اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تجریش  
سه شنبه 23 اردیبهشت 1399

تهران با وجود شلوغ بودن و خیابان های پرترافیک، مملو است از جاذبه های گردشگری مختلف، اعم از طبیعی، تاریخی و غیره..

دربند تهران مکانی است که بی شک هر پایتخت نشینی برای رفع روزمرگی و ایجاد حس نشاط آن را پیشنهاد می دهد.

دربند در کوهپایه های تهران قرار گرفته و آب و هوای دلچسب و طبیعت زیبای آن، از قدیم مورد توجه گردشگران و مردم تهران بوده است.

دربند با طبیعت زیبا به همراه استراحتگاه ها، رستوران ها، امکانات رفاهی و  خوراکی های خوشمزه که به وفور در این منطقه یافت می شود امروزه محلی برای استراحت پایان هفته و مکانی مناسب برای کوهنوردی و دورهمی های دوستانه و اصلی ترین راه برای رسیدن به ارتفاعات کوهستان البرز مرکزی است و برای صعود به قله های مرتفع و قله توچال راه مناسبی است.

دربند با ارتفاع 1700 متر از سطح دریا، در شمال تهران، منطقه یک، خیابان دربند قرار دارد و قدمتش بیش از 200سال است.

در گذشته دربند یک دهکده در شمال کاخ سعدآباد به شمار می رفته اما امروزه به یک منطقه ی تجاری و تفرجگاه تبدیل شده است. قدمت بخشی از دربند به نام باغ شاطر  به 100 سال قبل بر می گردد. در آن سال ها رضا شاه دستور داد ویلا و مهمانخانه و همچنین پلی در این مکان ساخته شود. در دوران محمد رضاشاه نیز هتل دیپلمات واقع در سمت چپ رودخانه محل اقامت مهمانان خارجی بوده و جز هتل های لوکس آن دوره محسوب می شد.

اولین بار دو نفر که از طالقان به این ناحیه مهاجرت کردند در این مکان ساکن شدند و این مکان را به محلی برای زندگی اختصاص دادند. بعدها این مکان مورد توجه پادشاهان و ثروتمندان قرار گرفت و موجب شد آنها اقامتگاه ها و خانه های تفریحی خود را در این منطقه بنا کنند.

شاهزادگانی همچون شاهزاده الله وردی و کیومرث میرزا از قاجاریانی بودند که به این محله آمده و اقامتگاه خود را در این جا بنا کردند. همچنین کاخ سعدآباد نیز در جوار این منطقه ساخته شد.

منطقه ی زیبای دربند در گذشته شامل چندین محله به نام های کلاغ پر، مرغ محله، ترش محله، شاه محله و کنار محله بود. این محله ها در کنار هم دربند را تشکیل می دادند. به علت خوش آب وهوا بودن و طبیعت زیبای دربند، چندان دور از انتظار نیست که امکانات رفاهی و جذابیت های تفریحی زیادی در این منطقه شکل گرفته باشد.

از این امکانات و تفریحات می توانیم به این موارد اشاره کنیم: سورتمه تهران، کوه دربند، محیط کوهستانی دیدنی، مجسمه ی کوهنورد، پناهگاه شیرپلا در مسیر فتح قله توچال، گذر رودخانه دربند در بین مسیر پرپیچ و خم دره،  تله سیژ، رستوران‌ها و دکه‌ های مختلف مواد غذایی، امامزاده ابراهیم و آبشار دوقلو.

در گذشته، در این منطقه، کوهنوردان و مردم روستای پس قلعه، برای رفت و آمد به روستا و برای رفتن به کوهستان به وسیله ای برای حمل و نقل نیاز داشتند و بالاخره در حدود 40 سال قبل این تله سیژ که به عنوان وسیله ای برای رفت و آمد از آن استفاده می شد ساخته شد، اما اکنون جنبه ی تفریحی دارد و گردشگران با استفاده از آن می توانند به بلندی های دربند رفته و چشم انداز زیبایی را تماشا کنند. در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 9صبح تا 24 و روزهای پنج شنبه و جمعه و روزهای تعطیل از ساعت 6 الی 24 امکان استفاده از این وسیله ی هیجان انگیز فراهم است.

کوهنوردی یکی از تفریحات اصلی در این منطقه است. مسیر کوهنوردی دربند از دو راه ممکن است. مسیر اول از میدان سربند در ابتدای محله است و در صورت انتخاب مسیر دوم باید به تله سیژ رفته و در راه به روستای پس قلعه و آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا برخورد می کنیم و در نهایت به قله توچال می رسیم. این منطقه ی کوهستانی، راه پرپیچ و خم و ناهمواری دارد که موجب شده پیمودن این مسیر بسیار لذت بخش و منحصر به فرد باشد. در مسیر کوهنوردی در پیچ های مختلف فروشگاه های مواد غذایی و رستوران هایی دایر است که پیمودن این مسیر را بسیار دلچسب تر و آسان تر می کند.

در حدود 58 سال قبل مجسمه ی برنزی کوهنورد به پاس یکی از نیروهای ویژه ارتش ایران که در زمستان 1340 در سقوط هواپیمای آمریکایی جان افراد هواپیما را نجات داد با طولی به اندازه 3 متر در میدان سربند توسط رضا لعل ریاحی مجسمه ساز و نقاش ایران با مبلغ 10هزارتومان ساخته شد و ایده ساختش را حسن وجدان خوش از کوهنوردان آن زمان داد. در آن زمان یک چترباز آلمانی برای نجات جان آمریکایی ها به دربند اعزام می شود اما چترش به صخره ها گیر می کند و موفق به انجام این ماموریت نمی شود.

یکی از ماهرترین نیروهای ویژه ارتش ایران، استاد کوهنوردی و چترکایت، گروهبان امیرشاه قدمی بود که برای این ماموریت انتخاب شد و او قهرمانانه و با تمام وجود جان این گروه خارجی را نجات داد و به خاطر این جان فشانی و موفقیت بزرگ جان اف کندی ریس جمهور وقت آمریکا به او مدال شجاعت را تقدیم کرد و دولت ایران هم به پاس این عمل انسان دوستانه و قهرمانانه او از او تقدیر کرد و مجسمه ی وی را در دربند بنا کرد. این مجسمه در وسط میدان دربند به عنوان نمادی از کوهنوردی شناخته می شود و با گذشت 48 سال هم چنان پابرجاست و سوژه ای برای عکاسی گردشگران است. کوهنوردان با تماشای این مجسمه که اکنون به معروف ترین نماد دربند تبدیل شده، خاطرات ورزشی خود را با آن به یاد می آورند. گروهبان امیر شاه قدمی با درجه ی سرهنگی باز نشسته شد و در اردیبهشت سال 1391 دارفانی را وداع گفت.

سورتمه هیجان انگیز تهران از جاذبه ها و مکان های تفریحی دیگر دربند فاصله ی بیشتری دارد. این مکان تفریحی در روی کوه ها قرار دارد و با رفتن به آن می توانیم سورتمه سواری کنیم و چشم انداز زیبایی از تهران را مشاهده کنیم. سورتمه تهران مکانی خانوادگی است و برای رفاه گردشگران امکانات زیادی در آن تعبیه شده است. امکانات پیشرفته ای که در سورتمه تهران است شامل سینما پرواز، مکان های مختلف ورزشی، ماشین برقی، سافاری وحشت و بسیاری از دیگر موارد می شود. منطقه ی جغرافیایی موجود باعث می شود سورتمه سواری هیجان زیادی را به گردشگران القا کند، زیرا واگن های سورتمه مسافت 850 متری را با سرعت 40 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند. از ساعت 15 تا 23 امکان استفاده از سورتمه تهران وجود دارد. سورتمه تهران در خیابان دربند، خیابان گلابدره، خیابان الفت، خیابان پندار، خیابان شکیبایی قرار  دارد.

خوراکی های متنوعی در این مکان عرضه می شود و بی شک اصلی ترین تفریح گردشگران به این منطقه خوردن خوراکی ها و غذاهای خوش طعم و لذیذ این منطقه است. هوای فرح بخش و دل پذیر توام با خوراکی ها ی خوش طعم این منطقه را بیش از پیش در بین مردم محبوب کرده و جذابیت بیشتری پیدا کرده است. رستوران های دربند تا ساعت پایانی روز خدمات خود را ارائه می دهند و غذاهایی مناسب با هوای منطقه و ذائقه مردم تهیه می کنند.

رستوران غذاهای بسیار خوش طعم و لذیذی مانند کباب بره، شیشلک، کته ساده و بوشهری، کباب ترش و جوجه بندری سرو می کنند. علاوه بر رستوران های موجود در این منطقه فروشگاه ها و مغازه های عرضه کننده مواد غذایی خوراکی هایی مثل انواع ترشک ها و شیر بلال کبابی و آلوچه ها با طعم های مختلف را ارائه می کنند.

بسیاری از مردم پایتخت و مناطق اطراف تهران، آخر هفته ها و اوقات فراغت خود را به دربند می آیند و مدتی را به همراه خانواده و دوستان در آنجا می گذرانند. مسیر پیاده روی در پیچ های سربالایی این منطقه، عبور از رستوران ها و سفره خانه ها و کافه ها و مراکز تفریحی دیگر و سپری کردن مدتی در این مراکز برای رفع خستگی در هر ساعتی از روز و عکس گرفتن از این مناطق زیبا و همچنین ارتباط با مردم محلی و روستاهای اطراف بسیار لذت بخش است و خاطره ی پیاده روی جذابی را در ذهن هرکس به جا می گذارد. پیاده روی از این مسیر حدودا 3 ساعت طول می کشد؛ اما طبیعت زیبا و امکانات تفریحی این منطقه باعث می شود گذر زمان را احساس نکنیم.

رفتن به دربند محدود به زمان و فصل خاصی نیست و همه ی فصول در این منطقه زیبایی های خاص خودش را دارد. در روزهای جمعه و پنجشنبه و ایام تعطیل، این مکان بسیار شلوغ است و بهتر است در صورت امکان در روزهای عادی ایام هفته به دربند بروید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

برای دسترسی به دربند ابتدا به میدان تجریش بروید و با استفاده از تاکسی های خط دربند_تجریش از خیابان دربند به میدان سربند بروید و از آنجا پیاده به محله دربند بروید.

دیدگاه کاربران


alireza_tabatabaeizadeh
alireza_tabatabaeizadeh
یکشنبه 19 بهمن 1399 ساعت 10:32

من دربند زیاد میرم چند هفته قبل با وجود برف به روستای پس قلعه در ارتفاعات دربند تهران رفتیم خیلی خوش گذشت. کاملا برفی بود.


javad
javad
یکشنبه 21 دی 1399 ساعت 11:27

دربند یک رستوران خوب داره به نام رست. برای رسیدن به اینجا باید به تجریش، خیابان فناخسرو، میدان دربند برید.


javad
javad
شنبه 08 آذر 1399 ساعت 13:32

دربند به جز رستوران ها و منظره های اطرافش مجموعه تفریحی تله سیژ هم داره که بسیار بین تهرانی ها محبوب هست. حتی چند وقت پیش در اوج کرونا هم فعال بود.


f.sartipi60
f.sartipi60
یکشنبه 12 مرداد 1399 ساعت 23:51

سرسبز بودن کوه اولین چیزی بود که توچشمام آمد.


naser.makoei
naser.makoei
یکشنبه 12 مرداد 1399 ساعت 22:52

خیلی قشنگه واقعا، خیلی سرسبز وزیباست
تلی سیژ دربند فوق العادس واقعا جای فوق العاده ایه


mrs.farzaneh.
mrs.farzaneh.
دوشنبه 26 خرداد 1399 ساعت 13:55

تله سی پژ دربند خیلی خوبه.. ارتفاع هیجان داره مخصوص لب پرتگاه ‌بشینی و از دیدن منظره ها لذت ببری..


رویا حبیبی
رویا حبیبی
پنجشنبه 22 خرداد 1399 ساعت 04:14

مطلب مثل دیگر مطالب شما عالی ، فقط لطفا توضیحات مجسمه را یا اصلاح و یا حذف فرمائید. این داستان پر از اشتباه است، در کنار این آقای شاه قدمی قهرمان اصلی داستان های گفته شده فردی با نام عطاالله نورایی بوده است که مدارک بسیار، بریده های روزنامه های سال 1340 و حافظه آنان که در آن سالها در قید حیات بودند گواه کامل حقیقتی است که متاسفانه به دست سودجویان تغییر کرده است. این قهرمان بزرگوار سال 1352 طی حادثه ایی فوت کردند و دستشون از دنیا کوتاه شد. خاتواده ایشان طی سالهای اخیر قویا به دنبال شکایت رسمی از عاملان این قصه پردازی ها هستند.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار