اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

یزد - میبد  
یکشنبه 30 تیر 1398

میبد، یکی از شهرستان های قدیمی و کهن استان یزد می باشد که جاذبه های گردشگری گوناگونی را در خود جای داده است. قدمت این شهر زیبا، به چندین هزار سال پیش باز می گردد.

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر، نارین قلعه یا نارنج قلعه میباشد. این قلعه، با اهمیت ترین و تماشایی ترین بناهای تاریخی شهر میبد محسوب می گردد. در صورتی که به بازدید از اماکن تاریخی علاقه دارید، حتما به شهر میبد و این قلعه مراجعه کنید.

نارین ‌قلعه، به دوره پادشاهی اشکانیان و پیش از ظهور اسلام تعلق دارد. این بنا در دوره سلطنت مظفریان مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفت. در گذشته، خندقی در پیرامون این قلعه حفر کرده اند. دالان های  این خندق در برخی نقاط، تا یک فرسنگ نیز ادامه داشته است.

مساحت این بنای تاریخی حدودا 3 هکتار می باشد. این قلعه که به صورت 7 طبقه ساخته شده، شامل برج و بارو و دربند هاى گوناگون بوده است. نارین قلعه به دلیل قرارگیری در بالای تپه (به ارتفاع 25 متر) به شهر میبد کاملا اشراف دارد.

علاوه بر موارد ذکر شده، این بنا دارای 4 برج گرد مرتفع نیز بوده که هم اکنون از آن ها، تنها بخش مرکزی به جا مانده است. این قلعه، اتاق های گوناگونی داشته است که امروزه، قسمت ‌هایى از این اتاقک ‌هاى کوچک تودرتو موجود می باشد. برخی از اتاق های طبقات پایینی این قلعه، به دلیل تخریب شدن راهروها، هنوز کشف نشده اند.

بعضی از باستان‌ شناسان، قدمت این قلعه را به 3 تا 4 هزار سال قبل از میلاد تخمین زده اند، به همین دلیل، این بنا کهن ‌ترین تمدن بشری تاریخ را در شهر یزد دارد.

نارنج ‌قلعه، دو بخش اصلی برای زندگی و سکونت داشته است، بخش بالایی و بخش پایینی. برخی از مردم بر این باورند که نارین قلعه، همان دژ سفید در شاهنامه فردوسی می باشد.

نارین قلعه در سال 1354 هجری شمسی، با شماره‌ی 3490، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این قلعه تاریخی تا ضلع شمال غربی شهر یزد، 50 کیلومتر فاصله دارد.

دیدگاه کاربران


reza_accp
reza_accp
شنبه 03 خرداد 1399 ساعت 15:39

واقعاً نارین قلعه یکی از زیباترین بناهای خشتی ایرانه، امیدوارم ازش محافظت بشه 🙏🙏


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار