اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تهران  
سه شنبه 23 اردیبهشت 1399

در شهر شلوغ و پر دغدغه ی تهران، رفتن به محلی برای استراحت و تفریح می تواند تسکینی بر حال و هوای انسان باشد.

در تهران به این منظور، پارک های جنگلی متعددی احداث شده است که پارک جنگلی تلو با وسعت 975 هکتار، یکی از این فضاهای سبز و تفرجگاه مناسبی برای استراحت است.

در دهه پنجاه شمسی به علت افزایش روزافزون آلودگی هوای تهران، در قسمت های غربی و شرقی تهران پارک های جنگلی زیادی احداث شد و این پارک ها به عنوان ریه های تنفسی تهران ایجاد شدند. پارک هایی مانند شیان، یاس فاطمی، تلو و لویزان به منظور بهبود در کاهش آلودگی هوا ساخته شدند.

پارک تلو با نام دیگر غزال، چهارمین پارک جنگلی تهران از لحاظ وسعت و بزرگی است.

جنگل کاری در اراضی این پارک از سال 1383 شروع شد. تا سال 1390 جنگل کاری این پارک در دست سازمان جنگل داری بود و سپس به شهرداری تهران واگذار شد.

این پارک در شرق تهران در بزرگراه شهید بابایی و کیلومتر پنج جاده ی تلو، ورودی جاده ی شهرداری، انتهای خیابان قرار دارد. جاده ی منتهی به پارک تلو منظره ی زیبایی دارد و رسیدن به پارک را در طول مسیر لذت بخش تر می کند.

پارک زیبای تلو که نسبت به پارک های دیگر تهران کمتر مورد توجه است، معمولا با نام پارک جنگلی غزال شناخته می شود؛ به علت همین ناشناخته بودن و بکر بودن و خلوت بودن آن، محیط سرسبز و دلچسبی دارد که می تواند خانواده ها را از شلوغی و دغدغه ها دور کند و فضای آرامش بخشی را فراهم کند.

با وارد شدن به پارک، چشم انداز زیبایی از کوه های البرز و سد لتیان را روبروی این پارک مشاهده می کنیم که موجب زیبایی بیشتر پارک شده است.

برای رسیدن به چشم انداز سد لتیان باید طولی از مسیر را پیاده روی کرد تا به ارتفاعات برسیم و بتوانیم منظره ی زیبای سد را مشاهده کنیم؛ زیرا امکان ورود خودرو به این قسمت از پارک وجود ندارد.  

این پارک جنگلی وسیع از آب دریاچه سد لتیان بهره می برد.

هوای پارک تلو معمولا خنک است و هنگام آمدن به پارک در فصل پاییز و زمستان باید از لباس گرم و پوشش مناسب استفاده کرد.

پوشش گیاهی متنوع این مجموعه عبارت اند از نارون، عرعر، چنار، کاج، سنجد، درختان پهن برگ، ارغوان، پسته وحشی، سرو نقره‌ای، داغداغان، بادام کوهی، درختان سوزنی برگ، سرو خمره ای و زبان گنجشک. در این پارک حیواناتی نظیر شاهین، قرقی و عقاب در ارتفاعات و در قسمت های دیگر کبک، خرگوش، سگ، شغال و روباه زندگی می کنند. سگ های عقیم شده در این پارک از حیوانات دیگر بیشتر دیده می شوند. سگ های این منطقه به انسان ها آزاری نمی رسانند و کسانی که به حیوانات و به خصوص سگ ها علاقه مند هستند می تواند به راحتی به این مکان بیایند. دورتا دور محوطه ی پارک، مسیر یک طرفه ای واقع شده که برای پیاده روی و دسترسی به مکان های دیگر پارک مسیر مناسبی است. امکاناتی نظیر آلاچیق، نمازخانه و سرویس بهداشتی، باربیکیو، زمین والیبال، زمین بازی کودکان، شطرنج، فوتبال دستی، زمین بازی، تنیس روی میز(البته توپ تنیس موجود نیست).... برای استراحت و تفریح در پاک تعبیه شده است. علاوه بر این امکانات، در روز طبیعت و ایام نوروز از امکانات بیشتری برای خدمت رسانی به مردم استفاده می شود. ذکر این نکته ضروری است که در این بوستان آب برای آشامیدن و فروشگاه مواد غذایی برای تهیه خوراکی موجود نیست و لازم است که قبل از آمدن به پارک مواد غذایی و خوراکی ها و لوازم ضروری را به همراه بیاورید.

در اطراف پارک تلو، پارک های دیگری از جمله پارک جنگلی لویزان، پارک پلیس یا باغ اناری و باغ پرندگان به عنوان جاذبه های دیگری که مناسب تفریح و گردش هستند، قرار دارند.

به علت قرار گرفتن پارک در اطراف و حاشیه شهر، بهتر است از خودروی شخصی استفاده کنیم؛ زیرا ایستگاه مترو در نزدیکی این مجموعه قرار ندارد و متروی فرهنگسرا با مسافت زیادی از پارک قرار گرفته که در صورت استفاده از مترو باید راه طولانی به همراه شیب زیاد را پیاده طی کنیم.

برای دسترسی به این پارک جنگلی تلو بهتر است اپلیکیشن های مسیریاب را در گوشی خود نصب کنید. بعد از وارد شدن به بزرگراه شهید بابایی از خروجی جاده دماوند و دور برگردانی که بعد از خروجی است وارد جاده تلو می شوید. در کیلومتر 5 جاده ی تلو پارک جنگلی دیده می شود.

 

دیدگاه کاربران


axasbashi2020
axasbashi2020
یکشنبه 12 مرداد 1399 ساعت 21:55

پارک جنگلی تلو در بزرگراه شهید بابایی کیلومتر 5 جاده تلو قرار دارد. پارک جنگلی بسیار بزرگ و زیبایی میباشد، آلاچیق دارد منقل های آماده هم وجود دارد، پارک چشم انداز بسیار زیبایی از سد لتیان دارد. پارکی مرتفع شامل تپه هایی زیبا وپوشیده شده از درختان کاج و سرو است.


barooon1365
barooon1365
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 ساعت 12:43

منم چندین بار تلو رفتم و اونجا ناهار خوردم😉
و سد رو نگاه کردم خیلی چشم اندازش زیباست. همیشه اونجا گردشگر هست هروقت برین. اما سگهای زیادی داره.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار