اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - تهران  
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396

موقعیت روستای وردیج و واریش

با فاصله کمی از شهر تهران در قسمت شمال غربی آن، بالاتر از محله وردآورد تهران، جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ و خمی وجود دارد که ساختار آن اهالی پایتخت را به یاد جاده امامزاده داوود می اندازد. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه ای که در دره ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به روستای واریش منتهی می شود.

روستاهای وردیج و واریش جزو بخش کن و سولقان شهرستان تهران و به تازگی جزو منطقه 22 شهری تهران هستند.

 

اقلیم دو روستای وردیج و واریش

روستاهای وردیج و واریش به دلیل قرارگرفتن در منطقه کوهستانی، در فصل گرم سال، خنک و مطبوع و در فصل پاییز و زمستان، سرد و خشک است. سرمای این منطقه بسیار سخت و طاقت‌فرسا است؛ به حدی که موجب خروج روستاییان از روستا در فصل پاییز و زمستان می گردد. این دو روستا آب و هوای بسیار دلنشین و مطبوعی دارند و با وجود نزدیکی به تهران اما به عنوان مقصدی برای سفر فراموش می شوند.

 

جاذبه‌های روستای وردیج

روستای وردیج، بزرگ‌ترین روستای حریم شمال غرب تهران است و آب آن از چشمه های متعددی خصوصا چشمه شاه و چشمه پااورزا تامین می‌شود. حوضچه‌هایی در شمال این روستا قرار دارند که به منظور جمع‌آوری آب رودها، چشمه‌ها و آب‌های سطحی جهت آبیاری باغ‌ها و آب شرب روستا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در قسمت مرکزی روستا، باغ‌های وسیع گردو، سیب، خرمالو، توت و شاتوت چشم انداز زیبایی را به به این روستا بخشیده است و خانه‌های روستاییان در جنوبی ‌ترین بخش قرار دارد.

 

آبشار لت مال

آبشار لت مال یکی از جاذبه های منحصر به فرد روستای وردیج می باشد. وجه تسمیه آبشار لت مال با توجه به ویژگی ظاهری آن است. کلمه لت به معنای سنگ است و مال نیز مخفف مالیده شدن میباشد. درواقع عبور آب از روی سنگ‌ها موجب شده این نام برای آبشار وردیج انتخاب شود. 

با توجه به اینکه رودخانه‌های فصلی منطقه وردیج در اواسط فصل زمستان تا پایان بهار جاری است؛ آبشار لت مال نیز در این فصول پرآب و دیدنی است. برای رفتن به این جاذبه زیبا، به مدت یک ساعت پیاده روی از جاده اصلی لازم است. آبشار لت مال سه آبشار فرعی و کوچک را شامل میشود. ارتفاع آبشار اول پنج متر است و آبشار دوم کمی از آبشار اول بلندتر میباشد، آبشار سوم که آبشار اصلی لت مال است تقریبا ارتفاعی به اندازه سی و پنج متر دارد. این آبشار به صورت پله مانند به پایین میریزد.

 

دامنه ارواح سنگی

اگر وارد روستای وردیج نشوید و از آن عبور کنید به منطقه‌ای خواهید رسید که به دامنه ارواح سنگی یا آدمک‌ جیان منسوب است.

سنگ‌هایی که با اشکال خاص خود منظره جالبی را به نمایش گذاشته‌ اند. افسانه‌ها و باورهای زیادی درباره این سنگ‌ها وجود دارد. برخی بر این باورند که این سنگ‌های پر از حفره، بازمانده‌های یک قلعه قدیمی هستند که در کنار جاده ساخته شده است.برخی هم می‌گویند واقعا جاندارانی در این منطقه تبدیل به سنگ شده‌اند.

 اما علم زمین‌شناسی به وجود آمدن این اشکال را ناشی از نوع خاصی از فرسایش بادی، به نام هوازدگی می‌دانند که یک نمونه کم‌ نظیر و دیدنی را از تغییرات بافت زمین را به تصویر کشیده است.

 

جاذبه های واریش

روستای واریش سرسبزتر از وردیج است و باغهای فراوانی دارد که محصولاتی مانند شاتوت، آلو، زردآلو و گیلاس را شامل میشود. روستای واریش مکان بسیار مناسبی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته میباشد و گردشگران خاطرات به یادماندنی را از سفر به این روستا در ذهن خود ثبت میکنند.

اما گردشگران باید به این موضوع توجه کنند که حتما کیسه زباله به همراه داشته باشند و به طبیعت این روستای زیبا آسیبی وارد نکنند. جمله «این روستا رفتگر ندارد، زباله را ببرید» نیز روی دیواری در واریش نوشته شده است.

روستای واریش جاذبه‌های زیادی برای سفر یک روزه دارد که عبارت اند از:

 

چشمه واریش

چشمه واریش، آب سرد گوارایی دارد و با سخاوت تمام آن را به مردم هدیه می کند. طبیعت مجاور این چشمه بسیار دلنشین و مورد پسند طبیعت‌دوستان است. حتی بعضی از گردشگران به واریش می روند تا مقداری از آب چشمه آن را بردارند و با خود به خانه ببرند.

 

امامزاده بی بی زرین قمر

در دشت پهنه حصار در نزدیکی روستای واریش، امامزاده بی بی زرین قمر به عنوان مکان مذهبی این روستا قرار دارد. این امامزاده دارای دو اتاق است که یکی مقبره بی بی زرین قمر و اتاق دیگر نیز به عنوان آشپزخانه و استراحتگاه و پناهگاه کوهنوردان مورد استفاده قرار میگیرد.

درمورد این مکان باورهایی وجود دارد که مقدس بودن این مکان را نشان میدهد:

دختران امام موسی کاظم به نام های زرین قمر و بدرالنسا که از آزار و اذیت حاکمان در حال فرار بودند، به صخره سنگ پناه می آورند و به جای اینکه بگویند یاهو، به اشتباه یا کوه میگویند و سنگ کوه شکافته میشود و آنها را در خود جای میدهد. دشمنان با دیدن این صحنه، ضربه‌ای محکم به دیوار کوه میزنند و شکافی به وجود می آورند که ترک خوردگی آن در سنگ موجود است.

 

ارتفاعات پهنه حصار

رشته کوه و قله ای با ارتفاع 3375 متر، در شمال غرب تهران و در منطقه البرز مرکزی از ارتفاعات بخش کن وجود دارد که از زیبایی ها و چشم اندازهای واریش به شمار میرود. همچنین رودی از دامنه شرقی این کوه سرچشمه گرفته و در مسیر خود، آبشار سنگان را می سازد و در نهایت به رود کن می ریزد. این رشته کوه میان جاده چالوس و جاده سولقان واقع شده و از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شمال به شهرستانک، از جنوب به منطقه واریش و وردآورد و از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان امتداد دارد.

پهنه سار، بلندترین قله این رشته کوه است که به نام های پشته بند، پهن حصار و گندم چال هم شناخته میشود.

قله دیگری نیز به نام چشمه شاهی در این ارتفاعات قرار دارد. دشت پهنه حصار نیز بین قله های چشمه شاهی و پهنه حصار گسترده شده است.

 

جاده مسیح الله دین محمد

بعد از گذر از روستای واریش، به جاده ای وارد میشوید که مسیر گردشگران و کوهنوردان میباشد. این جاده از بالای واریش به شمال شرقی امتداد دارد و در نهایت به ارتفاعات پهنه حصار ختم میشود. نام این جاده برای گرامیداشت سال های حماسه یکی از جنگجوهای این دیار، مسیح‌الله دین محمد گذاشته شده است. وی از خلبانان نیروی هوایی ارتش بود که در یکی از عملیات‌های جنگ تحمیلی مورد اصابت پدافند عراق قرار گرفت به درجه رفیع شهادت نائل شد.

 

کوهنوردی در واریش

قله لیچه در شمال غرب روستای واریش قرار گرفته و از سمت جنوب غرب به قله دشته یا قله سایت مخابراتی کرج و از شمال به روستای کندر و قله های ارتفاعات پهنه حصار مشرف است، از شرق این ارتفاعات قلل چین کلاغ، پلنگ چال و دوشاخ دیده می شود. یک جاده خاکی در ضلع غربی روستای واریش وجود دارد که به ضلع شمالی قله لیچه (پشت قله) جهت صعود به ارتفاعات پهنه حصار می رسد.

مبدا اصلی صعود به ارتفاعات پهنه حصار از روستای کندر واقع در کرج و ابتدای جاده چالوس است. اگر قصد کوهنوردی از روستای کندر را دارید ابتدا به جاده چالوس بروید و در ابتدای راه، تابلوی زرد رنگ کوچکی که کندر روی آن نوشته شده در سمت راست جاده قرار دارد. یک پل آهنی باریک را دنبال کنید و به مسیر کوهنوردی ادامه بدهید.

 

راه دسترسی به روستاهای وردیج و واریش

اگر قصد رفتن به این مناطق زیبا را دارید انتهای اتوبان همت غرب وارد بلوار پژوهش شوید و بعد از گذر از شهرک دانشگاه شریف به هنگام گذر از کنار دریاچه خلیج فارس، تابلوی سفیدرنگ کوچک روستای وردیج - روستای واریش به چشم می خورد. با ورود به جاده کوهستانی و طی حدود ده کیلومتر در حالی که پانصد متر ارتفاع گرفته اید به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید. پس از وردیج با ادامه مسیر در حدود پنج کیلومتر، به روستای واریش و انتهای جاده آسفالته خواهید رسید.

مسیر دیگری نیز از اتوبان تهران - کرج به روستای وردیج و واریش منتهی میشود. به این صورت که از پشت پمپ بنزین وردآورد به طرف خیابان شهید اردستانی رفته و وارد جاده کوهستانی این منطقه دیدنی شوید.

 

اقامت در روستای وردیج و واریش

سایت ویلاجار به مسافران پیشنهاد میکند برای اقامت در این منطقه از خانه ها و ویلاهای نزدیک تهران استفاده کنند و با اجاره ویلا در تهران یا اجاره ویلا در کرج سفر خوبی را در پیش داشته باشند.

دیدگاه کاربران


هدیه
هدیه
یکشنبه 23 مهر 1402
سلام شماره تماس لطفا؟
راد
راد
سه شنبه 13 اردیبهشت 1401
سلام آیا رستوران دارد؟
مهدی
مهدی
چهارشنبه 10 آذر 1400
روستاهای وردیج و واریش از روستاهای غرب تهرانه که در جاده کوهستانی و پر پیچ کنار رشته کوه البرز قرار گرفته، دسترسی روستا از تهران راحته باید از اتوبان تهران کرج حرکت کنید
محمد
محمد
چهارشنبه 26 آبان 1400
جاده اش از صبح زود رفتن داره و دیدن داره پایین جاده رودخونه داره درضمن فصل پاییز منظره ی بسیار زیبایی داره تابستونش که نگو درکل تهران جاهای زیاد خیلی جذاب ودیدنی ایی داره
میرزایی هستم
سارا
سارا
چهارشنبه 10 شهریور 1400
در این روستا سوئیت یا جایی برای اقامت یک یا دو شب وجود داره؟
arashhaghi
arashhaghi
دوشنبه 04 مرداد 1400
روستای وردیج معروف به روستای آدمک جیان یا ارواح سنگی است منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و چشمه‌های زیادی دارد و درختان گردو و شاه‌توت زیادی هم دارد و صخره های این روستا معروف به ارواح هستند.‌
raz.leila
raz.leila
سه شنبه 18 خرداد 1400
این روستا واقعا بینظیره، به خصوص اگر ساکت باشین و تنها صدایی که میاد وزش باد باشه و این اشکال عجیب و غریب هم کنارت باشن فضای وهم انگیز و جالبی حاکم هست و انسان را مسحور شکوه خلقت این مکان میکند.👏👏👏
ftmh_qp
ftmh_qp
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
برای رفتن به اینجا از تهران از شهرک دانشگاه شریف انتهای همت غرب و بلوار اردستانی را پیش بگیرید تا به محل دامنه ارواح برسید.
رویا تیموری
رویا تیموری
جمعه 20 فروردین 1400
من امروز 20 فروردین 1400 به این منطقه رفتم اصلا خوشم نیامد
babak
babak
شنبه 14 فروردین 1400
ما اینجا با آفرود رفتیم عالی بود خیلی خوش گذشت 👌👌 منطقه خیلی تمیز و آب و هوایی بسیار پاک و عالی داره.
vardij
vardij
شنبه 16 اسفند 1399
اگر به این منطقه رفتید و خواستید غذا میل کنید باغچه رستوران خانوادگی کوچه باغ رو بهتون معرفی میکنم که در روستای توریستی وردیج قرار داره.
maghari
maghari
پنج شنبه 14 اسفند 1399
نزدیک روستای واریش آبشار قشنگی هست که در دره ای به نام دره انار در منطقه 22 قرار داره مسیرش بسیار زیباست و چند تا حوضچه هم پایین آبشار وجود داره.
navid
navid
سه شنبه 14 بهمن 1399
طبیعت وردیج بی اندازه زیباست. تا جایی که خیالت می رود و می توانی در رویاهایت نقشش کنی.🌺 اما بیشتر با سنگهای خاصش معروف شده.
mahsa
mahsa
پنج شنبه 11 دی 1399
در منطقه وردیج، سنگ هایی وجود دارند که شکل های خاص آن ها باعث متمایز شدن این روستا شده و از این نظر بسیار توریستی شده😉
babak
babak
چهارشنبه 10 دی 1399
برنامه تلوزیونی تهرانگرد که از شبکه 5 سیما پخش میشه درمورد روستای وردیج توضیح داد و برنامه موتور سواری هیجان انگیزی در جاده برگزار شده بود.
yazdansartipi
yazdansartipi
دوشنبه 26 آبان 1399
ما رفتیم وردیج. اینجا جای خیلی قشنگی🌹 واقعا جای فوق ‌العاده زیبایی 🙏 و میشه عکس های خاصی با غول های سنگی اش گرفت. تو جاده وردیج از گل و سبزه و آب و طبیعت خیلی خبری نیست تا چشم کار میکرد کوه بود.
qwertyuiopasdfghjklzx28
qwertyuiopasdfghjklzx28
پنج شنبه 08 آبان 1399
گویش وردیجی گویش خاصی است که خیلی سخت و هرکس نمیتونه یاد بگیره. بَفتا یعنی افتاد، بیتم_ گفتم سووزی _ سبزی کفته_ کوفته اورسی_کفش و غیره.... خیلی زیاد هست کلماتش.
ali.afshar2020
ali.afshar2020
سه شنبه 15 مهر 1399
انگار یه عده تماشاچیان عجیب الخلقه ایستادند و دارند نگاه میکنند. بهشون میگن ارواح سنگی 👏👏 وردیج برای علاقمندان به طبیعت عالیه مخصوصا که نزدیک به تهران هستش.
vahedi_baran
vahedi_baran
سه شنبه 21 مرداد 1399
بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فصل بهار، خصوصاً اردیبهشت ماهه، چرا که در این موقع از سال، باغ های وردیج و واریش با شکوفه های زیبای گیلاس و آلبالو یکدست سفیدپوش شده اند.
mobin
mobin
چهارشنبه 01 مرداد 1399
بعد از روستای واریش، در قسمت شمالی روستا جاده مسیح الله دین محمد دیده می شود و با شیب ملایم به سمت شمال شرق به ارتفاعات پهنه حصار می‌رسد.
ebrahim4566
ebrahim4566
شنبه 14 تیر 1399
یه امامزاده نزدیک واریش هست به نام بی بی قمر. خیلی کوچیکه. ما رفتیم تو مسیر کوهنوردی قرار داشت.
دخترشهریوری
دخترشهریوری
یکشنبه 01 تیر 1399
خانه ما نزدیک وردیج هست بالای وردآورد میشه.. رودخونه و باغ داره قشنگه چشمه آب هم هست مردم میان آب میبرن. جاده هم خدا رو شکر آسفالته هستش.
mehrnazbanomehrnazbano
mehrnazbanomehrnazbano
دوشنبه 26 خرداد 1399
روستای وردیج من رفتم مسیرش یکم طولانی بود..مغازه داره یه سفره خونه هم داره. خیلی بزرگ نیست ولی کمی بالاترش یه روستای دیگه است اسمش واریشه. ورودیش یه مسجد جامع بزرگ داره که به نظر میاد امکانات دار هم باشه.
hamedanianmahdieh
hamedanianmahdieh
شنبه 24 خرداد 1399
خیلی جالبه.. در تهران انتهای اتوبان همت در غربی ترین نقطه تهران این روستای عجیب و غریب قرار داره، جاده اش هم پیچ در پیچ و کوهستانی است.
foro607
foro607
چهارشنبه 21 خرداد 1399
من رفتم خیلی زیباست مناسب سفرهای یک روزه هستش و در حدود 22 کیلومتری تهران قرار گرفته و به روستای ارواح سنگی معروف است.
سمیرا
سمیرا
سه شنبه 02 اردیبهشت 1399
سلام خیلی جای زیباییه ویلای ما توی روستای وردیچه و بهار خیلی زیبایی داره
محمد
محمد
دوشنبه 12 اسفند 1398
من رفتم این جا رو، واقعا بی نظیره و آدم باورش نمیشه همچین جای عجیب و غریبی اینقدر به تهران نزدیک باشه، سنگ ها مثل دیو و غول به نظر میرسند و شکلی که در سنگ ها توسط طبیعت ایجاد شده خیلی جالبه، اگر تهران هستید حتما یه روز برید ببینید این جا رو، مخصوصا بهار خیلی سر سبز و قشنگ میشه، یه ون یا کاروان هم کنار سنگ های ارواح بساط کرده بود و آش و چای داغ می فروخت به مردم