اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

خراسان رضوی - سبزوار  
1397 11 16 سه شنبه

کویر مزینان، یکی از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی می باشد که در مجاورت روستای مزینان، از توابع شهر داور زن، قرار گرفته است. روستای مزینان، قدمتی طولانی دارد و به 1200 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. این روستا، در منطقه نیمه بیابانی کشورمان واقع شده است. از این رو دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های بسیار سرد و سخت می باشد. از بخش جنوبی روستا، رودی به نام کال شور عبور می کند. در همین قسمت از روستا، قناتی پر آب ساخته اند. توسط این قنات، بخشی از آب مورد نیاز اهالی این منطقه تامین می گردد. در گذشته، جاده مشهور ابریشم، که شرق و غرب آسیا را به یکدیگر مرتبط می کرد، از این روستا عبور می نموده است. فاصله روستای مزینان با شهر داورزن 6 کیلومتر و تا شهر مشهد 295 کیلومتر می باشد. ارتفاع این روستا از سطح دریا 810 متر است.

مزینان، از دو واژه مزن و مزنا گرفته شده است. این دو واژه در زبان کردی، به معنی دانشمند و جایگاه دانشمندان می باشند. به عبارت دیگر، مزینان را می توان شهر دانشمندان نامید. در دوره حکومت قاجاریان، رویداد های سیاسی با اهمیتی در روستای مزینان رخ داده است که از آن ها می توانیم به کشته شدن نوه نادر شاه افشار به دستور آقا محمد خان قاجار اشاره کنیم. در اواخر دوره حکومت قاجاریان، ترکمن ها به این روستا حمله نمودند. همزمان با حمله ترکمن ها، دزدها نیز به این روستا هجوم آوردند.

کویر مزینان، از نظر گردشگری، دارای پتانسیل بالایی است لیکن افراد زیادی آن را نمی شناسند. این کویر، به خصوص در شب، بسیار زیبا و تماشایی است و پیشنهاد می شود حتما از آن دیدن کنید. 

دسترسی به کویر مزینان، به آسانی امکان پذیر می باشد. سکوتی که در این کویر حکم فرماست، می تواند بسیار دلنشین باشد و برایتان آرامش را به ارمغان بیاورد. در کویر مزینان، شاهد مناظری شگفت انگیز خواهید بود. اگر تمایل دارید آسمانی پر ستاره را مشاهده کنید، کافی است شب را در این کویر سپری کنید. این کویر این قابلیت را دارد که به یکی از مرکز های اصلی ستاره شناسی و پایگاه های نجوم کشورمان تبدیل گردد. به عبارتی دیگر، این کویر هم به عنوان جاذبه گردشگری و هم برای پژوهش های علمی و تحقیقاتی، در زمینه هایی همچون نجوم و فیزیک، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در کمال ناباوری، در روستاهای پیرامون کویر مزینان، باغ میوه و مزارعی مانند کنجد، فلفل و آفتابگردان وجود دارد. اهالی این منطقه، علاوه بر باغداری و کشاورزی، به دامپروری نیز مشغول می باشند.

روستاهایی که در پیرامون کویر قرار دارند، مناطقی ییلاقی هستند و آب و هوای مطلوبی دارند. در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید روز را در این روستا ها سپری کنید و هنگام شب، برای مشاهده آسمان پر ستاره و همچنین طلوع آفتاب، به کویر مراجعه کنید.

کویر مزینان، در مجاورت جاده اصلی تهران - مشهد و راه آهن آن واقع شده است.

ویلاهای منطقه