اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

یزد - میبد  
سه شنبه 25 تیر 1398

یکی از جاذبه های گردشگری شهر میبد، کارونسرای شاه عباسی می باشد. این کاروانسرا، به شیوه معماری صفویه ساخته شده است.

در این کاروانسرا، بخش های گوناگونی وجود دارد که از آن ها می توان به ایوان ها، هشتی ها، اتاق ها و حجره ها، حوضخانه و مهتابی، ساباط، حیاط مرکزی و... اشاره کرد.  

در سال های اخیر، قسمتی از این کاروانسرا به اداره میراث فرهنگی میبد و کتابخانه مرکز اسناد، اختصاص داده شده است. سالن شرقی کاروانسرا، به موزه زیلو و سالن غربی نیز به رستوران سنتی و کافی‌ شاپ تغییر کاربری داده است.

کاروانسرای شاه عباسی، یکی از کاروانسراهای بین راهی دوره حکومت صفویان بوده است. این کاروانسرا، از نظر معماری و موقعیت قرارگیری، بسیار با اهمیت می باشد.

این کاروانسرا، با روش حیاط مرکزی ساخته شده است و پلان مربعی شکل دارد. ورودی این بنا در یک بخش سرپوشیده (کوچه و ساباط) به نام سول، در ضلع جنوبی کاروان سرا قرار گرفته است. در قسمت ورودی کاروانسرا، یک درب بزرگ چوبی وجود دارد.

در بخش های داخلی و خارجی این کاروانسرا، اتاق ها، ایوان ها و محوطه های سرپوشیده و سرباز گوناگونی برای اقشار مختلف کاروان ها وجود داشته است.

کاروانسرای شاه عباسی، در مجموع 100 حجره داخلی و خارجی دارد که از این تعداد، 24 حجره در حیاط قرار گرفته است. در بخش مرکزی حیاط این کاروانسرا، حوضچه کوچکی وجود دارد که در آن، آب قنات جاری می باشد. در این حیاط، یک آب انبار نیز وجود دارد. این آب انبار، دارای چهار بادگیر مرتفع و یک گنبد آجری می باشد.

هم اکنون، کاروانسرای شاه عباسی کاربرد های گوناگونی دارد که از مهم ترین آن ها می توانیم به موزه زیلو و پلاس میبد اشاره کنیم. این موزه که از سال 1381 افتتاح شده است، در قسمت شرقی کاروانسرا قرار دارد. در این موزه، از انواع زیلو و پلاس های بافته شده از قرن هشتم هجری تا به امروز، نگهداری می شود. در موزه مذکور، علاوه بر خرید و مشاهده زیلوها، می توانید از کارگاه بافندگی زیلو و پلاس نیز دیدن نمایید.

دیدگاه کاربران


giti__sohi
giti__sohi
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 ساعت 16:20

این کاروانسرا نزدیک اصفهان قرار داره بعد از کرونا حتما تشریف ببرید و از فضاهای داخلی کاروانسرا دیدن کنید.


architecturemajidas
architecturemajidas
سه شنبه 19 اسفند 1399 ساعت 13:40

من کلی از اینجا خاطره دارم سیستم بی نظیر معماری و حیاط با صفای کاروانسرا واقعا چشم آدم رو میگیره. تعدادی از شهرهای ایران کاروانسرای شاه عباسی رو دارند.


ali
ali
پنجشنبه 23 بهمن 1399 ساعت 09:32

سال گذشته در کاروانسرای شاه عباسی میبد تئاتر خیابانی اجرا شد خیلی خوب بود. خانواده ها همه جمع شده بودند از نمایش لذت میبردند.


tourist
tourist
دوشنبه 20 بهمن 1399 ساعت 11:34

در خیابان جعفری نژاد میبد تعدادی بنای تاریخی در کنار هم قرار گرفته اند که بسیار دیدنی هستند از جمله این کاروانسرا و یخچال خشتی.


cdfh_ziba
cdfh_ziba
سه شنبه 23 دی 1399 ساعت 11:59

رستوران شاه عباسی در انتهای حیاط کاروانسرا واقع شده که با ورود معماری زیباش آدم رو به تحسین وا می داره. چند حجره هم داره که میشه به داخلشون رفت و از فضاش استفاده کرد.


elahe
elahe
یکشنبه 16 آذر 1399 ساعت 11:13

واقعا معماری دوران صفوی در دنیا بی نظیر و بی رقیب..در مسیر یزد به جنوب ایران تعدادی از این مدل کاروانسراها دیده شده مثل کاروانسرای خان خوره نزدیک دهبید استان فارس👌🌹


museumzilou
museumzilou
شنبه 03 خرداد 1399 ساعت 16:00

در بخش شرقی این کاروانسرا موزه ای برای بازدید قرار داره به نام موزه زیلو و پلاس😊😍


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار