اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

خوزستان - دزفول  
چهارشنبه 17 بهمن 1397

دزفول، یکی از شهر های زیبا و تماشایی کشورمان ایران می باشد که در شمال استان خوزستان واقع شده است. عبور رود دز و قدمت تاریخی دزفول، سبب شده است که این شهر، از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

شهر دزفول، از شمال به استان لرستان، از جنوب به شهرستان شوشتر و اهواز، از غرب به شهرستان اندیمشک و شوش و از شرق به شهرستان مسجد سلیمان و استان چهارمحال و بختیاری منتهی می گردد.

یکی از جاذبه های گردشگری شهر دزفول، دره توبیرون می باشد. دره توبیرون، در فاصله 20 کیلومتری شرق دزفول واقع شده است. این دره، دارای آب و هوای خنک و مطبوعی است. به گونه ای که وقتی دمای بیرون دره 40 درجه یا بیشتر است، دمای محیط دره 20 تا 25 درجه کمتر از دمای بیرون می باشد، از این رو دره توبیرون، به عنوان یک تفرجگاه محسوب می گردد.

بر روی دیواره های صخره ای این دره، آب چکان ها، گیاهان وحشی و خزه های سبز رنگ مشاهده می شوند که سبب جذابیت آن شده اند. بر اساس بررسی های انجام شده، قسمت های گوناگون دره از ماسه سنگ ها یا کنگلومرا می باشد. این دره زیبا و دیدنی، به تدریج، پس از گذشت چندین هزار سال، در اثر فرسایش های آبی ایجاد شده است.
دره توبیرون، در مواقع کم آبی، همانند یک زهکش عمل می کند و آب سفره های زیرزمینی را جمع می نماید. با تجمع آب در کف دره، جریان آبی ایجاد می گردد. در مسیر این دره، دو آبشار کوچک و بسیار زیبا وجود دارد. در آب های جاری شده از این دره، ماهیان ریز و درشتی وجود دارند.

توبیرون، از دو واژه "تو" و "بیرون" تشکیل شده است. در گویش محلی های جنوبی، این دو واژه به ترتیب به معنی "تب" و "بریدن و از بین بردن" می باشد. به عبارت دیگر، توبیرون به معنی مکانی است که در آن جا گرما را از بدنتان خارج شده و تب از بین می رود. در ایام قدیم، مردم بر این باور بودند که آب این دره، دارای خاصیت درمانی می باشد. دره توبیرون، شباهت بسیاری به شهر پترا واقع در کشور اردن دارد.

بهترین زمان برای بازدید از دره توبیرون، فصل های بهار و تابستان می باشد، زیرا این دره در این دو فصل، آب و هوای خنکی دارد. در دو فصل پاییز و به خصوص زمستان، این منطقه بسیار سرد خواهد بود.
پیاده روی و آب بازی، از جمله کارهایی است که می توانید هنگام مراجعه به این دره انجام دهید و از آن لذت ببرید. در هنگام پیاده روی، درختان انجیر وحشی و انگور را مشاهده خواهید کرد. بعضی از بخش های دیواره های دره را خزه های سبز رنگ پوشانیده اند. دالان های فرعی در درون دره به چشم می خورند که می توانید برای استراحت و غذاخوردن از آن ها بهره مند شوید. در صورتی که به حرفه عکاسی علاقمند هستید، این دره می تواند سوژه های مناسبی را برایتان فراهم کند.

در صورتی که تجهیزات کافی را همراه خود داشته باشید، می توانید در پیرامون دره کمپی برپا کنید. علاوه بر آن، این امکان وجود دارد که در شهر های نزدیک مانند دزفول و اندیمشک، اقامت گزینید. هنگام سفر به این منطقه، خوراکی، آب آشامیدنی، کفش مناسب و لوازم ضروری را همراه خود داشته باشید، علاوه بر آن، وجود یک راهنما، در این سفر ضروری می باشد.

دره توبیرون، در استان خوزستان، شهر دزفول و در بخش سردشت واقع شده است.

دیدگاه کاربران


سلامی
سلامی
دوشنبه 20 دی 1400
شنیدم اینجا کلی مار و خرچنگ داره، من میترسم برم
منا
منا
چهارشنبه 21 مهر 1400
از سطح سنگای دره باد خنک میاد برای همین بهترین فصل سفر به دره بهار و تابستونه
amin naseri
amin naseri
شنبه 23 مرداد 1400
با ماشین تا خود دره نمیشه رفت و به راحتی مسیرش پیدا نمیشه آب و هوای خیلی خوبی داره و مواد خوراکی همه چی با خودتون ببرید هیچگونه امکاناتی نداره اما آبی که از سر چشمه میاد زلال و قابل شرب است.
_rayehee
_rayehee
دوشنبه 07 تیر 1400
خیلی زیباعه فکر کردم خارج از کشوره بهترین جای دزفول باید باشه گمونم .
soroushmordadi
soroushmordadi
سه شنبه 24 فروردین 1400
ما برای پیمایش دره تو بیرون از یک نیسان جیپ تقریبا مال 40 ساله پیش بود استفاده کردیم. خیلی خوش گذشت توصیه من اینه حتما برید دزفول رو ببینید.
leyla_nada
leyla_nada
یکشنبه 26 بهمن 1399
دره توبیرون خیلی جالبه 😍 منطقه دزفول در جنوب ایران از زیباترین طبیعت برخوردار است با ماشین سعی کنید اینجا نیاین و طبیعت رو نابود نکنید.
haniann
haniann
شنبه 27 دی 1399
حتما بعد از کرونا از طبیعت شگفت انگیز دره توبیرون دیدن کنید. خیلی با صفاست. رودی که جریان داره و درختان با صفا و دیواره های با عظمت..
maysam
maysam
چهارشنبه 19 آذر 1399
من تعریف اینجارو خیلی شنیدم میگن جای بکر و دست نخورده ای داره دلم میخواست برم اما مسیر خیلی سختی داره که بهتر با آفرود برید.
reza_13980
reza_13980
چهارشنبه 07 خرداد 1399
جاده سردشت بیست کیلومتری شهر دزفول این دره شگفت انگیز قرار داره.