اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مرکزی - اراک  
شنبه 28 مرداد 1396

مدرسه و مسجد سپهداری اراک از بناهای باستانی شهر اراک به شمار می آید و از لحاظ تاریخی و مذهبی دارای اهمیت فراوانی می باشد. 

قدمت این بنا به زمان قاجاریان تعلق دارد و به دستور سپهدار اعظم، حاکم اراک و توسط یوسف خان سپهدار، داماد فتحعلی شاه قاجار بنا شده و مرحوم آیت‌ الله حاج‌ آقا محسن عراقی در توسعه آن نقش به سزایی داشته‌ است.

این مسجد، نخست به شکل حوزه علمیه اراک و از مهمترین مراکز برای تحصیل و تدریس مشاهیر و علمای استان مرکزی بوده است. آیت‌ الله حائری یزدی در سال 1333 هجری قمری این مدرسه را به یکی از حوزه‌ های علمیه بزرگ کشور تبدیل کرد.

معماری بنا از مدارس عهد صفویه الهام گرفته و دارای بخش های متعددی از جمله مسجد، آب انبار و صحن و حوض سنگی می باشد. این بنا دو ورودی و خروجی دارد که یکی به بازار و دیگری به گذر سپهداری ختم می گردد. همچنین سبک معماری به کار رفته در ساخت بخش هایی چون گنبد، ایوان، حجره های اطراف و کاشی کاری ها از معماری دوره صفویه نشأت گرفته است. 

در بنای مدرسه سپهداری چهار ایوان دیده می شود که در میان آنها دو ایوان شمالی و جنوبی رفیع تر و عظیم‌ تر از دو ایوان دیگر هستند. در گرداگرد حیاط مدرسه 25 حجره وجود دارد و هر حجره دارای یک ایوان کوچک در جلو و قسمت نشیمن در عقب می‌ باشد، سردر و لچکی این حجره‌ ها با کاشی های خشتی هفت رنگ مزین شده و طرح نقوش آن ها گیاهی و هندسی می باشد.

بخش جنوبی مدرسه دارای قسمت های متعددی شامل یک راهرو باریک به عنوان رابط بین مدرسه و چهار سوی بازار، ایوان و گنبد خانه و نیز دو نمازگاه در دو طرف آن که به اجرای مراسم مذهبی و نمازگزاران اختصاص یافته است، می باشد. فضای گنبد خانه مربع شکل بوده و در چهار طرف آن و در ارتفاع حدود 5 متر، چهار گوشواره بنا شده است. از آنجایی که گوشواره ها به تنهایی برای دوره سازی گنبد اکتفا نمی کنند، معمار چهار درگاهی را به عنوان طاق های کمکی در چهار بخش بین گوشواره‌ ها ایجاد کرده تا کار تبدیل فضای مربع به دایره را آسان نماید. 

مدرسه سپهداری دارای یکی از عظیم ترین گنبدهای آجری در اراک می باشد. سطح خارجی گنبد ساده و کاهگلی و سطح داخلی آن به کاشی‌ های خشتی، معرق، نقوش هندسی و کتیبه مزین شده است. 

بلندای ایوان ورودی به 12 متر و بلندای گنبد به 18 متر می رسد. ایوان ورودی و گنبد آجری بنا از هر نقطه از اراک قابل مشاهده می باشد. 

در زمان قاجار و پهلوی مسجد سپهداری مملو از نمازگزاران متعددی از طبقه بازاریان در روزهای جمعه و نیز شرکت آن ها در مراسم سوگواری بوده که نشان می دهد این مسجد از اهمیت و اعتبار مسجد جمعه در شهر برخوردار بوده است. 

در مدرسه سپهداری هزاران هزار طلاب به علوم دینی دست یافته و در شمار مراجع تقلید قرار گرفته اند که در میان آنها می توان به مرحوم آیات عظام حائری گلپایگانی اشاره کرد.

امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز در مدرسه و مسجد سپهداری تحصیل و زندگی کرده است. 

برای دسترسی به مسجد و مدرسه سپهداری می بایست به استان مرکزی، اراک، بازار تاریخی شهر سفر نمایید. 
 

دیدگاه کاربران


parla.colour
parla.colour
یکشنبه 29 فروردین 1400 ساعت 10:24

👌😍این مسجد در کنار بازار اراک ساخته شده و به عنوان مسجد جامع استفاده میشده است.


narsol_art_gr
narsol_art_gr
یکشنبه 24 اسفند 1399 ساعت 13:41

مدرسه و مسجد سپهداری واقع در شهر اراک معماری بسیار زیبا و هنرمندانه ای داره👌👌
به سقفش دقت کنید فوق العاده زیباست. اراک خیلی جای دیدنی نداره پس در سفر به اراک این بنا رو از دست ندید.


janba
janba
شنبه 02 اسفند 1399 ساعت 11:59

مدرسه سپهداری اولین مدرسه ساخته شده در شهر اراک است، یک عمارتی قدیمی با معماری ظریف و زیبا که طبق نقشه فرانسوی ها ساخته شده.


oraorkide
oraorkide
پنجشنبه 02 بهمن 1399 ساعت 10:37

بسیار معماری جالبی داره. این مسجد در زمان گذشته مرکز مهمی برای تحصیل افراد مشهور استان مرکزی بوده و در خیابان محسنی اراک قرار گرفته.


hamed137
hamed137
سه شنبه 25 آذر 1399 ساعت 12:46

درب فلزی که در بنای مسجد سپهداری استفاده شده با ساختمانش همخوانی نداره و جای ایوان رو پر نکرده به جای اون میشد از پنجره بزرگ ارسی زیبایی استفاده کرد.


m.janbakhsh2
m.janbakhsh2
یکشنبه 11 خرداد 1399 ساعت 15:58

مدرسه سپهداری اولین مدرسه ساخته شده شهر اراک هستش.💚🌹 سقف های زیبایی داره که خیلی هنرمندانه کار شده.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار