اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مرکزی - اراک  
شنبه 11 اسفند 1397

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی که در استان مرکزی و شهر اراک وجود دارد خانه حسن پور می باشد. هم اکنون این خانه به موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی تغییر کاربری داده است. در این موزه، با مشاغلی که در گذشته وجود داشته است آشنا خواهید شد.

خانه حسن پور، در اواخر دوره حکومت قاجاریان، حدودا 100 سال قبل، ساخته شده است. این خانه تاریخی، بارها تغییر کاربری داده است. در ابتدا این خانه مکانی برای تجارت فرش بوده است ولی با گذشت چندین سال، به مدرسه تبدیل گشت. اندکی بعد، مرحوم جواد حسن ‌پور این خانه را خریداری نمود و در آن سکنی گزید. امروزه نیز این خانه تاریخی، تبدیل به موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی شده است. در چندین سال اخیر، نمایشگاه های بسیاری در این خانه برگزار شده است.

حاج علی مشیری، مسبب ساخت این خانه بوده است. ایشان از تاجران بنام فرش در زمان خود بوده است. وی این خانه را بنا کرد تا در آن به تجارت و خرید و فروش فرش بپردازد.

خانه حسن پور، از لحاظ تاریخی بودن و معماری منحصر به فردش، بسیار ارزشمند است، از این رو، اداره کل میراث فرهنگی، در سال 1347 هجری شمسی، آن را از وارثین خریداری نمود و سپس مرمت و بازسازی هایی در آن انجام داد. پس از آن، این خانه در سال 1382 هجری شمسی، به موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی تبدیل شد.

خانه حسن پور، در لیست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است. همه ساله، گردشگران بسیاری از این خانه و موزه آن دیدن می کنند.

خانه حسن پور، بنایی دو طبقه است و مساحت آن 600 متر مربع می باشد. این خانه، 1.5 متر پایین تر از سطح خیابان بنا شده است. بنابراین از درب ورودی، می بایست از چندین پله به سمت پایین بروید. 

در طبقه همکف این خانه، ورودی بنا، اتاق ها، مطبخ و انبار آذوقه مشاهده می شود. از اتاق هایی که در طبقه همکف وجود دارند، در فصل زمستان استفاده می شده است. اتاق هایی که در طبقه اول وجود دارند، شاه نشین و تابستان نشین می باشند، به عبارت دیگر، از این اتاق ها، در تابستان بهره می بردند.

خانه حسن پور، همانند دیگر بناهای تاریخی شهر اراک، به صورت درون گرا بنا شده است. این خانه، شامل یک حیاط مرکزی و اتاق هایی در سه ضلع خود (شرقی، غربی و شمالی) می باشد. درب اتاق های این خانه، به حیاط باز می گردد. تنها راه ورود نور به این اتاق ها نیز از سمت حیاط می باشد.

برای بنای این خانه، از مصالحی همچون آجر، خشت، گل، سنگ آهک و چوب بهره برده اند. برای نمای خانه نیز از آجر استفاده شده است. این خانه تاریخی، آجر کاری و کاشی کاری های بسیار زیبایی دارد.

بخش غربی، شرقی و شمالی این خانه شامل شبستان و اعیان‌ نشین می باشد. در شبستان، آشپزخانه، انبار، اتاق‌ های مسکونی، دستشویی و تنور وجود دارد.

در خانه حسن پور، موزه های گوناگونی همچون نمایشگاه منسوجات، نمایشگاه سفال، شیشه و سرامیک، نمایشگاه خط و خطاطی، نمایشگاه اثرهای چوبی، نمایشگاه فلز و آثار حجمی و نمایشگاه فرش و گلیم وجود دارد که بازدید از آن ها، خالی از لطف نخواهد بود.

این خانه، در بافت تاریخی شهر اراک قرار گرفته است. در مجاورت این خانه تاریخی، قدیمی ترین مدرسه و حمام شهر نیز قرار دارد.

دیدگاه کاربران


montazeriii
montazeriii
سه شنبه 24 فروردین 1400 ساعت 11:08

این بنا متعلق به دوره احمدشاه قاجار است. حاج علی مشیری آن را احداث کرده و الان موزه صنایع دستی شده.


hasanpour95
hasanpour95
چهارشنبه 20 اسفند 1399 ساعت 15:15

خانه حسن پور خیلی خاص و زیباست 😊 این خانه در بافت قدیمی اراک قرار داره و بعد از چهارسوق میتونید به دیدن این خانه برید.


javan
javan
یکشنبه 26 بهمن 1399 ساعت 11:33

احداث خانه حسن پور به دست حاج علی مشیری، تاجر فرش انجام شده. سلطان آباد یا همان اراک امروزی بناهای تاریخی زیادی داره.


khoob
khoob
شنبه 27 دی 1399 ساعت 09:41

این خانه که به موزه تبدیل شده در بازار اراک گذر سپهداری قرار داره و رستوران سنتی هم طبقه پایینش هست.


negarin
negarin
چهارشنبه 19 آذر 1399 ساعت 12:01

آدرسش میشه بافت تاریخی اراک، بازار یا گذر سپهداری و از طرف میدان ارگ از گذر دوم باید برید.


maya_n5889
maya_n5889
چهارشنبه 07 خرداد 1399 ساعت 13:36

واقعا خانه زیباییه 🌷 بخصوص هنر آجرکاری نماهای سردر و پنجره ها فوق العاده بود.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار