اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

مازندران - ساری  
1398 06 04 دوشنبه

یکی از جاذبه های گردشگری شهر زیبا و سرسبز ساری، عمارت فاضلی می باشد. این عمارت باشکوه، در بخش مرکزی شهر و در محله آب‌ انبار نو قرار گرفته است.

عمارت فاضلی به دوران حکومت قاجاریان تعلق دارد. در دوره پهلوی اول، بخش هایی به این عمارت اضافه شد. همانطور که از اسم این عمارت مشخص می باشد، در گذشته به خاندان فاضلی تعلق داشته است.

عمارت فاضلی، دارای 3 طبقه می باشد. در بخش زیرین این عمارت، ﺳﺮﺩﺍﺑﻪ ﺍﻯ وجود دارد. در هر یک از طبقات این عمارت، ﻳﮏ ﺷﺎﻩ ﻧﺸﻴﻦ (سه دری) و یک اتاق در طرف شرق آن به چشم می خورد.

در نمای این عمارت از آجر و بندکشی هایی استفاده شده است. در قسمت فوقانی درب های عمارت، ﮐﺘﻴﺒﻪ ﻫﺎیی وجود دارد. درب ها ﺩﺭ ﻗﺎﺏ ﻫﺎﻯ ﻣﺴﺘﻄﻴﻞ ﺷﮑﻞ و ﻫﻼﻟﻰ قرار گرفته اند و دارای تزئیناتی همچون ﻃﺮﺡ ﻫﺎﻯ ﺍﺳﻠﻴمی، ﺷﻤﺴﻪ ﺍﻯ، ﺳﺘﺎﺭﻩ ﺍﻯ و همچنین شیشه های رنگارنگ می باشند.

ﭘﻠﮑﺎﻥ ﻭﺭﻭﺩﻯ عمارت در ضلع غربی بنا قرار دارد. بر روی ﺩﻳﻮﺍﺭ های حیاط عمارت، در ﻓﻮﺍﺻﻞ گوناگون، ﻃﺎﻕ ﻧﻤﺎﻫﺎی آجری، با طرح های ﮔﻠﺪﺍﻧﻰ ﻭ ﺳﺘﺎﺭﻩ ﻫﺸﺖ ﭘﺮ مشاهده می شود که به زیبایی و جلوه این بنا افزوده اند. در فاصله بین دو ﻃﺎﻕ نما، ﻧﻴﻢ ﺳﺘﻮﻥ ﻫﺎﻯ ﺁﺟﺮﻯ قرار گرفته اند. بخش بالایی ﻃﺎﻕ ﻧﻤﺎﻫﺎ، به ﺳﺘﻮﻧﭽﻪ ﻫﺎﻯ ﭼﻮﺑﻰ ﺧﺮﺍﻃﻰ ﺷﺪﻩ مزین می باشند. در بخش مرکزی ﺣﻴﺎﻁ نیز یک حوض ﭼﻨﺪ ﺿﻠﻌﻰ زیبا وجود دارد.

در دوره پهلوی، ﺩﺭ دو طرف ﺷﺮﻗﻰ ﻭ ﻏﺮﺑﻰ عمارت اصلی، بنای دیگری ساخته شده است که دارای دو طبقه می باشد. دسترسی به این بنا توسط ﭘﻠﮑﺎنی که در طرفین ﺍﻳﻮﺍﻥ ﺷﺎﻩ ﻧﺸﻴﻦ وجود دارد امکان پذیر است.

عمارت فاضلی جزو ﻣﻌﺪﻭﺩ بناهای مسکونی است که در زمان قاجار، به صورت 3 طبقه ساخته شده است. عمارت فاضلی دارای 3 ﺣﯿﺎﻁ در بخش های ﻏﺮبی، شرقی و ﺷﻤﺎﻟﯽ می باشد.

این عمارت از لحاظ قدمت تاریخی، به کار بردن تزیینات آجری در نمای داخلی حیاط، درب‌ ها و پنجره‌ ها و همچنین ویژگی‌ های معماری منحصر به فرد، دارای اهمیت بسیاری می باشد.

هم اکنون عمارت فاضلی کاربری خاصی ندارد و همه روزه بازدید از آن امکان پذیر خواهد بود.

ویلاهای منطقه