اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

همدان - تویسرکان  
دوشنبه 11 شهریور 1398

یکی از جاذبه های گردشگری استان همدان و روستان تویسرکان، آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی می باشد.

میررضی الدین آرتیمانی، یکی از شاعران و عارفان بنام دوره حکومت شاه عباس صفوی بوده است. وی در نیمه دوم قرن دهم هجری، در روستایی به نام آرتیمان متولد شد. نام این شاعر سید محمد و تخلصش رضی می باشد. از جمله آثار با اهمیت میر رضی، ساقی نامه و سوگند نامه را می توان نام برد.

این شاعر، در مقدمه دیوان اشعارش، شرح حالی از خود نوشته است. او در دوران کودکی همراه با پدرش در روستای آرتیمان زندگی می کرد. میر رضی در دوران جوانی، به منظور تحصیل در علوم دینی به همدان مهاجرت نمود. در آن زمان، او شاگرد میر مرشد بروجردی بوده است. پس از مدتی، وی به اصفهان سفر کرده و در دربار شاه عباس، جایگاه ویژه ای را از آن خود می کند و سرانجام نیز با دختر شاه عباس وصلت می نماید.

میر رضی چندین سال در اصفهان زندگی می کند ولی در نهایت به زادگاهش باز می گردد. وی با بازگشتن به روستای آرتیمان، بر بالای تپه ای به نام همینه، خانقاهی به پا کرد. وی در این خانقاه، افراد مشتاق به یادگیری شعر و عرفان را راهنمایی می کرده است. 

میر رضی در سال 1307 هجری قمری، در گذشت و در خانقاه خود به خاک سپرده شد. بنای فعلی آرامگاه میر رضی بر فراز تپه همینه واقع شده است. این آرامگاه از آجر ساخته شده است و دارای سه دهنه طاق بلند می باشد. پلان این آرامگاه به شکل مربع است و برای آن در چهار ضلع گوناگون، چهار در ورودی در نظر گرفته شده است.

آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی، در استان همدان، شهرستان تویسرکان و در روستای آرتیمان قرار دارد.

دیدگاه کاربران


amin.ranjbar
amin.ranjbar
پنجشنبه 01 خرداد 1399 ساعت 13:06

آرامگاه میررضی آرتیمانی یکی از مکان های تاریخی که با آجر ساخته شده در تویسرکان پایتخت گردوست.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار