تماشای پرنده های شکاری در آن فراهم شده و حیواناتی همچون شغال و سگ در این محدوده دیده می‌شوند. مسیر پیمایش گلابدره در انتها به اردوگاه و قله کلکچال محدود می‌شود.

محله و بوستان گلابدره بیشتر میزبان کوهنوردان و طبیعت دوستانی است که آرامش و خلوتی را ترجیح می دهند؛ زیرا این منطقه از ازدحام و شلوغی مردم و نیز تراکم رستوران‌ها خالی است.
 

در ادامه پیمایش مسیر، به دره زیبای وزباد می رسید که مکان بسیار مناسبی جهت اتراق و استراحت است. دیواره‌های این دره عمدتا به صورت سنگی و پر از حفره و شکاف است و درختانی که در دو طرف رودخانه دیده می شوند موجب شده که پرندگان در این دره حضور پر رنگ تری داشته باشند و مکان مناسبی برای پرنده نگری فراهم شود. بوته‌ها و درختانی که در این دره دیده میشوند شامل صنوبر، بید، چنار، تمشک و نسترن وحشی و... هستند. از جمله پرندگانی که در دره وزباد دیده شده بلبل خرما، دارکوب، کبک در ارتفاعات بالاتر، کمرکولی، سهره، توکا و... است. شغال و روباه نیز از جمله حیوانات مسیر نامبرده می باشند.

آبشارهای مسیر نیز از جذابیت‌های دیگر این رود دره هستند و با ادامه مسیر رودخانه و عبور از آبشارها بر تراکم زیبایی درختان منطقه افزوده می‌شود و چندین چشمه با آب گوارا نیز دیده میشود. همانطور که گفته شد احتمالا دلیل نامگذاری این دره، درختان کهنسال یا درختان سیب گلاب آن هستند که البته به علت سیل سال 1366 که در منطقه تجریش رخ داد از بین رفته اند و درختان امروزی عمر زیادی ندارند.

در این محدوده با طی نیم ساعت پیاده‌روی دو کافه روستایی که دارای چند تخت در زیر سایه درختان و نیز حوضچه آبنمایی در حیاط هستند با امکاناتی نظیر املت، غذاهای سبک، چای و نیمرو پذیرای گردشگران در روزهای تعطیل می باشند. علاوه بر این دو کافه و پناهگاه کلکچال از انتهای دره وزباد، امکانات دیگری در این مسیر موجود نیست.

مسیر دسترسی نیز از کلکچال، با وجود صخره‌های یکپارچه و دیواره‌های سنگی مسیری سخت و دشوار است که تنها کوهنوردان می توانند از آن عبور کرده تا به قله سنگی اسپیلت و بند یخچال برسند. با وجود همه این سختی ها، دره زیبای وزباد با آبشارهای بسیار زیبایش مقصد مناسبی برای گردشگری می باشد. در انتهای دره راهی سخت به طرف غرب قرار دارد که کوهنوردان را به جان پناه شروین، گردنه وزباد و دیواره بند یخچال می‌رساند. همچنین از پناهگاه شروین مسیری به شمال غار پلنگ، پناهگاه شیرپلا و آبشار دوقلو دیده می شود.

مسیر دسترسی به گلابدره

از میدان تجریش و خیابان دربند میتوانید به گلابدره بروید. از میدان قدس یا خیابان فناخسرو از میدان تجریش خیابان دربند را طی کرده و بعد از وارد شدن به خیابان شکیبایی یا گلابدره مسیر دسترسی به بوستان گلابدره نمایان است که با 15 دقیقه پیاده‌روی می‌توان از اول خیابان اسداللهی به بوستان رسید. برای رفتن به خیابان اسداللهی نیز تاکسی موجود است. در شمال‌شرق میدان تجریش ماشین‌های خط تجریش – آبک را سوار شده و در ابتدای ورودی بوستان گلابدره پیاده شوید. به جز تاکسی‌های خط آبک، خط تجریش- باغ فیض هم از مقابل در ورودی بوستان گلابدره عبور می‌کنند. در صورتی که با اتومبیل شخصی قصد رفتن به گلابدره را دارید، می‌توانید در مسیر کانال آب از خیابان گلاب‌دره به عنوان محل پارک ماشین استفاده کنید.

بهترین زمان برای بازدید از گلابدره

گلابدره در تمام فصل ها زیبایی های خاص خود را دارد. فصل بهار با سرسبز شدن دوباره درختان و نغمه دلنشین پرندگان و فصل تابستان با طراوت و خنکای آرام‌بخش آن، پاییز رنگارنگ و دل‌انگیز به خصوص اگر باران آسمان را صاف و زیبا ساخته باشد و همچنین زمستان با روزهای برفی که به علت استفاده دامداران از این منطقه امکان خرید شیر تازه گوسفندی از آنان وجود دارد، حضور در این منطقه توریستی را لذت بخش می سازد.

اقامت در گلابدره

برای اقامت در این منطقه میتوانید از ویلاها و خانه های اجاره ای محدوده تجریش، درکه و گلابدره استفاده کنید و از دیدنی های تجریش هم چون تفرجگاه های دربند، درکه، بازار تجریش و امامزاده صالح دیدن کنید. همچنین امکان اجاره ویلا در استان تهران در سایت ویلاجار موجود است.

دیدگاه کاربران


mostafabavaf7a
mostafabavaf7a
یکشنبه 12 اردیبهشت 1400 ساعت 16:05

گلابدره محله ماست اینجا سورتمه قشنگی داره و پارک هاش هم خیلی زیبا هستند که البته در حرف نمیشه همه زیبایی هاش را بیان کرد حتما تشریف بیارید و ببینید.


a.z.v.1398
a.z.v.1398
شنبه 11 اردیبهشت 1400 ساعت 15:05

یکی از خانه های قدیمی و قشنگ گلابدره در کوچه شهید نوری زاده ‌نبش کوچه کشانی هست. گلابدره خیلی خانه های زیبا و باصفایی داره.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار