اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - تهران  
چهارشنبه 15 اسفند 1397

یکی از جاذبه های گردشگری زیبا و تماشایی شهر تهران، مجموعه کاخ گلستان می باشد. در این مجموعه و بناهای تاریخی آن، معماری ایرانی را از دوره زندیه تا به امروز می توانید مشاهده کنید. در دوره های گوناگون، به خصوص در زمان حکومت قاجاریان، بناهای مختلفی به این مجموعه اضافه شده است. یکی از بناهای تاریخی و ارزشمندی که در این مجموعه وجود دارد، عمارت شمس العماره می باشد.

عمارت شمس العماره، دارای 5 طبقه می باشد. نمای بیرونی این عمارت، به شکل قرینه ساخته شده است. در دو طرف بخش مرکزی ساختمان، دو برج مرتفع وجود دارد که بر پیرامون خود کاملا مشرف هستند. در صورتی که به بالای برج ها بروید، شهر و اطراف عمارت را به راحتی می توانید نظاره کنید. شمس العماره، نمونه ای از معماری های بی نظیر دوران حکومت قاجاریان می باشد. این عمارت، در سال 1282، به دستور ناصرالدین شاه، چهارمین پادشاه قاجار ساخته شد. ساخت عمارت شمس العماره، 2 سال به طول انجامید و در نهایت در سال 1284، توسط ناصرالدین شاه افتتاح شد.

در ساخت این عمارت زیبا، بیشتر از معماری ایرانی و اندکی از معماری اروپایی استفاده شده است. از ویژگی های منحصر به فرد این عمارت، می توانیم به قرینه بودن آن و تزئیناتش همانند آینه کاری ها، کاشی کاری ها، گچ بری ها و... اشاره نماییم. شمس العماره در بخش بیرونی و درونی تزئینات بسیار زیبایی دارد که مشاهده آن ها خالی از لطف نخواهد بود. به عنوان مثال، آینه کاری هایی که در این عمارت وجود دارد، بسیار زیبا و خارق العاده هستند به گونه ای که از مشاهده آن سیر نخواهید شد. علاوه بر آن، گچ بری های ازاره، دیوارها و سقف ها نیز دیدنی و زیبا می باشند. تمام تزئیناتی که در این عمارت به چشم می خورد، تحت نظر استادان ماهر و زبده صورت گرفته است. در این عمارت، نقش و نگار های باشکوهی نیز وجود دارد.

عمارت شمس العماره، حدودا  35 متر ارتفاع دارد. معیرالممالک طراح این عمارت و استاد علی محمد کاشی، معمار آن بوده است. در نمای بیرونی عمارت و در بین دو برج مرتفع آن، ساعتی وجود دارد. روایت شده است که این ساعت، نخستین ساعت وارد شده به کشور بوده است. ورودی اصلی این عمارت، در ضلع شرقی کاخ گلستان می باشد. شمس العماره، مجاور دیوار ارگ شهر بنا شده است.

در طبقه اول این عمارت، ایوان و تالار شاه نشین را مشاهده خواهید کرد. در دو طرف نیز اتاق ها قرار گرفته اند. دیوار این اتاق ها، به آینه کاری های زیبایی مزین می باشد. در گذشته از طبقه اول، برای مراسم های تشریفاتی و رسمی استفاده می شده است.

یکی از بخش های دیگر این عمارت، کلاه فرنگی آن می باشد. برای دسترسی به این بخش، می بایست به طبقه آخر بروید. برخی بر این باورند که عمارت شمس العماره، نخستین بنایی می باشد که در ساخت آن از فلز استفاده شده است.

عمارت شمس العماره، در مجموعه کاخ گلستان و در ضلع شرقی آن واقع شده است.

دیدگاه کاربران


parastoo
parastoo
سه شنبه 24 فروردین 1400 ساعت 10:57

این عمارت باشکوه اولین‌‌ ساختمان بلند تهران محسوب میشد که زمانی خیلی با ابهت و با شکوه بود.


.elham._om
.elham._om
چهارشنبه 20 اسفند 1399 ساعت 15:04

عمارت شمس العماره از ساعت ٩ صبح تا ١٨:٣٠باز هست اما برای اطلاعات بیشتر با شماره مختص به اینجا تماس بگیرید تا راهنمایی کنند. سرچ کنید هست.


zirote
zirote
یکشنبه 26 بهمن 1399 ساعت 11:19

معماری داخلش خیلی خوشگله به ویژه سقفی که هنرمندانه طراحی شده من یکبار تونستم از اینجا بازدید کنم متاسفانه اجازه ورود داده نمیشه.


ehrangar
ehrangar
پنجشنبه 25 دی 1399 ساعت 10:28

بسیار عالی و هنرمندانه ساخته شده و قدمتش صد سال میشه. نقاشی ها و تزئینات ظریف این خانه بسیار زیباست.


sistan
sistan
سه شنبه 18 آذر 1399 ساعت 15:24

در کشور ایران از این دست معماری ها زیاد دیده شده اما این عمارت تهرانی در نوع خودش بی نظیر واقعا اگر به داخلش برید آینه کاری و کاشی کاری های زیبایی داره.


yasna.usf
yasna.usf
چهارشنبه 07 خرداد 1399 ساعت 13:19

فوق العاده زیبا و هنرمندانه 🌹 چقدر داخلش خوشگله مخصوصا سقفاش البته فقط طبقه همکف بازدید داره😢


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار