اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - چالوس  
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396

شمال ایران جزو اولین انتخاب های گردشگران برای سفر و دیدن مناظر زیبا و بکر است. یکی از این جذابیت ها  که در چالوس قرار دارد، مرداب هسل میباشد. این مرداب زیبا در هر فصلی منظره متفاوتی از خود به نمایش می گذارد و در نوع خود بسیار منحصر به فرد میباشد.

با آمدن بهار، تمام سطح مرداب به وسیله جلبکی سبز رنگ احاطه میشود و آن را همچون نگین سبز رنگی در قلب جنگل درخشان می سازد. البته شایان ذکر است، بهترین موقع برای دیدن مرداب هسل فصل پاییز است. در این فصل سطح مرداب مملو از برگ های نارنجی و قرمز شده و زیبایی آتشین آن صد چندان میشود.

موقعیت مرداب هسل

هسل، تالابی در فاصله 10 کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و 15 کیلومتری مرزن آباد در منتهی الیه جنوبی دو روستای زیبای سینوا و طلاجو است که در عمق جنگل انبوه و بسیار زیبای مشل قرار دارد.

مرداب هسل در ارتفاع دویست و پنجاه متری از سطح دریا و در نزدیکی محل سینوا واقع شده است که پناهگاهی برای پرندگان و آبشخور وحوش و دام های اهلی می باشد. این مرداب از جنوب به جنگل های سوته لار و منطقه کردشت، از شمال و از شمال غرب به گاوسرای قدیمی مشل و منطقه مشل موزی و از مشرق به منطقه مشعل لات میرسد.

ویژگی های مرداب هسل

هسل در گویش مردم محلی به معنی آب راکد است و در گذشته های نه چندان دور، زیستگاه لاک پشت ها، وزغ ها و زالوهایی بود که امروزه کمتر به چشم میخورند و دلیل اصلی آن هم رفت و آمد گردشگران از طریق جاده ای است که در مجاورت مرداب هسل توسط سازمان جنگل ها احداث شده است و مردم منطقه به خصوص در روز سیزدهم فروردین ماه هر سال (روز طبیعت) با وسیله نقلیه خود به این منطقه سفر می کنند.

در مجاورت این مرداب در حدود 50 سال قبل، چند خانواده دامدار زندگی می کردند اما در طی گذشت زمان، مکان زندگی خود را تغییر دادند و طبیعت پیرامون مرداب هسل از قبل بکرتر شد.

این مرداب به شکل بیضی است و عمق آن نیز در بخش های مختلف متغییر میباشد. در بعضی نقاط عمق آن به 15 متر نیز میرسد. قسمتی از آب مرداب هسل به وسیله چشمه های تالاب تامین شده و بخشی از آن توسط باران های بهاری و پاییزی پر میشود.

زیبایی های مرداب هسل از ابتدای مسیر دسترسی به آن آغاز میشود و با هر قدم به طرف این مرداب، با چشم اندازهای منحصر به فردی روبرو خواهید شد که آرامشی  توصیف نشدنی را به همراه خود دارند.

چشم انداز فوق العاده جذاب هسل در کنار درختان انبوه و سرسبز و شنیدن صدای جانوران و طنین دلنشین پرندگان، این مکان را به محیطی مناسب برای گذران یک روز دلنشین و به دور از دغدغه ها و مشغولیت های زندگی شهری تبدیل کرده است و همواره بازدیدکنندگان بسیاری با هدف تماشای زیبایی های مرداب و قدم زدن در مجاورت آن به این منطقه توریستی سفر می کنند.

زیبایی های بی نظیر مرداب هسل که همچون تابلو نقاشی زیبایی در محیطی دنج قرار گرفته، موجب میشود به قدرت بی پایان خالق آن پی ببریم و ارزش این زمرد گرانبها را بیشتر بدانیم.

اگر به این مرداب سفر کردید لوازم مورد نیاز سفر مانند آب آشامیدنی، کوله پشتی، وعده های غذایی، لباس مناسب و ... را همراه خود داشته باشید و در صبح زود حرکت خود را به طرف مرداب آغاز کنید.

در نزدیکی مرداب هسل سرویس بهداشتی موجود است و امکان تردد اتومبیل تا نزدیکی آن نیز وجود دارد.

مسیر دسترسی به مرداب هسل

از جاده قدیمی چالوس - مرزن - آباد، به جاده فرعی روستای طلاجو بروید و پس از عبور از روستای طلاجو، با پیاده روی به مرداب هسل خواهید رسید.

اقامت در چالوس

برای اقامت در شهر چالوس میتوانید به سایت ویلاجار مراجعه کرده و با اجاره ویلا در چالوس و یا اجاره سوئیت در چالوس سفری بدون دغدغه را تجربه کنید و از دیگر جاذبه های آن مانند روستای دلیر، روستای فشکور و کاخ چای خوران دیدن کنید.

دیدگاه کاربران


اصغرزاده
اصغرزاده
سه شنبه 09 آذر 1400
مرداب رویایی هسل تو هر فصلی یه رنگه، سطح مرداب و تا نیم متر جلبک پوشانده که در فصل بهار سبز و تو پاییز زرد و قرمز دیده میشه، هیچ جویباری به این مرداب نمیریزه و فقط از وسط اون آب میجوشه
khatoon
khatoon
یکشنبه 03 مرداد 1400
حدود 50 دقیقه برای رسیدن به مرداب باید پیاده روی کنید و و پیاده روی بسیار دلچسب در دل جنگل و هوای بسیار مطلوبی دارد و مرداب در فصل های مختلف سال به رنگ های صورتی، قرمز و آبی است.
nasir.nsk14
nasir.nsk14
سه شنبه 18 خرداد 1400
هسل واقعا سحر انگیزه ❤️🦋 در فصل بهار رنگ مرداب صورتی و سبز خوش رنگی میشه اما متاسفانه الان ماهی قرمز داخل مرداب ریختن که تمام برگهای شناور روی مرداب را خورده اما باز هم زیباست.
munupersian
munupersian
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
اگر خواستید مرداب هسل را ببینید فقط اردیبهشت ماه برید. خیلی اردیبهشتش بی نظیر بود با جاده رویایی رنگین خیلی زیبا میشه.
faridehpayandeh4
faridehpayandeh4
شنبه 14 فروردین 1400
بهشت در همین دنیاست یه جایی مثل مرداب هسل و طبیعت بی مانند اطرافش فقط باید بگردیم پیداش کنیم. سکوت و آرامشش بی همتاست..
shahla
shahla
چهارشنبه 13 اسفند 1399
من چند بار رفتم نتونستم پیداش کنم دو بار جاده چالوس رو طی کردیم و از روی مپ هم نتونستم پیدا کنم اما بالاخره با تلاش خودم موفق شدم. جای فوق العاده زیبایی است انگار قطعه ای از بهشت است.
vins
vins
سه شنبه 14 بهمن 1399
اگر فروردین تا اردیبهشت به اینجا برید جلبک‌های روی مرداب را می بینید که حدود نیم سانتی‌متری ضخامت دارند و به رنگ صورتی کدر درمیان.
razieh
razieh
چهارشنبه 10 دی 1399
مرداب هسل نزدیک شهر چالوس قرار داره و رنگ آبش عوض میشه اما آنقدر هم که میگن قرمز نشد من کنارش ساعتها نشستم. یه مقدار صورتی شد ولی همین هم ارزش دیدن داشت خیلی خوشگل بود.
_.lavasaniii
_.lavasaniii
سه شنبه 20 آبان 1399
من از بچگی از غار و مرداب باتلاق میترسیدم اما اینجا قشنگه😍😍 تا اونجایی که بنده اطلاع دارم جاده اش به خاطر ریزش پل رودخانه مسدود است و از سر جاده باید حدود 40 دقیقه پیاده طی کنید.
sepid_dd
sepid_dd
شنبه 03 آبان 1399
زیباترین مکانی که تا به حال دیدم. اگه میخواین لذت ببرین بهتره وسط هفته برین از مسیر آزاد راه برید و اونجا ماشین رو پارک کنید و پیاده حدود 40 دقیقه پیمایش هست و ماشین هم بخواین کافه پایین جاده هستش که میتونید از ماشین های اونجا استفاده کنید. الان ماهی قرمز ریختن داخلش.
vatanam
vatanam
شنبه 05 مهر 1399
مرداب رویایی و بسیار زیبایی است. چند وقت قبل پل رابط بین مرداب بر اثر سیل خراب شد و پیاده باید 15 دقیقه رفت تا به مرداب زیبای هسل که دریاچه سرخ هم میگن رسید. الان دیگر اطلاعی ندارم که مسیر دسترسی به چه صورت شده؟ اما واقعا رویایی و زیباست.
فرید
فرید
دوشنبه 10 شهریور 1399
مرداب هسل مثل خیلی از مردابهای دیگه زیبای های خودش رو داره. ورودی اصلی این مرداب پل ماشین رویی بود که همه میتونستند با ماشین برند تا خود مرداب. اما سیل پل را شکست و از سال 92 برای ترمیمش مثل خیلی چیزهای دیگه اقدامی نکردند
در حال حاضر چند تا نیسان که از راه جنگلی و از راهی که فقط خودشون بلدند نفری 50 هزار تومن پول زور ..مثل سر گردنه...از گردشگران میگیرند و تا مرداب مثل (دور از جون شما) گوسفند پشت نیسان میریزند و میبرند تا پای مرداب. در صورتی که درست کردن پل 15 روز هم کار نداره... اما گردشگرانی که پول زور نمیخان بدن وارد روستای طلاجو بشن، طلاجو را برن بالا تا به کوچه اتحاد برسن. آنجا ماشین رو پارک کنن و به سمت جنوبغربی پیاده برند بعد از مسافتی زمین فوتبال خاکی رو میبینند وسط حنگل بعد از طی مسافتی 45 دقیقه ای به مرداب هسل میرسند. فقط تا هوا گرگ میش نشده سریع برگردید چون هم شغال زیاد داره تو جنگل هم صدای جیغ هایی غیر طبیعی از جنگل بلند میشه که حکایت داره از قدیم.... طلاجو بر گرفته شده از طلا و جستجو و قدیم خیلیها سرازیر شدند تو این روستای جنگلی برای بدست اوردنش اما کشته میشدند و طلاهاشون سرقت میشد و همون جا دفن میشدند ..الان دور اون گورستان جنگلی فنس کشی شده که کس وارد نشه. بعضی پیرهای طلاجو میگن صدای جیغ مرده است. جالب ابنجاست چند دقیقه قبل از اذان صبح و چند دقیقه قبل اذان مغرب صدای جیغشون در میاد به محض اذان گفتن صدا قطع میشه... بعضی ها هم میگن اینها جن هستن. پس قبل از اذان برگشته باشید. من دنبال ویلا اجاره سالیانه میگشتم که بر حسب اتفاق توی روستای طلاجو پیدا کردم و چون به بودجه من میخورد اجاره اش کردم. تو این مدت که از تهران میرفتیم آنجا این اطلاعات رو بدست آورم که حقیقت داشت. اما کسی هم تا حالا نشنیده بودم طوریش شده باشه فقط خود اهالی تو اون جنگل غروبها نمیرند. مرداب هسل جای زیباییه فقط با خودتون حتما اب و غذا ببرید چون رستوران یا دکه با شیر آب نیست.
rosetrip724
rosetrip724
سه شنبه 14 مرداد 1399
در فاصله 10 کیلومتری شهرستان چالوس و در همسایگی مرزن آباد، مردابی زیبا با چشم اندازی فوق العاده و منحصر به فرد به نام هسل وجود دارد که اسمش به معنی آب راکد هستش.
محبوبه یاری
محبوبه یاری
چهارشنبه 25 تیر 1399
پوشش قرمز سطح تالاب سرخس آبزی آزولا نام دارد که معمولا بر اثر تنش های مختلف از جمله گرما سرما و کمبود فسفر به رنگ قرمز در می آید.
hosseinsalehi68
hosseinsalehi68
یکشنبه 08 تیر 1399
من رفتم مسیرش و با خاک بسته بودن نمیشد با ماشین رفت انقد پیاده روی داره که آدم جون به لب میشه تا برسه بهش.
nader_alizade
nader_alizade
شنبه 31 خرداد 1399
مرداب هسل و کندلوس هر دو نزدیک هم هستن خیلی طبیعت خوبی داره.. حتما برید. هسل در روستای طلاجو می باشد و پیاده میشه رفت.
davod.2222
davod.2222
یکشنبه 25 خرداد 1399
منطقه زیبا وبکری است، در 10 کیلومتری چالوس و نزدیک روستای طلاجو قرار گرفته. وقتی سرسبزی و درختان جنگلی روبروی شما قرار گرفته باشد گویی، بخشی از بهشت، که در ذهن خود ساخته ایم، همین جایی است که اکنون ما در آنجا قرار داریم، حال یا اینکه محل زندگی خود میباشد، و یا اینکه مربوط به یکی از دوستان ویا اقوام است، لذا مهم ترین موضوع این است، که ما ساعاتی و یا نهایت روزی را در آنجا باشیم، و از آن طبیعت لذت ببریم.👌
golsa_zalzar
golsa_zalzar
سه شنبه 20 خرداد 1399
این شاهکار زیبای طبیعت در اراضی آبا و اجدادی من واقع شده در سالیان خیلی قدیم خاندان زال زر در این منطقه زندگی میکردند این اراضی به دو بخش تقسیم شده بود ملک خاندان زال زر و ملک خاندان فقیه نصیری در این زمین ها کوره های ذغال و کشت چای وجود داشت هر وقت ما این بهشت خداوند میرفتیم بسیار خوش میگذشت و خاطرات شیرینی از این منطقه دارم. در ضمن در روز هایی از سال به دلیل وجود جلبک های قرمز رنگ مرداب عوض شده و همچون نگین یاقوت میدرخشد.