اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

همدان - همدان  
شنبه 16 آذر 1398

یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر زیبای همدان، موزه تاریخ طبیعی آن می باشد. در این موزه، گونه های گیاهی و جانوری مختلفی وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. 

این موزه، در سال 1351 هجری شمسی، با پشتکار و تلاش چندین دبیر و استاد دانشگاه، در یک سالن کوچک واقع در مدرسه ای به نام پهلوی افتتاح گشت. این سالن حدود 60 متر مربع مساحت داشت. از سال 1351 هجری شمسی تا به امروز، چهار بار مکان این موزه جابه جا شده است.

موزه تاریخ طبیعی همدان از سال 1371 هجری شمسی، به بخشی از دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا، در مکانی با زیربنای 2000 متر مربع منتقل شد. همه روزه، گردشگران و پژوهشگران بسیاری به این موزه مراجعه می کنند تا از بخش های گوناگون آن دیدن نمایند.

این موزه که یکی از موزه‌ های غنی کشور برای تحقیق پژوهشگران و دانش ‌آموزان به شمار می رود، دارای 6 سالن اصلی می باشد. از جمله سالن هایی که در این موزه وجود دارد می توانیم به سالن زمین شناسی (130 ویترین، 3064 نمونه)، سالن صدف ‌ها و مرجان‌ ها (22 ویترین، 929 نمونه)، سالن پستانداران و پرندگان (281 ویترین، 996 نمونه)، سالن پروانه‌ ها و حشرات (95 ویترین، 5000 نمونه)، سالن آبزیان (111 ویترین، 802 نمونه) و سالن خزندگان و دوزیستان (92 ویترین، 883 نمونه) اشاره کنیم.

در سالن صدف ‌ها، از گونه های ایرانی و خارجی بسیاری نگهداری می شود. در این سالن، صدف‌ ها، دو کفه ای ها، گاستروپودها، حلزون ها، سخت پوستان، مرجان‌ ها و اسفنج ‌های خلیج فارس در 22 ویترین به نمایش در آمده اند.

در سالن پروانه‌ ها و حشرات، علاوه گونه های ایرانی، نمونه‌ های بین ‌المللی را نیز مشاهده خواهید کرد. در این سالن که بیش از 95 ویترین دارد، زیباترین گونه های پروانه ها و حشرات را می توانید نظاره کنید.

در سالن آبزیان، در آکواریوم های آب شور و شیرین، از ماهی ها با گونه های متفاوت (ماهی ‌های دریای خزر، ماهی های خلیج فارس و دریای عمان و...) نگهداری می ‌شود. در بخشی از این سالن، آبزیان فیکسه شده‌ نیز مشاهده خواهد شد.

در سالن زمین شناسی، سنگ ها، کانی ها و فسیل های گوناگونی را می توانید ببینید. این موزه، یکی از زیبا ترین و کامل ترین مجموعه فسیل‌ ها و کانی ها را در کشور دارد.

در سالن پستانداران و پرندگان و همچنین در سالن خزندگان و دوزیستان، گونه های مختلف تاکسیدرمی شده را می توانید مشاهده نمایید. در این بخش، 50 درصد از گونه‌ های پستانداران و 70 درصد از گونه ‌های پرندگان بومی وجود دارد.

موزه تاریخ طبیعی همدان، از ساعت 9 صبح تا 6 عصر میزبان گردشگران محترم خواهد بود. برای بازدید از این مجموعه زیبا، به 1 الی 2 ساعت زمان نیاز دارید.

در صورتی که قصد سفر به شهر زیبا و با قدمت همدان را دارید، حتما از این موزه جذاب دیدن کنید.

موزه تاریخ طبیعی همدان در شهر همدان، در انتهای خیابان چهار باغ آزادگان، در دانشگاه کشاورزی دانشگاه بوعلی‌ سینا واقع شده است.

دیدگاه کاربران


siavash.32
siavash.32
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 ساعت 14:31

هرکسی رفت از قسمت پروانه های خشک شده هم بازدید کنه خیلی جالبه.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار