اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

یزد - میبد  
یکشنبه 30 تیر 1398

میبد، یکی از شهرستان های قدیمی و کهن استان یزد می باشد که جاذبه های گردشگری گوناگونی را در خود جای داده است. قدمت این شهر زیبا، به چندین هزار سال پیش باز می گردد.

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر، نارین قلعه یا نارنج قلعه میباشد. این قلعه، با اهمیت ترین و تماشایی ترین بناهای تاریخی شهر میبد محسوب می گردد. در صورتی که به بازدید از اماکن تاریخی علاقه دارید، حتما به شهر میبد و این قلعه مراجعه کنید.

نارین ‌قلعه، به دوره پادشاهی اشکانیان و پیش از ظهور اسلام تعلق دارد. این بنا در دوره سلطنت مظفریان مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفت. در گذشته، خندقی در پیرامون این قلعه حفر کرده اند. دالان های  این خندق در برخی نقاط، تا یک فرسنگ نیز ادامه داشته است.

مساحت این بنای تاریخی حدودا 3 هکتار می باشد. این قلعه که به صورت 7 طبقه ساخته شده، شامل برج و بارو و دربند هاى گوناگون بوده است. نارین قلعه به دلیل قرارگیری در بالای تپه (به ارتفاع 25 متر) به شهر میبد کاملا اشراف دارد.

علاوه بر موارد ذکر شده، این بنا دارای 4 برج گرد مرتفع نیز بوده که هم اکنون از آن ها، تنها بخش مرکزی به جا مانده است. این قلعه، اتاق های گوناگونی داشته است که امروزه، قسمت ‌هایى از این اتاقک ‌هاى کوچک تودرتو موجود می باشد. برخی از اتاق های طبقات پایینی این قلعه، به دلیل تخریب شدن راهروها، هنوز کشف نشده اند.

بعضی از باستان‌ شناسان، قدمت این قلعه را به 3 تا 4 هزار سال قبل از میلاد تخمین زده اند، به همین دلیل، این بنا کهن ‌ترین تمدن بشری تاریخ را در شهر یزد دارد.

نارنج ‌قلعه، دو بخش اصلی برای زندگی و سکونت داشته است، بخش بالایی و بخش پایینی. برخی از مردم بر این باورند که نارین قلعه، همان دژ سفید در شاهنامه فردوسی می باشد.

نارین قلعه در سال 1354 هجری شمسی، با شماره‌ی 3490، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این قلعه تاریخی تا ضلع شمال غربی شهر یزد، 50 کیلومتر فاصله دارد.

دیدگاه کاربران


boy_tataliity
boy_tataliity
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 ساعت 16:11

از نکات جالب در مورد این قلعه این هست که چند طبقه اش هم زیر زمین ساخته شده.


moheb_e_sadegh
moheb_e_sadegh
شنبه 21 فروردین 1400 ساعت 11:38

ما حدود ده دوازده سال قبل به همراه خانواده رفتیم دیدن این قلعه. میز کوچکی گذاشته بودند جلوی ورودی و بلیط میفروختند. وارد که شدیم شبیه جای بود که هنوز اکتشاف نشده! بخش های خطرناکی که ایمن سازی نشده بود. من خودم موقع سرک کشیدن داخل اتاق ها ناگهان از تاریکی و وجود مار خیلی ترسیدم.


ahmad1200
ahmad1200
سه شنبه 19 اسفند 1399 ساعت 13:32

ش️اید خیلی جالب باشه که این قلعه تاریخی در کنار ساحل دریای ساوه ساخته شده و قدمتی به اندازه 7000 سال داره.


masuod
masuod
پنجشنبه 23 بهمن 1399 ساعت 09:25

نارین قلعه میبد قدمتی چند هزار ساله داره و جزو با شکوه ترین و بزرگترین قلعه های خشتی دنیا شناخته میشه که هنوز هم سر پاست.


panti
panti
دوشنبه 20 بهمن 1399 ساعت 11:29

نارین قلعه میبد من رفتم عجب جایی بود خیلی دوست دارم دوباره برم.


reza
reza
سه شنبه 23 دی 1399 ساعت 11:49

میبد قدمتی بسیار طولانی داره که خیلی از کشورها ممکن حسرتش رو بخورند. این بنا در بخش قدیمی شهر قرار داره و در پنج طبقه ساخته شده.


gerami
gerami
یکشنبه 16 آذر 1399 ساعت 10:59

میبد واقعا شهر تاریخی و با قدمتی است. من دوران دانشجویی میبد بودم و کلی خاطرات خوب از آن سالها دارم. نارین قلعه هم فوق العاده است مخصوصا وقتی از بالای قلعه بافت تاریخی شهر میبد را با آن خانه های زیبا تماشا میکنی.


reza_accp
reza_accp
شنبه 03 خرداد 1399 ساعت 15:39

واقعاً نارین قلعه یکی از زیباترین بناهای خشتی ایرانه، امیدوارم ازش محافظت بشه 🙏🙏


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار