اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

همدان - تویسرکان  
1398 06 11 دوشنبه

یکی از جاذبه های گردشگری استان همدان و روستان تویسرکان، آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی می باشد.

میررضی الدین آرتیمانی، یکی از شاعران و عارفان بنام دوره حکومت شاه عباس صفوی بوده است. وی در نیمه دوم قرن دهم هجری، در روستایی به نام آرتیمان متولد شد. نام این شاعر سید محمد و تخلصش رضی می باشد. از جمله آثار با اهمیت میر رضی، ساقی نامه و سوگند نامه را می توان نام برد.

این شاعر، در مقدمه دیوان اشعارش، شرح حالی از خود نوشته است. او در دوران کودکی همراه با پدرش در روستای آرتیمان زندگی می کرد. میر رضی در دوران جوانی، به منظور تحصیل در علوم دینی به همدان مهاجرت نمود. در آن زمان، او شاگرد میر مرشد بروجردی بوده است. پس از مدتی، وی به اصفهان سفر کرده و در دربار شاه عباس، جایگاه ویژه ای را از آن خود می کند و سرانجام نیز با دختر شاه عباس وصلت می نماید.

میر رضی چندین سال در اصفهان زندگی می کند ولی در نهایت به زادگاهش باز می گردد. وی با بازگشتن به روستای آرتیمان، بر بالای تپه ای به نام همینه، خانقاهی به پا کرد. وی در این خانقاه، افراد مشتاق به یادگیری شعر و عرفان را راهنمایی می کرده است. 

میر رضی در سال 1307 هجری قمری، در گذشت و در خانقاه خود به خاک سپرده شد. بنای فعلی آرامگاه میر رضی بر فراز تپه همینه واقع شده است. این آرامگاه از آجر ساخته شده است و دارای سه دهنه طاق بلند می باشد. پلان این آرامگاه به شکل مربع است و برای آن در چهار ضلع گوناگون، چهار در ورودی در نظر گرفته شده است.

آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی، در استان همدان، شهرستان تویسرکان و در روستای آرتیمان قرار دارد.

ویلاهای منطقه