اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - سیاهکل  
شنبه 19 مرداد 1398

یکی از جاذبه های اصلی گردشگری استان گیلان و شهرستان سیاهکل، کاروانسرای تی تی می باشد. در صورتی که به بازدید از اماکن تاریخی علاقه دارید، حتما از این کاروانسرا دیدن کنید.

کاروانسرای تی تی، در گذشته از نظر موقعیت استراتژیکی بسیار با اهمیت و با ارزش بوده است. این کاروانسرا، در طرف راست ساحل شیم رود، در محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه واقع شده است. کاروانسرای تی تی، از شهر لاهیجان 25 کیلومتر و از شهر رشت 75 کیلومتر فاصله دارد.

در شهرستان سیاهکل، علاوه بر این کاروانسرا جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

در زبان شیرین گیلکی، واژه تی تی به معنی شکوفه می باشد. به عبارت دیگر، کاروانسرای تی تی را می توان کاروانسرای شکوفه معنی کرد. با توجه به این که در زبان گیلکی بر خلاف زبان فارسی جای صفت و موصوف بر عکس می باشد، این کاروانسرا را تی تی کاروانسرا نیز می نامند.

در ساخت کاروانسرای تی تی، از سنگ‌ های رودخانه ‌ای، آجر و همچنین ملات گچ و ساروج استفاده شده است. این کاروانسرا، قدمتی طولانی دارد (حدودا 500 الی 600 سال) و ساخت آن به دوران حکومت صفویان باز می گردد. تا چندین سال قبل و در قرن حاضر، (منظور زمانی است که حمل و نقل با اسب و قاطر صورت می گرفته است) هنوز از کاروانسرا استفاده می کردند.

این کاروانسرا، به دستور تی تی خانم که عمه یکی از شاهان صفوی بوده، بنا شده است. در آن زمان، این کاروانسرا اقامتگاه و استراحتگاه افرادی بود که از سیاهکل و دیلمان به سمت طالقان می رفتند.

کاروانسرای تی تی، در 12 آذرماه سال 1375 هجری شمسی، با شماره 1784، در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید. این کاروانسرا، شامل یک حیاط مرکزی، ورودی هشتی ‌مانند و دو ایوان در اطراف هشتی ها می باشد.

در ایام قدیم، کاروانسرای تی تی متعلق به مالک خصوصی بوده است. در ابتدای دهه 1380 هجری شمسی، میراث فرهنگی این بنا را از مالک خریداری نمود. تا به امروز، 2 مرتبه این کاروانسرا مرمت و بازسازی شده است. در حال حاضر، خطری این بنای تاریخی را تهدید نمی کند لیکن بهتر است به مرمت، بازسازی و همچنین ایمن سازی آن توجه بیشتری شود.

کاروانسرای تی تی، در فاصله 15 کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان قرار گرفته است.

دیدگاه کاربران


پیمان
پیمان
یکشنبه 29 آبان 1401
کاروانسرایی که با قلوه سنگ ساخته شده و بین سنگها خزه بسته و شبیه قلعه های اروپایی شده بازدید از این کاروانسرا حتما برای بقیه هم جالبه
امین
امین
چهارشنبه 08 دی 1400
یکی از کاروانسرا قدیمی ایرانه که تا الان باقی مونده، از این کاروانسراها خیلی کم پیدا میشه چون حدود چهارصد سال قدمت داره، تی تی اسم دختر یکی از ارباب های اون منطقه بوده که روی کاروانسرا گذاشتند
reza_ahwazi
reza_ahwazi
سه شنبه 06 مهر 1400
در کاروانسرا رو بستن اصلا نمیشه واردش شد
جعفر
جعفر
یکشنبه 17 مرداد 1400
تی تی در گیلکی به معنی شکوفه است و این کاروانسرا شکوفه است در واقع و در گذشته اهمیت استراتژیک داشته و در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است .
hesamism
hesamism
دوشنبه 31 خرداد 1400
اگر به دیدن این بنای تاریخی رفتید اصلا روی سقفش نرید یا به جاهای دیگه اش آسیب نزنید. متاسفانه برخی برای عکس گرفتن بالای سقف این بنا میرن.🤦‍♂️🤦‍♂️
a.r.ghorbani41
a.r.ghorbani41
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
کاروانسرای تی تی بسیار مکان با ارزشی است که متاسفانه به حال خودش رها شده و کسی مسئول نگهداری از این بنای زیبا و ارزشمند نیست.
majidjalilinia
majidjalilinia
شنبه 21 فروردین 1400
خدارو شکر من توفیق دیدن این ناحیه فوق العاده زیبا رو داشتم خیلی رویایی بود...با نم باران و محیطی بسیار خلوت. این کاروانسرا سبز و زیبا عشقه عشق❤️
naneh
naneh
دوشنبه 18 اسفند 1399
قدر اینجور مکان ها را باید دانست. این کاروانسرا متاسفانه بسیار مهجور و متروک شده و بهش رسیدگی نمیشه.. من در بازدید از این کاروانسرا در اقامتگاهی نزدیکش شب رو گذروندم خوب بود.
amma1950
amma1950
سه شنبه 21 بهمن 1399
از جاذبه های گردشگری اصلی سیاهکل این کاروانسراست که متاسفانه مورد بی مهری مردم قرار گرفته.
m.pourkarimi1
m.pourkarimi1
سه شنبه 23 دی 1399
در روستای بالارود کنار کاروانسرای تی تی، یک اقامتگاه بومگردی هم قرار داره. هر فصلی در این روستا زیبایی های خودش رو داره.
behzad
behzad
شنبه 15 آذر 1399
کاروانسرای تی تی سیاهکل بالاتر از توتکی، روستای بالارود و نرسیده به آبشار لونک قرار دارد.
arash.amraji1358
arash.amraji1358
شنبه 03 خرداد 1399
برای رفتن به سیاهکل چند کیلومتری از جاده اش آسفالت و مابقی خاکیه.