اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - کلاردشت  
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396

موقعیت دهکده مازیچال

دهکده زیبای مازیچال نزدیک کلاردشت بر فراز کوه ها در استان مازندران قرار دارد و به عنوان یک منطقه ییلاقی شناخته می شود. این دهکده ارتفاعی درحدود 2600 متر از سطح دریا دارد و با کلاردشت حدود 8 کیلومتر، با چالوس حدود 48 کیلومتر و با تهران حدود 170 کیلومتر فاصله دارد و در شرق این دهکده، روستای طویدره و روستای کردمحله قرار دارند و در جنوب غربی نیز درجان از توابع تنکابن واقع شده است.

 

وجه تسمیه مازیچال

عبارت مازیچال از دو کلمه مازی و چال تشکیل شده که مازو یا مازی در زبان محلی به معنای بلوط میباشد و چال نیز به معنای گودال است. البته این نظریه خیلی دقیق نیست زیرا ماز در لغت نامه دهخدا به معنی پر چین و شکن میباشد که مازندران نیز از همین عبارت گرفته شده که در گذشته در طبرستان قدیم به خاطر وجود کوهی به نام ماز بوده است.

برآمد ز کوه ابر مازندران     چو مار شکنجی و ماز اندر آن

 

ویژگی های دهکده مازیچال

بارزترین ویژگی آن وجود ابرهایی است که در ارتفاعات پایین در سراسر دهکده در حال حرکت هستند و میتوان با حرکت دست آنها را کنار زد و حسی رویا گونه را تجربه کرد.

وجود جنگل های انبوه و ابرهایی سفید و جذاب در هنگام بارش باران، آسمان دهکده را به تصویری بسیار کم نظیر مبدل می کند و به همین دلیل، موقعیت و جایگاه گردشگردی روستا بسیار ممتاز و کم نظیر است.

کوه ها و شیوه قرارگیری تپه ها باعث به وجود آمدن ابرهایی شده است که همواره در حال تغییر شکل هستند و همین تپه ها و کوه ها هنگام بارندگی، آسمان مازیچال را از ابرهای زیبا پر می کنند.

اگر این ابرهای زیبا تشکیل نشوند میتوان چشم اندازی از چالوس را مشاهده کرد.

کلبه های زیبای مازیچال در میان منظره سرسبز و آسمان آبی، تصویری شگفت انگیز را برای گردشگران به ارمغان می آورد و در فصل بهار نیز رویش گل های پامچال و گل ونوشه (بنفشه)، زیبایی دو چندانی به این مناظر می بخشد.

چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با دیدی وسیع، موقعیتی بی نظیر به این دهکده کوهستانی بخشیده است و ارتفاعات در فصل بهار، پوشیده از گلهای فصلی زیبا است و مناظر برفی قله های اطراف، جلوه نمایی می کند.

مازیچال آنقدر زیبایی برای مسافرانش دارد که هیچگاه آنها احساس خستگی نخواهند کرد و نمی توان از طبیعت بی نظیر آن لحظه ای جدا شد.

 

زندگی در دهکده مازیچال

در فصل تابستان برف به اندازه ای می بارد که حتی سقف کلبه ها نیز قابل دیدن نیست و به همین دلیل تنها از اواخر خرداد تا اوایل پاییز این روستا قابل سکونت است. کلبه های ییلاقی روستایی فقط در فصل گرم سال مورد استفاده ساکنین قرار می گیرد. می توان گفت که در این منطقه از تکنولوژی خبری نیست و حتی نانوایی و بقالی هم وجود ندارد.

اما لبنیات تازه مازیچال بهترین سوغاتی این دهکده میباشد. از ماست و پنیر و دوغ اهالی مازیچال خرید کنید و طعم دلچسب طبیعت را زیر زبان خود احساس کنید.

 

پوشش گیاهی و جانوری دهکده مازیچال

خاک اسیدی موجود در مازیچال سبب شده است تا پوشش متنوعی از انواع درختان، بوته ها و گیاهان شامل تمشک، توت، آلو جنگلی، سیب، گلابی، فندق، زغال اخته، نراد، سپیدار، افرا، داغداغان، توسکا، نمدار، راش، زرشک، گل سرخ وحشی، بلوط سیاه، ممرز، ازگیل، ملچ، بلوط، زالزالک، سیاه تلو، خوج در این مکان به چشم بیاید. علاوه بر انواع گل های خودرو و وحشی این منطقه، گل زیبا و ممنوعه سوسن چلچراغ نیز در فصل بهار دامنه های جنوبی منطقه مازیچال را به زیبایی می آراید و نوید زندگی دوباره را در این دهکده ییلاقی میدهد.

حیواناتی مانند گوزن، گرگ، خرس، مارال، سمور، شوکا و شغال و گراز و همینطور پرندگان شکاری زینتی و بسیار زیبایی در اطراف دهکده دیده میشوند که از جمله آنها میتوان به عقاب ها، قراقاول ها و پرندگان کوچک دیگری اشاره کرد. آواز پرندگان در سراسر دهکده طنین انداز می شود و انسان را بیش از پیش به یاد خلقت بی مانند خداوند می اندازد.

 

سفر به دهکده مازیچال در کلاردشت

مناطق ییلاقی همواره در فصول سرد سال خالی از سکنه هستند و برای گردشگران نیز در این زمان سفر به مازیچال توصیه نمیشود. اما در اواسط بهار تا اواخر تابستان بهترین زمان برای حضور در طبیعت زیبایی مازیچال است. این دهکده حتی در شب های تابستان نیز دارای آب و هوایی بسیار خنک می باشد و مسافران را مجبور می کند تا لباس زمستانی خود را بپوشند. گرمای هوای مازیچال بسیار زودگذر می باشد و همانطور که گفته شد اهالی مازیچال نیز در فصول گرم به این دهکده زیبا کوچ میکنند.

بهتر است قبل از حرکت به طرف دهکده مازیچال از وضعیت آب و هوای آن مطلع شوید تا در صورت بارندگی های شدید دچار مشکل نشوید. همچنین باید مراقب باشید تا در تپه های بالایی دهکده مخصوصا در هوای مه آلود مسیر را گم نکنید. حدود ده کیلومتر از مسیری که به طرف بالاترین ارتفاعات مازیچال میرود کوهستانی و خاکی میباشد که بهتر است با ماشین های نیسان، جیپ و یا با ماشین های روستاییان ادامه مسیر را حرکت کنید.

مازیچال فاقد برق است و سعی کنید موبایل خود و یا لوازم شارژی خود را قبل از آمدن به دهکده شارژ کنید.

حتما وسایلی مانند کیسه خواب، لباس اضافه، موادخوراکی، چراغ روشنایی و لوازم ضروری سفر را به همراه داشته باشید.

 

اقامت در کلاردشت

اگر به دهکده مازیچال سفر کردید میتوانید در طبیعت زیبای آن کمپ برپا کنید و اگر تمایل داشتید از اقامتگاه های نزدیک به منطقه مازیچال کلاردشت استفاده کنید پیشنهاد میکنیم با اجاره ویلا در کلاردشت و یا اجاره سوئیت در کلاردشت سفر شیرینی را تجربه کنید.

مسیر دسترسی به روستای مازیچال

مازیچال از دو مسیر مرزن آباد و عباس آباد مازندران قابل دسترسی است. برای رفتن به دهکده مازیچال، ابتدا باید به شهر همیشه بهار یعنی کلاردشت رفت. در ابتدای جاده کلاردشت به عباس آباد، سمت چپ جاده، یک فرعی منشعب می شود که بعد از بیست و سه کیلومتر، به دامنه ای جنگلی منتهی می شود. از این به بعد با یک جاده خاکی و پر شیب رو به رو می شوید که باید هفده کیلومتر از آن را طی کنید تا به دهکده ییلاقی مازیچال برسید.

دیدگاه کاربران


ilamtourism
ilamtourism
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400 ساعت 15:44

من خیلی مازیچال رو دوس دارم😍 خیلی با صفا و عالیه. جنگل بلوط این منطقه را احاطه کرده.


layla.yek
layla.yek
شنبه 14 فروردین 1400 ساعت 15:19

خوشبختانه مازیچال همچنان بکر مانده من امیدوارم اینجا دیگه پر از ویلاهای بتونی و بی قواره نشه و همچنان دست نخورده و با صفا باقی بمونه.


mahyas.f
mahyas.f
پنجشنبه 14 اسفند 1399 ساعت 09:35

مازیچال واقعا معرکه است وقتی بری از نزدیک ببینی اینجا دهکده‌ زیبای مازیچال در کلاردشت قرار داره و از بهترین های کلاردشت🤍


fulica
fulica
سه شنبه 14 بهمن 1399 ساعت 14:17

مازیچال نزدیک کلاردشت قرار داره و چشم انداز زیبای روستای مازیچال از رامسر تا چالوس را در برمیگیره.


good
good
چهارشنبه 10 دی 1399 ساعت 15:30

مازیچال همه فصل ها زیباست فصل پاییز و زمستان برفی میشه و زیبایی خاص خودش را دارد و در بهار و تابستان هم هوای مطبوعی داره.


ronias_doll
ronias_doll
شنبه 01 آذر 1399 ساعت 11:49

ایستادن در ارتفاعات مازیچال و تماشای ابرها آرامشی خاص در دل آدم ایجاد میکنه. 😍😍😍 اگر خواستید بمونید ویلا هم برای اجاره هستش. ولی راه خیلی ناهموار و خصوصا آخر راه دیگه با هر ماشینی نمیشه رفت.


maede._soltani77
maede._soltani77
دوشنبه 12 آبان 1399 ساعت 10:25

با کوه های پوشیده از برف بسیار مکان عالی و با صفایی هستش 😍 نام مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده.


saeed.moaydi
saeed.moaydi
دوشنبه 21 مهر 1399 ساعت 11:13

خیلی زیباست خوش به حال ساکنین این روستا من رفتم جای فوق العاده ای بود و همچین طبیعتی در اردبیل هم دیدم دریاچه نئور به سمت روستای سوباتان خیلی زیبا بود البته فقط پیاده میشد رفت؛ اما مازیچال مسیر دسترسیش خوب.🍀🍀چهارشنبه 05 شهریور 1399 ساعت 15:46

سلام مسیرش بسمت جنگل عباس اباد هست؟؟


maryam.moloudiyan
maryam.moloudiyan
یکشنبه 26 مرداد 1399 ساعت 17:15

حس خوبیه وقتی صبح از خواب پاشی
و با صحنه ای از ابرهای مازیچال روبرو بشی ❤
مازیچال بهشته واقعا. هربار که ببینمش برام پر از جذابیت و زیبایی محضه 👌


arezood2
arezood2
یکشنبه 05 مرداد 1399 ساعت 17:26

آب و هوای بسیار خنک این دهکده👌👌👌 شما را مجاب می کند که حتی در فصل تابستان نیز لباس گرم همراه داشته باشید.


نوشین
نوشین
دوشنبه 16 تیر 1399 ساعت 17:24

اکثر گردشگرها یه سفر یک روزه به این روستا دارند و معمولا اینجا مکان اقامت ندارند.


pol.1394
pol.1394
دوشنبه 02 تیر 1399 ساعت 15:47

از کلاردشت که به سمت عباس آباد برید سمت راست جاده مازیچال میشه..فکر کنم حدود 15 کیلومتر بشه..


میترا
میترا
سه شنبه 27 خرداد 1399 ساعت 13:01

دهکده مازیچال آب و هواش بسیار خنک است و تابستان خیلی زمان مناسبی برای بازدید از این دهکده است.


fereshte.zamani72
fereshte.zamani72
شنبه 24 خرداد 1399 ساعت 15:11

بیشتر باید بهار و تابستون رفت چون در غیر این صورت نمیشه رفت بالا به خاطر برف و سرما مسیر برای کوهنوردی داره به سمت علم کوه و کلاً توریست های خارجی هم که میخوان برن اورست میان اول علم کوه و فتح میکنن 😍👌


pooriya_soly
pooriya_soly
چهارشنبه 21 خرداد 1399 ساعت 11:23

جای قشنگیه 🌹 آب و هوای خنک این دهکده باعث میشه حتی در فصل تابستان هم لباس گرم همراه داشته باشیم..


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار