اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - تهران   ( محله سنگلج )
یکشنبه 18 مهر 1395

در نیمه دوم قرن سیزدهم، ناصرالدین شاه قاجار مهمترین حامی و بانی ساخت بناهای مختلف در تهران بود. یکی از بناهای این دوره (ناصری)، خانه مستوفی الممالک واقع در داخل حصار غربی در محله سنگلج است.

عمارت مستوفی الممالک متعلق به اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، یعنی حدود 110سال پیش، با اقتباس از سبک معماری فرانسوی و با تزیینات جزیی از معماری ایرانی در بافت قدیمی تهران، هنگامی که میرزا حسن خان مستوفی ‌الممالک 19 سال بیشتر نداشت، ساخته شد.

طرح و نقشه عمارت بر اساس کارت‌ پستالی که مستوفی الممالک شخصا از پاریس آورده بود، بنا نهاده شد.این بنا، خانه یکی از اصیل ترین رجال دوران قاجار و پهلوی‌، یعنی میرزا حسن خان مستوفی الممالک‌ است.

این عمارت از جهت اینکه خانه مسکونی یکی از سران مشروطه و رجال نامی تاریخ معاصر ایران است و با توجه به اینکه نمونه ای کم نظیر و کامل از بناهای دوره قاجاریه بوده و نیز به جهت موقعیت محلی آن یعنی واقع شدن در محله سنگلج اهمیت ویژه ای داشته است.

باغ و عمارت میرزا حسن خان مستوفی الممالک 60 هزار مترمربع وسعت داشته است و از آنجاست که محله حسن آباد به نام او نامگذاری شده است.

عمارت مستوفی الممالک اولین خانه فرنگی ساز در ایران است به همین دلیل تزئینات آن نیز فرنگی است و از کاشیکاری، ارسی و شیشه های رنگی در آن خبری نیست و به جای آن انواع گچبری فرنگی و همین طور درهای چوبی نقاشی شده رامیتوان دید.

عمارت ‌مستوفی‌ الممالک‌ دارای‌ تزیینات‌ منحصر‌ به ‌فردی‌ همچون: در‌ ورودی ‌چوبی‌ دولنگه،‌ آستانه ‌کتیبه‌ دار ‌با ‌هفت‌ پله‌ مرمر با دو‌ ستون‌ در‌ بالای ‌آن،‌ گچ‌بری‌های ‌نقش حیوانات‌ افسانه‌ای‌ با‌ سر ‌انسان ‌و ‌بدن‌ شیر، ‌انسان ‌بالدار‌ یا ‌فرشته، ‌گل‌ و ‌گیاه‌ به‌ شکل‌ پیچک‌ یا‌ طرح‌ اسلیمی دسته‌ گل، ‌گل‌ و‌ گلدان، ‌سبد‌ پر میوه، ‌انواع‌ پروانه‌ها، ‌پرندگان ‌شکار ‌شده‌ و‌ آویخته‌ مثل ‌قرقاول‌، ‌اردک. تزیینات ‌این‌عمارت ‌بی‌نظیر، ‌بیشتر ‌به‌ صورت‌ گچبری‌ های‌ فرنگی‌ است.

امروزه از آن عمارت اشرافی، تنها عمارتی باقیمانده که به احتمال زیاد محل رسمی دیدارها و قرارهای کاری او بوده است، حیاط مشجر و سرسبز که غیر از درختانی که در حال خشک شدن است، اثری ازآن دوران باقی نمانده است. در این حیاط در دوران قاجار حوض بسیار بزرگی وجود داشته که با آب‌ نماهای خاصش محوطه باغ را تزیین میکرده است. علاوه بر استخر که جانشین حوض شده، گلخانه ای خالی و متروک در گوشه فضای بیرونی عمارت قرار دارد.

معماری عمارت مستوفی الممالک کاملا دست نخورده باقی مانده و شاید بتوان آنرا تنها خانه تاریخی تهران نامید که هیچ دخل و تصرفی در آن صورت نگرفته است. اما ملحقات نامناسب به‌ کار‌رفته در بنا، در این چند سال اخیر متاسفانه زیبایی و هویت آن را خدشه دار کرده، جای خالی مجسمه ها در حیاط و داخل بنا نیز کاملا مشهود است.

‌این‌ بنا‌ در حال حاضر متعلق‌ به‌ اداره ‌پست‌ است‌ و‌ یکی‌ از‌ کارمندان‌ این‌ اداره‌ در‌ آن‌ سکونت‌ دارد‌.

امروز از عمارت مستوفی الممالک برای ‌مکان‌ فیلمبرداری‌ استفاده میشود.

دیدگاه کاربران


رحیمی
رحیمی
چهارشنبه 28 دی 1401
بیشتر برای لوکیشن فیلمبرداری استفاده میشه در غیر اینصورت هیچ کاربری دیگری نداره و حیف که به مرور زمان داره از بین میبره ولی با این حال واقعا معماری و تزیینات قابل توجه و زیبایی داره
بهنام
بهنام
شنبه 13 آذر 1400
یکی از قدیمی ترین محله های تهران، محله سنگلج بوده که پر از خانه های قدیمی و تاریخیه، خانه مستوفی الممالک از معماری فرانسه الهام گرفته و دارای ایوان های گچبری شده با ستون های قدیمیه
nahidkarimi
nahidkarimi
دوشنبه 04 مرداد 1400
بازدید عمومی ندارد و متاسفانه به حال خود رها شده است و معماری بسیار زیبایی دارد هنر یک معمار ایرانی به سبک اروپایی است.
f67.m30
f67.m30
چهارشنبه 19 خرداد 1400
خانه مستوفی در تهران، خیابان پانزده خرداد، خیابان بادامچی، چهار راه گلوبندک، کوچه چاله حصار قرار داره بی نظیره😍
mahmood.so6820
mahmood.so6820
شنبه 11 اردیبهشت 1400
حتما برید و دیدن کنید من با دیدن عکس هاش وسوسه شدم و رفتم به تماشای این خانه زیبا. بیشتر فضای داخلی از رنگ زیبای فیروزه ای استفاده شده بود که زیبایی اش را بیشتر کرده.
shabnam.mrz
shabnam.mrz
یکشنبه 15 فروردین 1400
خانه زیبای مستوفی الممالک از لوکیشن های سربال شهرزاد است که در بخش های مختلف فیلم ازش استفاده شده.
muzik_world_1
muzik_world_1
شنبه 16 اسفند 1399
متاسفانه قسمتی از این بنای ارزشمند تخریب شده و الان هم خیلی نظارتی روی بافت این خانه ندارند.😔
taha_khrshdi
taha_khrshdi
پنج شنبه 14 اسفند 1399
تالار پروانه این خانه بی‌ نظیر است.. اما زمانی که وارد خونه میشی به شدت افسوس میخوری که چرا از همچین فضایی این همه سال آنطور که باید و شاید بهره ‌برداری فرهنگی صورت نگرفته.
maryam
maryam
چهارشنبه 15 بهمن 1399
عالی بود من با تور رفتم راهنما اطلاعات خوبی در اختیارمون گذاشت در مورد شخص مستوفی و این عمارت دیدنی 😍 حتما برید.
bahar
bahar
یکشنبه 14 دی 1399
اجرای طرح توسعه تهران در زمان ناصرالدین شاه برعهده مستوفی ‌الممالک و میرزا عیسی وزیر شاه قرار گرفت. مستوفی الممالک تاثیر چشم گیری در گسترش تهران کنونی داشته است.
hosseinhemmatiii
hosseinhemmatiii
چهارشنبه 21 خرداد 1399
متاسفانه در حال حاضر امکان بازدید وجود ندارد. تنها راه حفظ و نگهداری این بناهای با ارزش ایجاد قابلیت کاربری مجدد برای آنهاست که تجربه موفق آن را میتوان در کشورهایی مثل ایتالیا مشاهده کرد.