اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

اصفهان - کاشان  
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398

گلاب گیری، یکی از مراسم های بسیار زیبا و قدیمی کشورمان می باشد که همه ساله در فصل بهار و به ویژه در اردیبهشت ماه برگزار می گردد. کاشان، یکی از شهر هایی است که مراسم گلاب گیری همیشه در آن پابرجاست.

شهر کاشان، در میان کوه های کرکس و در دل منطقه کویری ایران واقع شده است و با شهر تهران 240 کیلومتر فاصله دارد. نکته جالب در مورد شهر کاشان این است که با وجود اینکه آب و هوای آن گرم و بیابانی می باشد، خوشبو ترین و زیبا ترین گل ها در آن قابلیت رویش دارند.

در صورتی که تمایل دارید مراسم گلاب گیری را از نزدیک ببینید، در ماه اردیبهشت به شهر کاشان سفر کنید. زمان گلاب گیری معمولا از 15 الی 25 اردیبهشت ماه می باشد. در این بازه زمانی، علاوه بر گلاب گیری، می توانید مراسم عطر افشانی امامزاده سلطان علی محمد را نیز مشاهده کنید. این مراسم معمولا در 18 اردیبهشت ماه برگزار می گردد.
علاوه بر کاشان، در شهر قمصر نیز مراسم گلاب گیری به زیبایی هر چه تمام تر برگزار می گردد. شهر قمصر تا کاشان حدودا 30 کیلومتر فاصله دارد. در بیشتر خانه های شهر قمصر، دیگ‌ های مخصوص گلاب گیری و باغ گل محمدی مشاهده می شود. برای گلاب گیری، از گل های محمدی ایرانی که از خانواده Rosaceus می باشند استفاده می شود. در اردیبهشت ماه، گل ها را که کاملا رشد کرده اند می چینند و برای گلاب گیری آماده می کنند. چیدن گل ها در صبح زود آغاز می شود.

همزمان با برگزاری مراسم گلاب گیری، عرقیجات دیگری نیز تولید می شود. در صورتی که تمایل داشته باشید، پس از مشاهده مراسم می توانید گلاب و عرقیجات مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

بر طبق بررسی های انجام شده در کتاب های تاریخی، ایرانیان اولین افرادی بوده اند که برای تقطیر مایعات و گرفتن اسانس آن ها به فکر اختراع دستگاهی افتاده اند.

به منظور گلاب گیری، ابتدا دیگ های مخصوص و گل ‌های چیده شده را در مجاورت رودخانه‌ ای می برند و شروع به خواندن دعا های مذهبی می کنند. سپس دیگ ها را بر روی اجاق قرار می دهند و گل‌ های تازه و آب را به داخل آن ها می ریزند. مقدار آب مورد استفاده حدودا 3 برابر مقدار گل ها می باشد. در ادامه سرپوشی را بر روی دیگ ها قرار می دهند تا بخار حاصل از جوشیدن آب، کاملا درون دیگ مبحوس بماند. با آتش افروختن هیزم و یا روشن کردن شعله های اجاق، فرآیند گلاب گیری آغاز می گردد. گلاب گیری حدودا 4 ساعت به طول می انجامد. با به جوش آمدن آب، بخار در دیگ ها ایجاد می شود . این بخار ها، توسط لوله هایی به درون پارچ های مسی که درون آب سرد قرار دارند هدایت می شوند. به دلیل سرد بودن این پارچ ها، بخار به مایع مورد نظر (گلاب) تبدیل می شود. دیگ ها و پارچ های مورد استفاده بر اساس ظرفیتی که دارند ،حدودا بین 30 الی 40 کیلو گلاب تولید می کنند.

به منظور تولید عطر گل، لایه‌ روغنی کم ضخامتی که روی گلاب ایجاد شده است را با سرنگ جدا می نمایند. برای تولید گلاب دو آتیشه نیز دوباره می بایست گلاب به دست آمده را درون دیگ ها بجوشانند و مجددا عمل تقطیر را انجام دهند.

دیدگاه کاربران


arezoo.pb
arezoo.pb
سه شنبه 06 خرداد 1399 ساعت 15:17

قمصر و نیاسر حرف اول را میزنند برای گلاب ناب کاشان، توی اردیبهشت ماه معمولا فصل گلاب گیری است.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار