اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مرکزی - اراک  
یکشنبه 09 تیر 1398

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر اراک، مسجد و مدرسه سپهداری می باشد. این بنای تاریخی و مذهبی، متعلق به دوران حکومت قاجاریان است.

این مسجد به دستور سپهدار اعظم و حاکم اراک، یوسف‌ خان سپهدار که داماد فتحعلی شاه قاجار نیز بوده، بنا شده است. از جمله افرادی که سبب توسعه این مسجد شده اند می توانیم مرحوم آیت‌‌الله حاج‌ آقا محسن عراقی را نام ببریم.

مسجد سپهداری، به سبک مدارس دوره صفویه بنا شده است و دارای 4 ایوان می باشد. دو ایوان جنوبی و شمالی این مسجد، مرتفع تر و بزرگ تر از ایوان های دیگر هستند.

در پیرامون حیاط این مسجد، 25 اتاق وجود دارد. در هر یک از این اتاق ها، بخش نشیمن در عقب و ایوانی کوچک در جلو وجود دارد. در قسمت سردر و لچکی این اتاق ها، از کاشی‌ های خشتی هفت رنگ با طرح‌ های گیاهی و هندسی بهره برده شده است.

این مسجد، بزرگ ترین گنبد آجری را در بافت قدیمی اراک دارد. سطح خارجی این گنبد کاهگلی است و سطح داخلی آن نیز دارای کتیبه و کاشی‌‌ های خشتی و معرق کاری شده با نقش‌ های هندسی می باشد. ایوان ورودی مسجد حدودا 12 متر و گنبد آن حدودا 18 متر ارتفاع دارد.

مسجد و مدرسه سپهداری، هم اکنون با نام حوزه علمیه امام خمینی نیز نامیده می شود. این مسجد از گذشته تا به امروز، میزبان افراد بسیاری بوده است، بنابراین، از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.

یکی از اهداف ساختن مسجد سپهداری، تحصیل و تدریس مشاهیر و علمای استان مرکزی بوده است. آیت ‌‌الله حائری یزدی، در سال 1333 هجری شمسی، این مسجد را به یکی از بزرگ ترین حوزه های علمیه کشور تبدیل نمود.

این بنا، با نام مسجد جمعه یا جامع نامیده نمی شود لیکن از اعتبار و اهمیت مسجد جامع برخوردار می باشد زیرا از ابتدا، یعنی در دوره حکومت قاجار و پهلوی، نمازگزاران (به خصوص بازاریان) در روزهای جمعه و همچنین ایام عزاداری، در این مسجد حضور فعال داشته اند.

مسجد و مدرسه سپهداری، جنب بازار و در بافت قدیمی شهر اراک واقع شده است.

دیدگاه کاربران


oraorkide
oraorkide
یکشنبه 22 فروردین 1400 ساعت 11:50

مدرسه سپهداری باقی مانده معماری زمان قاجار است که همزمان با تاسیس بازار تاریخی اراک ساخته شده و همواره در طول تاریخ مورد توجه بوده.


nedamou4757
nedamou4757
سه شنبه 19 اسفند 1399 ساعت 14:24

خیلی زیباست🤗 برای دیدن این بنا به خیابان محسنی شهر اراک برید. من اینجا رفتم واقعا تحسین برانگیز بود.


neda
neda
چهارشنبه 24 دی 1399 ساعت 09:56

خیلی زیباست این مسجد به دستور داماد فتحعلیشاه حاکم اراک در مجاورت بازار معروف اراک ساخته شده.


eli_vosoughi
eli_vosoughi
سه شنبه 06 خرداد 1399 ساعت 12:54

این مدرسه به زمان قاجار بر می گرده اما الان تبدیل به حوزه علمیه شده.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار