اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تهران  
چهارشنبه 09 مرداد 1398

یکی از مکان های پر رفت و آمد، شلوغ و بسیار تماشایی شهر تهران، بازار بزرگ آن می باشد. همه روزه، افراد بسیاری برای خرید مایحتاج خود به بازار تهران مراجعه می کنند. هنگامی که به بازار بزرگ تهران می روید، علاوه بر خرید کردن، می توانید از بخش های دیدنی و معماری های بی نظیر آن نیز دیدن نمایید.

در بازار بزرگ تهران، تیمچه‌ های متعدد و گوناگونی وجود دارد که یکی از زیبا ترین و تماشایی ترین آن ها، تیمچه حاجب‌‌ الدوله می باشد. در بازارهای ایران، واژه تیمچه برای حیاطی به کار برده می شود که در چهار طرفش، دارای اتاق یا مغازه است.

به منظور دسترسی به این تیمچه، می بایست از ورودی اصلی بازار تهران در سبزه‌ میدان، خود را به بازار کفاش ‌ها برسانید. پس از طی مسافت کوتاهی، دالان ورودی این تیمچه را مشاهده خواهید کرد که در طرف چپ شما قرار گرفته است و بسیار پر رفت و آمد می باشد. این دالان، سقف بسیار زیبایی دارد ولی به دلیل اینکه کوچک ‌تر از سقف اصلی تیمچه می باشد، کمتر کسی به آن توجه می کند. سقف اصلی تیمچه، کاشی کاری بسیار زیبا و منحصر به فردی دارد. در این سقف، از کاشی و آجرهای زرد رنگ بهره برده شده است.

تیمچه حاجب‌ الدوله، به قدری زیبا و دیدنی است که همه ساله، گردشگران خارجی بسیاری برای بازدید از آن به بازار مراجعه می کنند. این تیمچه، معماری زیبایی دارد که توصیه می شود حتما از آن دیدن کنید.

در اغلب مغازه هایی که در تیمچه حاجب ‌الدوله وجود دارد، ظروف و وسایل دکوری به فروش می رسد. در صورتی که قصد خرید ظرف های دکوری و یا جهیزیه را دارید، این تیمچه می تواند مقصد بسیار مناسبی برایتان باشد.

در طبقه دوم تیمچه، مغازه هایی وجود دارد که دارای شیشه های رنگی‌ زیبایی هستند. این شیشه های رنگی که دور تا دور تیمچه را فرا گرفته اند، زیبایی و جلوه خاصی به آن بخشیده اند.

بر طبق بررسی های انجام شده، تیمچه حاجب ‌الدوله توسط حاج علی خان حاجب الدوله، در دوره حکومت ناصرالدین شاه بنا شده است.

تیمچه حاجب‌ الدوله شامل یک سرا و تیمچه ای کوچک می باشد. این تیمچه کوچک که در غرب مجموعه حاجب ‌الدوله واقع شده و نمونه بارز اصالت معماری ایرانی است، طاق‌ های مقرنس کاری شده بسیار زیبا و چشمگیری دارد. این مقرنس کاری ها، یادآور خانه‌ های مجلل و باشکوه دوره قاجار می باشد. اوج شکوه و زیبایی این تیمچه، طاق یزدی ‌بندی با تزئینات معقلی (نوعی کاشی ‌کاری) آن است.

تیمچه حاجب‌ الدوله، به موازات بازار امین‌ الملک، یک محور شرقی - غربی می سازد، هم چنین، دو راسته شمالی - جنوبی بازار بزرگ در شرق و بازار کفاش‌ ها در غرب را به یکدیگر مرتبط می کند.

تیمچه حاجب‌ الدوله، در سال 1356 هجری شمسی، با شماره 1540، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برای بازدید از تیمچه حاجب الدوله، می توانید از مترو استفاده کنید. به این منظور ابتدا خط یک مترو را سوار شده و سپس در ایستگاه 15 خرداد که در چهارراه گلوبندگ قرار گرفته است، پیاده شوید. در خیابان 15 خرداد، به طرف شرق رفته تا به سبزه میدان و در نهایت به بازار کفاش ها برسید. پس از وارد شدن به بازار کفاش ‌ها و حدودا 5 دقیقه پیاده‌ روی، تابلوی راهنمای ورودی تیمچه و دالان ورودی آن را مشاهده خواهید کرد.

دیدگاه کاربران


mohsenhesari
mohsenhesari
شنبه 21 فروردین 1400 ساعت 11:16

در تیمچه حاجب الدوله معمولا محرم ها عزاداری برگزار میشه و هیئات انصار القائم تهران به اینجا میان.


hamid_monv
hamid_monv
دوشنبه 18 اسفند 1399 ساعت 16:23

حاجب الدوله قاتل امیر کبیر بود که برای اولین بار تصویر او در سال 1354 در روزنامه اطلاعات چاپ شد و از منفورترین چهره های آن زمان بود.


nesfejaha
nesfejaha
سه شنبه 21 بهمن 1399 ساعت 11:43

صنایع دستی نصف جهان در بازار بزرگ تهران در تیمچه حاجب الدوله به فروش میرسد از جمله مس خاتم و فیروزه کوبی.


arashmousavi1990
arashmousavi1990
سه شنبه 23 دی 1399 ساعت 11:23

دالان دوم بازار تهران که برید به این تیمچه میرسید. قسمت سرپوشیده بازار خیلی زیباست. هنر معماری طاق گنبدی بدون ستون!


aref
aref
یکشنبه 16 آذر 1399 ساعت 10:22

اینجا بسیار عالی است، بارها رفتم و لذت بردم از تماشای سقف زیبا و هنرمندانه اش. انگار سوار ماشین زمان میشی و به عقب بر میگردی. بازار کفاش‌ های تهران هم در نزدیکی این تیمچه قرار داره. نزدیک این تیمچه معمولا محل خرید و فروش لوازم خانگی و ظرف هستش.


aarahaa
aarahaa
شنبه 03 خرداد 1399 ساعت 15:03

من خیلی رفتم ولی تا بحال به سقف به این زیبایی توجه نکرده بودم، دور تا دورش ظرف‌ فروشیه 👏🏼👏🏼👏🏼


meysamebrahimi8
meysamebrahimi8
پنجشنبه 22 اسفند 1398 ساعت 12:35

حاجب الدوله همون شخصیه که رگ امیر کبیر را در حمام زد؟

vilajar owner
مدیر سایت ویلاجار

حاج علی خان مقدم مراغه‌ای ملقب به حاجب‌الدوله، ضیاءالملک و سرانجام اعتمادالسلطنه، از رجال عهد قاجار است. دلیل عمدهٔ شهرت وی حمل نامهٔ قتل امیر کبیر به دستور ناصرالدین شاه قاجار است.
دلاک رگ امیر کبیر را به دستور حاج علی خان مراغه ای زد.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار