اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تهران  
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398

خانه سید حسن مدرس، که در محله عودلاجان شهر تهران قرار گرفته است، یکی از جاذبه های گردشگری پایتخت محسوب می گردد که بازدید از آن یقینا خالی از لطف نخواهد بود. شهید مدرس، یکی از شخصیت های بزرگ و نامدار دین و سیاست به شمار می روند.

مدرس در سال 1249 هجری شمسی (1287 هجری قمری)، در روستای سرابه کچو، از توابع شهرستان اردستان واقع در استان اصفهان، متولد شد. شهید مدرس از سال 1289 تا 1307 هجری شمسی، نماینده مجلس بودند. وی در این مدت، با شجاعت و جسارتی که داشتند، در برابر استعمار و استبداد به مبارزه پرداختند و در نهایت در این راه جان خود را از دست دادند.

خانه شهید مدرس، عمارتی تاریخیست و از لحاظ معماری بسیار با ارزش می باشد. علاوه بر این، تاریخچه سیاسی - اجتماعی این عمارت نیز حائز اهمیت است و از ویژگی های منحصر به فرد آن به شمار می رود.

پس از به شهادت رسیدن سید حسن مدرس، این خانه به حال خود رها شد. سرانجام بعد از مدتی طولانی، حاج محمد انصاری، در سال 1393 هجری شمسی، این خانه را خرید و آن را مرمت و بازسازی کرد. در نهایت این خانه با عنوان دارالقرآن و خانه موزه شهید مدرس، بازگشایی شد. هدف از این کار، انجام فعالیت ‌های فرهنگی، اجتماعی، پژوهشی و همچنین جمع آوری مستندات مربوط به شهید مدرس بوده است. در این موزه، شخصیت والای شهید مدرس برای همگان به خوبی بازگو خواهد شد.

در این عمارت، کتابخانه، آرشیو و مرکز مطالعاتی وجود دارد که به وسیله آن ها، از مستندات اصیل، مقالات، کتب و پایان نامه هایی که درباره شهید مدرس هستند، نگهداری می شود.

خانه سید حسن مدرس، در دوران حکومت قاجاریان، بر طبق معماری سنتی ایرانی بنا شده است. این خانه، اجزا گوناگونی دارد که از آن ها می توانیم به اتاق ‌ها، حوض‌ خانه، راهرو ها، 3 درب ورودی و 3 حیاط مرکزی اشاره نماییم.

این عمارت، علاوه بر اینکه محل سکونت شهید مدرس بوده، در آن فعالیت ‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز صورت می گرفته است. از این رو، برای این خانه، یک بخش اندرونی و دو بخش بیرونی در نظر گرفته شده است.

قسمت اندرونی به محل سکونت و قسمت بیرونی به ملاقات با مردم و رجال و همچنین تدریس و تفسیر اختصاص داشته است.

هر یک از قسمت های اندرونی و بیرونی، ورودی های خاص خود را دارند لیکن این بخش ها، به وسیله حیاط مرکزی به یکدیگر مرتبط می باشند. در هر یک از حیاط ها، حوضی زیبا وجود دارد که سبب دلنشین شدن محوطه شده است. آجر کاری بخش فوقانی سردرها و قطار بندی ها، جزو تزئینات ساده و زیبای این خانه می باشند.

خانه سید حسن مدرس، در تهران، خیابان امیر کبیر شرقی (امین حضور)، کوچه شهید جاویدی (میرزا محمود وزیری)، بن بست مدرس (کوچه نصیرالدوله) واقع شده است.

دیدگاه کاربران


99.moghadam
99.moghadam
دوشنبه 23 فروردین 1400 ساعت 10:22

من عاشق کوچه پس کوچه گردی و دیدن این خانه های سنتی و نقلی هستم خانه مدرس خیلی زیباست آنقدر که چند بار هم بیایید باز دوست دارید. نمای فوق العاده ای داره.


_.elham.askari_
_.elham.askari_
چهارشنبه 20 اسفند 1399 ساعت 13:26

خانه سید حسن مدرس از زیباترین خانه های موجود در پایتخت هست و پنجشنبه و جمعه ها هم بریا بازدید باز میباشد.


arash
arash
شنبه 25 بهمن 1399 ساعت 11:02

حتما از خانه سید حسن مدرس بازدید کنید و از زیبایی‌های فوق العاده معماری این خانه لذت ببرید. در شهر تهران خیابان چراغ برق واقع شده.


gholam
gholam
چهارشنبه 24 دی 1399 ساعت 11:26

برای رفتن به این خانه به خیابان چراغ برق برید و نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه جاویدى. هر روز باز هست.


modares
modares
پنجشنبه 27 آذر 1399 ساعت 11:28

خانه سید حسن مدرس هم به عنوان موزه کاربرد داره و هم بعضی از آیت الله های معروف اینجا سخنرانی میکنند و مسابقات قرآنی در اینجا برگزار میشه.


soray
soray
سه شنبه 18 آذر 1399 ساعت 11:00

موزه مدرس در چراغ برق قبل از سرچشمه قرار داره و همه ایام هفته از ساعت 9 تا 6 عصر قابل بازدید میباشد.


l.hamidiazar9206
l.hamidiazar9206
سه شنبه 06 خرداد 1399 ساعت 14:57

عمارت کناری این بنا منزل مدرس بوده که شهرداری اشتباها آن را ویران و این را خریداری می‌کنه البته چون دو عمارت محسوب میشه و شایدم سه تا بخشی از آن جزو مایملک مدرس بوده اما منزل مسکونیش اینجا نبوده 😊


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار