اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

فارس - مرودشت   ( کامفیروز )
شنبه 13 مرداد 1397

یکی از جاذبه های گردشگری زیبای استان فارس، تنگه بستانک است که در شهرستان مرودشت، در ناحیه کامفیروز واقع شده و 120 کیلومتر با شهر شیراز فاصله دارد.

این تنگه سرسبز و خوش آب و هوا، 15324 هکتار مساحت دارد. در سال 1378 به عنوان منطقه‌ی حفاظت شده انتخاب شد تا از آسیب به آن جلوگیری به عمل آید.

در ایام قدیم، مهمترین سودمندی این تنگه، تامین آب مصرفی برای شرب و کشاورزی  مردم بومی منطقه بوده است. تا اواخر دهه 50، این ناحیه ی زیبا تقریبا ناشناخته و بکر بود و فقط تعدادی از بومی های روستاهای اطراف، این منطقه را می شاختند. در دهه 60، به تدریج این مکان شناخته تر شد و گردشگران و کوهنوردان بسیاری از نقاط مختلف، جذب آن شدند.

زیبایی های بینظیر و بسیار تماشایی این تنگه به قدری است که بازدیدکنندگان به این تنگه لقب بهشت گمشده را داده اند.

تنگه بستانک، در ماه های اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد، بیشترین بازدیدکنندگان را دارد. وجود آبشار های کم ارتفاع موجب می شود به زیبایی این منطقه خارق العاده افزوده شود.

این تنگه، دارای اقلیم کوهستانی و پوشش جنگلی است. روییدن درختانی همچون چنار، گردو و گیاهان سایه پسند موجب می شود، در ماه های گرم سال، تا حدودی از گرمای هوا کاسته می شود، همچنین تابستان هایی خشک و زمستان هایی سرد همراه با بارش برف و یخبندان در این تنگه مشاهده می شود. میانگین درجه حرارت در این منطقه 16-14 درجه می باشد.

سد درودزن نیز در نزدیکی این تنگه واقع شده است. شیرین بودن آب پشت سد، این امکان را فراهم می آورد که از آن بتوان برای پرورش ماهی هایی مانند کپور استفاده کرد.

در تنگه بستانک حیات وحش نیز وجود دارد. این منطقه، زیستگاه حیواناتی مانند خرس قهوه‌ای، کفتار، راسو، بز کوهی، خارپشت، همستر دم دراز، گربه وحشی، سنجاب، روباه، شغال، گراز، خرگوش، پرندگان شکاری، کبک و... است.

بنه، بلوط، زالزالک، ارس، بادام کوهی، دافنه، کیکم، تنگرس، ارژن، بو مادران و آویشن نمونه هایی از پوشش گیاهی تنگه بستانک هستند.

در طی رسیدن به تنگه بستانک، از شهر های بیضا و کامفیروز نیز عبور خواهید کرد. پیشنهاد می شود که از این شهرهای ذکر شده نیز دیدن کنید و از زیبایی های آنها لذت ببرید.

دیدگاه کاربران


fatemiasjafar
fatemiasjafar
شنبه 28 فروردین 1400 ساعت 11:02

عروس دیدنی های فارس زیبا.. بسیار جذاب و دیدنی است، همانند ایران و ایرانی، من اینجا رفتم به شدت توصیه میکنم برید. کاش میشد در لحظه آنجا بود.


mezon_saral
mezon_saral
شنبه 23 اسفند 1399 ساعت 15:19

کاش اینجا بودم الان خیلی دلم تنگ شده.. الحق که بهشت گمشده است.. خیلی خوش آب و هوا و سرسبز حتما برید واقعا ارزشش رو داره.


mvk8694
mvk8694
پنجشنبه 30 بهمن 1399 ساعت 09:48

به این تنگه بهشت گمشده هم میگن من دوبار رفتم عاشقش شدم کاش میتونستم الان هم برم 😢
آبشار تنگه بستانک و ورودی تنگه خیلی زیباست.


gasht
gasht
چهارشنبه 29 بهمن 1399 ساعت 11:36

تنگه بستانک منطقه‌ای است حفاظت شده و خیلی خنک و بسیار دلچسب هست و در گرمترین فصل‌های سال به راحتی میشه اینجا رفت.


olhe
olhe
چهارشنبه 01 بهمن 1399 ساعت 12:53

محدوده تنگه بستانک رستوران با کیفیت اصلا پیدا نمیشه. بهتر هست مسافران اینجا با خودشون غذا و خوراکی داشته باشند.


ansouri2
ansouri2
دوشنبه 24 آذر 1399 ساعت 14:26

بهشت گمشده فارس حقیقتا اینجاست. یه حوضچه بزرگ داره برای شنا و اینکه ماشین معمولا نمیره تا نزدیک و پیاده روی زیادی داره. مناسب افراد مسن نیست.


fatemiasjafar
fatemiasjafar
یکشنبه 11 خرداد 1399 ساعت 13:38

جذاب و دیدنی ، کاش میشد در لحظه آنجا بود فکر کنم با شیراز در صد و بیست کیلومتری و در مرو دشت قرار گرفته من رفتم خیلی باصفاس.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار