اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - بندر انزلی  
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396

تالاب بین المللی انزلی در جنوب غربی ساحل دریای خزر در شهر بندر انزلی، در استان گیلان قرار دارد که از سالیان دور همه ساله میزبان مسافران بی شمار داخلی و گردشگران خارجی است.  

تالاب انزلی از جمله زیباترین و دیدنی ترین مناظر آبی منطقه است که قدمتی باستانی ساله دارد.  

تاریخچه شکل گیری تالاب انزلی

طبق مطالعات انجام شده تالاب انزلی در حدود 70 تا 100 هزار سال پیش شروع به تشکیل شدن کرده است. این تالاب با رسوب گذاری ماسه های ریز مارن در حاشیه ساحلی دریای خزر تشکیل شد. ضخامت رسوب های ماسه ای 450 متر بود و تحت عنوان رسوبات کاسپین هم شناخته میشد.

پس از بنا شدن شهر انزلی، آب دریا به‌ تدریج پس‌روی کرد و به همین دلیل، مساحت شهر، هر روز بیشتر شد. در اثر همین پس‌روی دریا، جزیره‌ای دو قسمتی بر اثر تغیرات جوی و عوامل دیگر طبیعی شکل گرفت و کانالی بین این دو قسمت ایجاد شد.

در نهایت، تالاب انزلی به‌ دلیل تشکیل دو خشکی باریک به پهنای 270 متر تا 9 کیلومتر و همچنین کاهش ارتفاع سطح آب دریا شکل گرفت.  

وجه تسمیه

در گویش گیلکی کلمه همزلی به معنای نزدیکی آب به خشکی است و به نظر میرسد که نام تالاب انزلی نیز از این لغت گرفته شده باشد. البته عده ای بر این باورند که نام تالاب انزلی ریشه در کلمه یونانی انزلیا یا انزلیوس که به معنی مرداب است دارد.

ویژگی های تالاب انزلی

تالاب انزلی از سمت جنوب به صومعه سرا، از شرق به پیر بازار، از شمال به شهرستان انزلی و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی متصل است.

محدوده آبی مرداب انزلی از چهار بخش یا حوضچه آبی تشکیل شده است که از جمله آن می توان به تالاب ماهروزه که در قدیم به آن خلیج کپورچال گفته می‌شده است در بخش غربی، تالاب سیاه کشیم در جنوب غربی، تالاب شیجان در قسمت شرقی و بخش مرکزی اشاره کرد که هر کدام از خصوصیات ویژه ای برخوردارند.

تالاب انزلی از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای خزر متصل می‌شود.

وسعت این تالاب با توجه به شرایط آب و هوایی به طور پیوسته تغییر میکند مثلا در فصول پربارش وسعت این تالاب به 120 کیلومتر و در فصول کم باران به حدود 80 کیلومتر میرسد.

همچنین مساحت حوزه آبریز آن تقریبا 370 هزار هکتار است که از زمین های کشاورزی، آب بند و استخر تشکیل شده است.

در تالاب انزلی 11 رود اصلی و 30 روز فرعی وجود دارد مزارع و شالیزارهای اطراف تالاب را آبیاری میکنند و سپس به تالاب وارد می‌شوند.

رسوباتی که در تالاب انزلی وجود دارد از ارزش اقتصادی بسیار بالایی برخوردار اند از این رسوبات برای تولید کودهای شیمیایی استفاده میکنند و حتی با مطالعه روی آنها اطلاعات با ارزشی در زمینه زمین شناسی و عناصر شیمیایی کسب میشود. یکی از عناصر مهم و ارزشمندی که در این تالاب یافت میشود عنصر تیتانیوم است که از آن در ساخت هواپیما و موشک استفاده میشود.

پوشش جانوری تالاب انزلی

انزلی با بیش از صد گونه از پرندگان مختلف، پنجاه گونه ماهی و صدها گونه از گیاهان متفاوت از اکوسیستم کم نظیری برخوردار می باشد. این تالاب محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است و آبزیان و پرندگان گوناگونی در آن زندگی می کنند.

در داخل تالاب انزلی جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای بندر انزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند. تالاب انزلی از سال 1354 جزو تالاب های بین المللی تحت حفاظت و از مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر به شمار می رود.

این تالاب نخستین تالاب ایران است که نام آن در لیست تالاب های بین المللی ثبت شده است.

تالاب انزلی، گذرگاه پرندگانی نظیر اردک سر سفید، سلیم سینه بلوطی، خروس کولی شکم سیاه و پاشلک کوچک می باشد که منظره پرندگان مهاجر بر روی مرداب انزلی از جمله مناظر بسیار دیدنی این مرداب است که گردشگران فراوانی را به سوی خود جذب می کند.

آب و هوا 

مشخصات آب و هوایی تالاب انزلی شبیه به شهر انزلی و غازیان است و تنها تفاوت آن این است که میزان رطوبت تالاب بیشتر از مناطق اطراف آن می باشد. مختصات جوی این محدوده با بیشترین مقدار بارندگی سالیانه در زمستان و حداکثر رطوبت در تابستان مشخص می‌گردد. کمترین میزان دما در زمستان نزدیک و یا مساوی صفر درجه سانتیگراد و حداکثر بین 33 تا 36 درجه سانتیگراد در اواسط تابستان از ایستگاه‌های هواشناسی محلی گزارش شده است.

پوشش گیاهی

لوتوس (لاله تالابی یا لاله مردابی) نیز که در این مرداب می‌روید بسیار معروف است.

لاله مردابی قبل از اینکه شکفته شود با نام پسته مردابی نیز شناخته میشود. این گیاه در اواخر بهار و اوایل تابستان در این تالاب مشاهده میشود.

نیلوفر آبی هم از دیگر گونه های گیاهی این منطقه است که گیاهی بسیار کمیاب و زیباست. این گل زیبا در بسیاری از متون و کتاب های کهن از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

جاذبه های گردشگری

از جمله جاذبه های گردشگری در تالاب انزلی، حمل و نقل آبی در این تالاب می باشد برای مثال قایق های موتوری امکان گشت و گذار در تالاب را برای گردشگران فراهم آورده است.

علاوه بر قایقرانی ماهیگیری و تماشای پرندگان از تفریحاتی است که در این مکان میتوان انجام داد.

انزلی از تاریخ غنی و جغرافیای مهمی برخوردار است. علاوه بر پیشینه انزلی مناطق و جغرافیای خاص این منطقه باعث شده که همواره بین گردشگران محبوب باید. مهم ترین جاذبه های گردشگری معروف انزلی شامل منطقه آزاد انزلی و حافظیه انزلی هستند که توصیه می‌کنیم حتما از آنها بازدید کنید.

اقامتگاه مناسب

برای اقامت در انزلی می‌توانید ویلاهای انزلی را همراه با هزینه اقامت هر شب در آنها در سایت ویلاجار مشاهده کنید.

دیدگاه کاربران


عرفان
عرفان
چهارشنبه 10 آذر 1400
من تو این تالاب چندتا گراز وحشی دیدم که داشتن آب میخوردن خیلی وحشتناک بود ولی خب ما تو قایق بودیم سریع ازشون دور شدیم
sahra
sahra
دوشنبه 04 مرداد 1400
در فصل بهار فوق العاده است این مرداب نیلوفرهای آبی بسیار منظره را زیبا کرده اند و قایق سواری آن بسیار کیف میده.
zariiiiii.r
zariiiiii.r
سه شنبه 18 خرداد 1400
حیف این تالاب زیبا که خشک شد. لطفا رانندگان قایق برای حفاظت گیاه ارزشمند تالاب فاصله قایق را تا گیاهان را رعایت کنند.
badalijat_lahijan
badalijat_lahijan
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
تالاب انزلی که در منطقه آبکنار قرار داره خیلی زیبا و دلچسبه. قایق برای رفتن به داخل تالاب گذاشتن هم قایق موتوری هم قایق معمولی.
amirhoseinyosefipour
amirhoseinyosefipour
شنبه 14 فروردین 1400
تالاب انزلی مهمترین زیستگاه و زایشگاه ماهی سفید است که متاسفانه در معرض انقراض قرار داره این موضوع رو باید شیلات رسیدگی کنه.
lahijan
lahijan
شنبه 16 اسفند 1399
تالاب انزلی چقدر زیبا و دلچسبه.😍 این ‌جا جایی هست که خشکی و دریا، یک مرداب جذابی ایجاد کرده اند و نیلوفرهای زیبا روی اون رو به زیبایی پوشانده اند.
hamid
hamid
پنج شنبه 14 اسفند 1399
خیلی دلم برای دیدن انزلی تنگ شده😢 تالاب انزلی از تمام نماها زیباست😍 اینجا آلاچیق های شناور هم قرار داده شده که مسافرها بتونند ازشون استفاده کنند. من عاشق انزلی و مردمش هستم. خدا نگهدار صیادان زحمت کش انزلی باشه💔🌹
miladmnr200069
miladmnr200069
چهارشنبه 15 بهمن 1399
این تالاب زیبا که به عنوان تالاب بین‌المللی انزلی شناخته میشه بیش از 70% آن در صومعه سرا قرار داره اما به اسم تالاب انزلی میشناسن. البته اسم اصلیش تالاب گل لاله است.
adin
adin
شنبه 13 دی 1399
عمق تالاب انزلی خیلی کاهش پیدا کرده که با پایین آمدن آب دریا موثر است. سطح آب خزر و رسوبات هم دلیل اصلی این مسئله است. تقریبا عمق تالاب 10 متر کم شده.
mariakarimi88
mariakarimi88
چهارشنبه 21 خرداد 1399
مرداب انزلی زیباترین مرداب ایران..👌👌👌 گردشگران خیلی به دیدن این تالاب میان .نگین انزلی عزیز...واقعا دیدنی است.