اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

یزد - میبد  
چهارشنبه 04 اردیبهشت 1398

میبد، یکی از شهر های زیبا و تاریخی ایران می باشد که جاذبه های گردشگری گوناگونی را در خود جای داده است. در هنگام سفر به این شهر، می توانید از این مناطق دیدن کنید و نهایت لذت را ببرید.

آب انبار کلار، از جمله جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر میبد به شمار می رود که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. این آب انبار، روبروی یک کاروانسرا قرار گرفته است، از این رو جلوه ای ویژه به ساباط و سردرگاه عطا کرده است. آب انبار کلار همچون اغلب آب انبار های دیگر، از 5 بخش پاشیر، خزینه، آب قنات، بادگیر و گنبد تشکیل شده است.

آب انبار کلار میبد متعلق به دوران حکومت صفویان می باشد. در گذشته، آب انبار ها را عموما در محله‌ های مرکزی شهر بنا می کردند. دیمه، یکی از مصالح اصلی و عمده برای ساخت آب انبار ها محسوب می شده که شامل آهک، خاکستر و ماسه بادی بوده است. هدف اصلی از بنای آب انبارها، بهره ‌برداری و نگه داری آب آشامیدنی بوده است.

در شهر میبد یزد، حدودا 170 آب‌ انبار ساخته شده است. در آب انبار ها، به منظور سالم نگه داشتن آب، بادگیر هایی را در قسمت فوقانی منبع قرار می دادند. این بادگیر ها، سبب به جریان انداختن هوا در آب انبارها می شده اند. بادگیر های مورد استفاده برای آب انبار ها، معمولا دارای یک یا دو دهانه بوده اند.

علاوه بر آب انبار کلار، برج محمود آباد و امامزاده بی‌ بی خدیجه از دیگر جاذبه های گردشگری شهر میبد هستند که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید.

 

دیدگاه کاربران


kayam
kayam
چهارشنبه 24 دی 1399 ساعت 11:52

آب انبار کلار میبد روبروی در ورودی کاروانسرا قرار گرفته و هماهنگی معماری آن با ساباط و سردرگاه بسیار زیبا و قابل تامل است.


saadegh
saadegh
سه شنبه 18 آذر 1399 ساعت 13:35

در مجاورت آب انبار میبد مجموعه رباط شاه عباسی و یخچال خشتی و چاپارخانه هستند که دیدن آنها خالی از لطف نیست.


iamsh_khknh
iamsh_khknh
سه شنبه 06 خرداد 1399 ساعت 15:36

این آب انبار محشره و در مقایسه با آب انبارهای دیگه تعداد پله های کمتری دارد.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار