اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

خوزستان - دزفول  
یکشنبه 29 مرداد 1396

دریاچه شط تمی (Shatte Temi) از جمله عظیم ترین و زیباترین دریاچه های کوهستانی کشور می باشد که در شمال استان خوزستان و 147 کیلومتری شمال شرق شهرستان دزفول در بخش کوهستانی سردشت واقع شده است. 

در میان بختیاری ها تمی به محلی صاف و هموار که در مکانی بلند قرار دارد گفته می شود. 

این دریاچه وسیع و زیبا از گرد هم آمدن سیلاب های بهاری و ذوب برف کوه های پیرامون دریاچه ایجاد شده است. این کوه ها دارای یخچال های دایمی بوده و در سراسر سال انبوهی از برف و یخ آن را فرا گرفته است. 

دریاچه شط تمی به علت موقعیت جغرافیایی ویژه اش جریان ندارد و در حقیقت یکی دریاچه بسته است. به همین جهت در آن هیچ گونه آبزی دیده نمی شود. 

مراتع، چمن زارها و پوشش گیاهی ویژه و وسیعی که در پیرامون این دریاچه از دشت موز تا دشت تمی گسترده شده محل مناسبی برای برپایی اردوهای عشایر در فصول کوچ می باشد. کوچ نشینان مسیر گرمسیر در جلگه خوزستان تا مناطق اشترانکوه، قالی کوه و زردکوه بختیاری در این منطقه که ییلاقی مناسب برای عشایر دزفول می باشد، می توانند اردو برپا نمایند. 

دریاچه شط تمی از دو بخش اصلی و بیضی شکل در شمال فلات ایجاد شده است. این دریاچه وسیع 4000 متر طول و 1000 متر عرض دارد. دریاچه دیگر که به شکل مثلث می باشد، فصلی بوده و در جنوب قرار دارد. این دو دریاچه زیبا و وسیع به وسیله تنگه ای به یکدیگر راه می یابند. 

برای دسترسی به دریاچه شط تمی می بایست به استان خوزستان، شهرستان دزفول، منطقه لالی سفر نمایید و از این دریاچه در 147 کیلومتری شمال شرق دزفول و بخش کوهستانی سردشت دیدن نمایید.

دیدگاه کاربران


هدایت حاجی پور
هدایت حاجی پور
پنج شنبه 08 اردیبهشت 1401
باسلام ، به جهت آگاهی و استفاده کوهنوردان عزیز، بهترین و در دسترس ترین مسیر به دریاچه تمی، مسیر روستای لبد است. اگر از خوزستان به طرف چهارمحال و بختیاری را در نظر بگیریم، از منطقه مشهور و گردشگری تاراز 18 کیلومتر که جلو برویم به تابلوی سد لیرو میرسیم. جاده انحرافی سمت چپ را پیش گرفته 17 کیلومتر جلو میرویم تا به روستای لبد سفلی یا شهرک رهبری برسیم. از شهرک تا آخرین منزل مسکونی و بطرف امامزاده سلیمان حسن حدود 20 کیلومتر با نیسان باید رفت. آخرین خانه متعلق به حسن سلیمانی معروف به حسن تهرانی است که نقطه آغاز پیاده روی است. مسیر مالرو رو در پیش میگیریم. جاده کاملا پاکوب است. طول پیمایش رفت 18 کیلومتر است تا به دریاچه برسیم. بیشتر مسیر بجز قسمت انتهایی دارای آب روان و چشمه است.

یکشنبه 01 اسفند 1400
عالی و شگفت انگیزه، این جور جاها باید بیشتر معرفی بشن.
NAZIIIIIIIIIIIIIIILA
NAZIIIIIIIIIIIIIIILA
شنبه 02 بهمن 1400
خیلی زیبا و عالی
فرهاد
فرهاد
سه شنبه 11 آبان 1400
از زیباترین دریاچه های ایرانه، در این دریاچه کلی ورزش های آبی انجام میشه که خیلی هیجان انگیزه
پیام
پیام
شنبه 08 آبان 1400
جای به این زیبایی باید هم تبلیغات بیشتری داشته باشه هم سرمایه گذاری . الان من خودم با دیدن این عکس دوست دارم برم ولی معلوم نیست چطور هست و چه امکاناتی هست و کلا گنگ هست . دوستان هم بیشتر بجای اینکه دغدغه اینجور مسائل رو داشته باشن دنبال تقسیمات هستن یکی میگه متعلق به الیگودرز یکی جای دیگه ..
ilia
ilia
شنبه 30 مرداد 1400
میتونید نصف مسیرو با اسب یا الاغ برید محلی ها در مسیر وایسادن و اسب و الاغ اجاره میدن چون نیمی از مسیر را باید پیاده رفت نمیشه ماشین برد و اسب ها راه رو راحت کردن.
محمد طاهروردی
محمد طاهروردی
سه شنبه 15 تیر 1400
تِمی درزبان لری به جایی هموار و صاف که در مکانی بلند قرار گرفته گفته می‌شه و حدود 20دقیقه پیاده روی داره.
mehdi.ghasemi70
mehdi.ghasemi70
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
دریاچه تمی در استان خوزستان و جز شهرستان دزفول است که متاسفانه بعضی به الیگودرز لرستان نسبت میدهند.
Erfan
Erfan
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
دریاچه تمی متعلق به دزفوله و در سازمان نقشه کشوری کشیده شده
fathollahy.m.s.h
fathollahy.m.s.h
یکشنبه 29 فروردین 1400
دریاچه شط تمی خیلی منطقه بکر و زیبایی داشت اما واقعا حیف که این جای زیبا از بکری درآمده😢
ترانه
ترانه
پنج شنبه 19 فروردین 1400
چقدر پیاده روی داره کسی می دونه؟
lorestan
lorestan
یکشنبه 24 اسفند 1399
دریاچه شط تمی هیچ ربطی به استان خوزستان و دزفول ندارد و در بعضی منابع اینترنتی به دزفول نسبتش میدهند که درواقع برای الیگودرز است.
sh.shadabfarofficial
sh.shadabfarofficial
شنبه 02 اسفند 1399
عده ای بر این عقیده اند که این دریاچه برای دزفول است اما طبق اعلام سازمان نقشه برداری کشور و با استفاده از جی پی اس پانزده کیلومتر بعد از آبشار شوی هم جز سرزمین لرستان هست، یعنی از مکان آبشار شوی لرستان تا مرز استان لرستان و خوزستان حدود پانزده کیلومتر فاصله هست.
ketab
ketab
چهارشنبه 01 بهمن 1399
برای دسترسی به دریاچه قبلا از مسیر الیگودرز، بزنوید ،دستگرد، پز، لیروک از کنار رودخانه زلقی رد می شدند اما الان از جاده الیگودرز به این مکان میرن.
ariry
ariry
سه شنبه 25 آذر 1399
دریاچه شط تمی دریاچه فصلی هست و محل ییلاق عشایر بختیاری است. تمی در زبان محلی به جای صاف و هموار گفته میشه.
sufizadeh.mahmoudreza
sufizadeh.mahmoudreza
یکشنبه 11 خرداد 1399
دریاچه شط تمی شمال خوزستان قرار داره و با دزفول 150 کیلومتر فاصله داره.. مناظر بکر و زیبایی داره این منطقه که پیشنهاد میکنم حتما برید.