اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - بندر انزلی   ( بندرانزلی )
دوشنبه 12 تیر 1396

یکی از شهرهای زیبای شمال و از شهرهای باستانی در ایران که در تاریخ بارها از آن یادشده، انزلی است و بندرانزلی از مراکز مهم اقتصادی کشور محسوب میشود. این شهر بعد از رشت که مرکز استان گیلان است، پرجمعیت ترین شهر استان میباشد.

بندر انزلی به دلیل تاثیر پذیری مستقیم از دریای خزر در زمستان روزهای یخبندان و برفی بسیار کم دارد اما جزو شهرهایی محسوب میشود که در آن بارندگی بسیار است.

روایت های متعددی مبنی بر انتخاب نام انزلی آمده است، گروهی بر این باورند که هنگامی که آخرین فاتحان عرب بعد از عبور از کوه های البرز به این شهر رسیدند و دستور پیاده شد سربازان خود را دادند و نام انزلی که از فعل انزل که به معنای فرود است بر روی این شهر گذاشته شد. همچنین برکه و مرداب در زبان یونانی و متون یونانی، آنزالیا و آنزلیوس تلفظ میشود که احتمال ریشه گرفتن نام انزلی از این واژه ها است. البته روایت های دیگری هم وجود دارد.

بندرانزلی از اوایل صفویه به دلیل اینکه پل ارتباطی تجارت بین ایران و انگلیس بود مورد توجه انگلیسی ها قرار گرفته و همین امر باعث شد به مرور بندرانزلی تبدیل به یکی از مهمترین بنادر شود.

عمده ترین سوغات بندر انزلی، انواع ماهی های خزری است، همچنین این بندر مرکز تولید بسیاری از صنایع دستی چوبی و مروار بافی است. اگه به این بندر زیبا و خوش آب و هوا سفر کردید و قصد خرید سوغاتی داشتید پیشنهاد میکنیم به بازار ماهی و بازار محلی شنبه بازار بروید. این شنبه بازار که از 70 سال پیش هر هفته در خیابان میرزاکوچک خان برگزار میشود، محلی است که مردم محلی، کالاها و صنایع دستی، همچنین مرغ و اردک تا سبزی های محلی و ترشی های خانگی خود را در آنجا به فروش میرسانند.

سواحل ماسه ای دریای خزر، پل های تاریخی، کاخ موزه نیروی دریایی، موج شکن، برج ساعت و... از دیدنی های این شهر است. یکی دیگر از جذابیت های بندر انزلی که چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند تالاب انزلی و نیلوفرهای آبی آن است و قایق سواری درآن در کنار نیزارها و نیلوفرها بسیار لذت بخش است.

این شهر در زمستان میزبان انواع پرنده های دریایی و مهاجر به ویژه قوهای سفید، اردک، مرغابی، چنگر و دیگر پرندگان است.

دیدگاه کاربران


شهنار افتخاری
شهنار افتخاری
شنبه 06 شهریور 1400
بندر انزلی در گذشته به بندر پهلوی معروف بوده و از مهم‌ ترین شهرهای گردشگری و از مراکز مهم اقتصادی و یکی از قطب‌های ورزشی در ایران می باشد.
sohrab.f.j
sohrab.f.j
چهارشنبه 23 تیر 1400
اگر قصد سفر به این بندر را دارید مرداد ماه بهترین زمان است.
shahrokh_32
shahrokh_32
شنبه 08 خرداد 1400
پل غازیان و بوی‌ تند گالش‌ سازی های‌ شنبه‌ بازار انزلی و شالی‌ کوبی داداشی قشنگترین خاطراتی است که از اینجا دارم. من‌ مازنی‌ هستم و مادرم اهل انزلی یا همان بندر پهلوی‌ است. تابستانها به انزلی میرفتیم خیلی خاطرات خوبی دارم.
marjan
marjan
یکشنبه 10 اسفند 1399
یکی از زیباترین و بهترین و دلنشین ترین رستوران هایی که تا حالا دیدم هتل ملورین در انزلی بوده کیفیت غذاهاشون عالیه.
parisa.pourashouri
parisa.pourashouri
سه شنبه 07 بهمن 1399
با مطالعه تاریخ انزلی حس خوبی بهم دست میده دریای پاک 🌊و آبی گذشته.. بندر پهلوی با ساحلی مملو از صدف های سفید که هر کجا رو قدم میگذاشتیم میشد صداشون رو شنید و لذت دلنشینی رو به جان آدم می نشاند😌
hamze
hamze
دوشنبه 01 دی 1399
در سال های 1320 بندر پهلوی یا انزلی مملو از سربازهای لهستانی و انگلیسی بود. یک سریال از مهاجرانی که لهستانی بودند و وارد انزلی شدند توسط تینا پاکروان کارگردان ایرانی در حال ساخت است.
am_iranaks
am_iranaks
شنبه 17 خرداد 1399
فکر کنم معروف شدن این بندر و نگاه تجاری بهش از زمان صفویه شکل گرفته باشه.. ماهی های انزلی فوق العاده اند.