اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مرکزی - اراک  
دوشنبه 23 مرداد 1396

تالاب میقان (Meyghan) که در گذشته به نمکزار فراهان شهرت داشته در 17 کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوود آباد و در دشت فراهان استان مرکزی قرار دارد. 

این تالاب دارای وسعت متغیری نزدیک به 100 الی 110 کیلومتر مربع می باشد. 

تالاب میقان دارای سه جزیره به نام های کریستالین یک و دو در وسط، قسمت کویری و دشت‌ های اطراف می‌ باشد.

این منطقه دارای پاییز و زمستان معتدل می باشد و همچنین در این فصول زیستگاه پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر است. 

در سال هایی که میزان بارندگی مناسب باشد، تالاب حجم آبی قابل توجهی دارد اما در سال های کم باران، سطح آن خشک شده و همچون کویر و شوره زار می گردد. 

آب تالاب از بارش‌ های جوی، آب سه رودخانه قره کهریز، فراهان و شهراب و پساب تصفیه فاضلاب اراک تأمین می گردد. 

به لحاظ زمین شناسی، قدمت تالاب به دوره پالئوسن تعلق دارد که در آن زمان به علت حرکت صفحه‌ های تکتونیکی پیرامون تشکیل شده است.

این تالاب ویژگی‌ های بوم‌ شناسی ویژه ای دارد؛ از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌ دهد که در میان آن ها برخی از گونه‌ های نادر و حمایت شده دیده می‌ شوند. به علت جمعیت بالای درنا در تالاب نسبت به سایر زیستگاه‌ های کشور، این تالاب اهمیت فراوانی یافته است. 

در فصل بهار تالاب میقان از جمله زیستگاه های اصلی پرندگان مهاجری می باشد که در پاییز با عبور از این منطقه از نواحی سردسیر سیبری به سمت مناطق گرمسیر جنوبی و آفریقا می روند. 

بالغ بر 60 درصد پرندگان استان و 16 درصد پرندگان کشور در این تالاب به حیات خود ادامه می دهند. در میان آنها برخی از گونه های پرندگان مهاجر و بومی نادر و ارزشمند دیده می شود. بسیاری از گردگشران برای تماشای این پرندگان نادر به این منطقه سفر می نمایند. 

در میان پوشش گیاهی این منطقه می توان به گرگ، روباه، مار و پرندگانی مانند عقاب و نمونه های نادر موجود در لا به لای شاخ و برگ ها، درنا، مرغابی سانان، فلامینگو ها، خروس کولی و انواع پرندگان دیگر اشاره کرد. 

تالاب میقان سالانه محل زندگی حدودا 12000 پرنده مهاجر از سیبری می باشد که ویژگی منحصر به فرد بودن این تالاب را نشان می دهد. این تالاب بوسیله اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی به منطقه شکار ممنوع تبدیل شده است. 

بر اساس استانداردهای جهانی تالاب ها، هر تالاب که یک درصد از یک گونه پرنده را در خود پذیرا باشد در مختصات جهانی و بین ‌المللی قرار می‌گیرد و تالاب میقان اراک در کنار تالاب گاو خونی اصفهان تنها زیستگاه پرندگان مهاجر در فصول سرد سال و در بخش مرکزی کشور می باشد.

غالب پوشش گیاهی این منطقه به گیاهان شور پسند و هالوفیت تعلق دارد و به همین علت این تالاب از جمله ذخایر گیاهان شور کشور به شمار می آید. 

در تالاب به دلیل شوری آب، گنبدها و طبقات نمکی شکل گرفته است. این طبقات و لایه‌ های نمکی تمامی سطح دریاچه را پوشانده اند و از فاصله دور سفید و برفی به نظر می رسند. 

تالاب میقان دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در کشور است که شرکت املاح معدنی ایران حق برداشت از معادن این تالاب را دارا می باشد. 

در روز 15 مرداد تالاب میقان مملو از درنا می گردد به همین علت این روز را روز درنا نامیده اند. تالاب میقان از جمله مناطق گردشگری برای پرنده نگری در کشور می باشد. 

تالاب میقان در دل کویری قرار دارد که در سال های گذشته به همت سازمان منابع طبیعی به تفرجگاهی سرسبز و خرم تبدیل شده است. همچنین در دل این منطقه برج مراقبت کویری احداث شده و شرایط مناسبی را برای منطقه فراهم آورده است. 

برای دسترسی به تالاب میقان می بایست به استان مرکزی، اراک، جاده اراک به فرمهین، جاده میقان سفر نمایید که این تالاب در 17 کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده است. 

دیدگاه کاربران


z.goli1111
z.goli1111
یکشنبه 29 فروردین 1400 ساعت 10:52

من اینجا رفتم از هر طرفی که رفتم و از هر دیدی که نگاهش کردم اصلا قشنگی نداشته.


fateme__naghdi71
fateme__naghdi71
یکشنبه 24 اسفند 1399 ساعت 14:20

الان اصلا نرید خیلی بد موقع است تالاب خیلی آلوده شده و جدا از اون هوای اراک هم خیلی بده 🙁


mohiii
mohiii
شنبه 02 اسفند 1399 ساعت 12:35

بسیار زیباست در قلب کویر قرار گرفته ...اراک شهر زیبای من💟 اواخر زمستان فصل خوبی برای رفتن به اینجاست.


mojgan
mojgan
شنبه 04 بهمن 1399 ساعت 09:44

این تالاب در سالهایی که بارندگی مناسب باشه خیلی پر آب میشه و مردم اراک رو به سمت خودش میکشونه اما در سالهای کم آبی سطح تالاب خشک و مثل کویر میشه.


tahereh
tahereh
سه شنبه 25 آذر 1399 ساعت 14:33

اصلا نمیشه رفت انقدر مسیرش پر از گل و لای هست که ماشین نمیتونه بره! دیگه آدم که جای خود داره. کاش ذره ای به گردشگری اراک فکر میکردند. اصلا قدم نذارید اینجا با اینکه منظره زیبایی داره اما پشیمان میشید از بس که مسیر دسترسی نامساعد است.


alireza.ahmadi____a
alireza.ahmadi____a
یکشنبه 11 خرداد 1399 ساعت 17:21

منبع اصلی آب رسانی به این تالاب کوه های شهرستان آشتیان (از چشمه ای به نام تُرَّک) می باشد که چند سالی است مسیر رود حاصله از این چشمه تغییر کرده و دیگر به تالاب میقان نمیریزد و باعث کم آب شدن و رو به خشکی رفتن این تالاب شده است. مردم محلی چنیدن بار برای بازگرداندن آب به مسیر اصلی خود تلاش کردند ولی موفق نشدند. همین امر باعث آلودگی بیشتر شهر اراک و منطقه نیز شده امیدواریم مسئولین به این نگین آبی اراک توجه کنند.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار