اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

گیلان - شفت  
چهارشنبه 28 فروردین 1398

تالاب آب بندان گیلده، یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان شفت، واقع در استان گیلان می باشد. این تالاب، همانطور که از نامش مشخص است، در روستای گیلده از توابع شهرستان شفت قرار گرفته است.

تالاب آب بندان گیلده تا دو شهر رشت و فومن حدودا 15 کیلومتر فاصله دارد. از این تالاب، برای ذخیره آب شالیزار های روستای گیلده استفاده می شود. در پیرامون این تالاب، خانه های روستایی، استخر های پرورش ماهی و شالیزار هایی مشاهده می شود.

آب این تالاب، به وسیله رودخانه ها و هرز آب های کشاورزی تامین می گردد. تالاب آب بندان گیلده، شامل دو بخش می باشد. وسعت آب بندان بخش غربی حدودا 5.3 هکتار می باشد. این بخش از تالاب، پهنه آبی وسیعی دارد و در فصل بهار، در قسمت های جنوبی آن پوشیده از علف خواهد شد.

در فصل بهار، در سطح آب بندان بخش شرقی، گیاهان آبزی بن در آب گوناگونی مشاهده می شود که شناور و غوطه ور می باشند. نیلوفر آبی یا نیلوفر سفید، لویی، تی، علف هفت بند و جگن از جمله گیاهان آبزی این بخش می باشند. نیلوفر های آبی که در این تالاب وجود دارند، جلوه ای ویژه و خاص به آن بخشیده اند.

لاسرتای شکم سبز، مار آبی و لاک پشت، از جمله جانوران مهره دار، قورباغه معمولی و قورباغه درختی از جمله دوزیستان و گربه جنگلی، راسو، شغال، خارپشت اروپایی و خفاش لب کوتاه از با اهمیت ترین پستانداران این تالاب به شمار می روند.

همه ساله پرستوی های دریایی تیره بر روی گیاهان آبزی این آب بندان جوجه آوری می کنند. بر طبق بررسی های انجام شده مشخص شده است که آشیانه سازی و جوجه آوری پرستوی های دریایی تیره در آب بندان بخش شرقی بیشتر از بخش غربی می باشد. به عنوان مثال در بهار سال 1390، 100 جفت پرستو در بخش شرقی و بیشتر از 8 جفت در بخش غربی تالاب آشیانه سازی و جوجه آوری کردند. در خردادماه 1390 نیز 300 پرستوی دریایی تیره در تالاب شمارش شد.

پرستوی های دریایی تیره، از کرم های ساقه خوار برنج شالیزار های پیرامون برای تغذیه جوجه های خود استفاده می کنند. بنابراین این پرندگان در مبارزه بیولوژیک علیه آفات برنج و کاهش جمعیت آن ها در منطقه، نقش بسزایی دارند.

وارد کردن کود ها و سموم کشاورزی به تالاب آب بندان گیلده و همچنین لایه روبی آن برای افزایش حجم آب گیری، سبب نابودی این تالاب خواهد شد. گود برداری و لایه روبی، سبب نابودی گیاهان آبزی شناور در تالاب می گردد، در نتیجه، پرستوهای دریایی تیره، دیگر امکان آشیانه سازی و جوجه آوری را در این تالاب نخواهند داشت.

دیدگاه کاربران


hamid_karimiann
hamid_karimiann
یکشنبه 06 تیر 1400 ساعت 15:02

خیلی فوق العاده است اینجا بی نظیره دلم سفر مجدد خواست.


faraji
faraji
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400 ساعت 16:37

نزدیک تالاب استخرهایی برای پرورش ماهی وجود داره که مسافرها میتونند برای خرید ماهی مراجعه کنند.


yalda.feraidoony
yalda.feraidoony
دوشنبه 23 فروردین 1400 ساعت 11:06

گیلده واقعا روستای زیبایی است من اینجا ماهی هم گرفتم 😍 دهکده توریستی گیلده برای طبیعتگردی حرفه ای عالیه. فصل بهار گل های زیبایی روی تالاب رو میپوشاند.


leila
leila
چهارشنبه 20 اسفند 1399 ساعت 14:17

از زیبایی های شفت این تالاب هست❤️❤️ که البته متاسفانه زباله و سموم کشاورزی به آن وارد میشه و در معرض نابودی است.


easy
easy
شنبه 25 بهمن 1399 ساعت 11:38

این تالاب از تالاب‌های پر اهمیت ایران و از جمله مکان ‌های گیلان زیباست. خیلی دوست داشتنی میشه به فصلش برید کل تالاب پر میشه از گل.


ol1980
ol1980
پنجشنبه 25 دی 1399 ساعت 09:42

گیلان چندین تالاب داره که بعضی هاش مثل تالاب گیلده گل نیلوفر آبی پوشانده. این گل ریشه در خاک و ساقه در آب داره و روی آن به سمت خورشید هست.


amene78
amene78
سه شنبه 18 آذر 1399 ساعت 14:05

تالاب گیلده پناهگاه پرنده های مختلف و گونه های جانوری زیادی مثل پرستو است.


مریم
مریم
سه شنبه 27 خرداد 1399 ساعت 16:46

فاصله آب‌بندان گیلده تا رشت چیزی حدود 15کیلومتر است و این محل برای ذخیره آب شالیزارهای روستای گیلده است.. گیاهان آبزی زیادی در این تالاب میروید که زیبایی آن را دوچندان میکند.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار