اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

آذربایجان شرقی - تبریز  
یکشنبه 15 مرداد 1396

کاخ موزه شهرداری تبریز از جمله بناهای باستانی و دیدنی شهر تبریز می باشد که جلوه ویژه ای به شهر بخشیده است.

این بنا به سبک معماری آلمانی و به شکل یک عقاب در حال پرواز ساخته شده که ساعتی زنگدار در فراز برج به چشم می خورد. 

عمارت شهرداری تبریز از آثار تاریخی و فرهنگی و از جاذبه های گردشگری مهم شهر به شمار می آید که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. 

ساختمان شهرداری تبریز در قلب شهر و در میدان شهرداری (ساعت) قرار دارد. 

این عمارت در زمینی به وسعت 9600 متر مربع و زیربنای 6500 متر مربع، طی سال های 1314 الی 1320 هجری شمسی در محل گورستان متروکه کوی نوبر (ابتدای محله مقصودیه)  و در سه طبقه بنا شده است.

در بنای عمارت شهرداری برج ساعتی با ارتفاع 30.4 متر قرار دارد که طی این سالها به طور بی وقفه هر 15 دقیقه یک بار به صدا در آمده است. 

عمارت شهرداری تبریز اولین نهاد شهرداری در استان تبریز بوده که در سال های ابتدایی فعالیت، به آن بلدیه گفته می شده است و از آنجا که در بلندترین بخش برج ساعت (به زبان آذری ساعات قاباغی) قرار دارد به ساختمان ساعت نیز مشهور می باشد. 

عمارت شهرداری تبریز در نقشه هوایی خود به شکل یک عقاب در حال پرواز دیده می شود که به ساختمان های کشور آلمان در قبل از جنگ جهانی دوم شباهت دارد. 

دیوارهای این عمارت از جنس آجر و ملات ماسه و آهک بوده و نمای آن‌ در بخش های شمال و شرق، سنگی و دربخش های جنوبی و غربی، ترکیبی از آجر و سنگ می باشد که کلیه دیوارها در جهت طولی و عرضی دارای کلاهک آهنی می باشند. 

سنگ‌ های حجاری شده نما در قاب پنجره ‌ها و همچنین در بخش رخ بام از زیباترین تزئینات به کار رفته در معماری این عمارت مجلل می باشند. البته این شیوه معماری در سایر بناهای باستانی تبریز دیده می شود. از دیگر ویژگی‌ های این بنا وجود یک ورودی تشریفاتی در بخش مشرف به میدان و چندین ورودی دیگر در بخش محوطه می باشد. 

از مجموعه عمارت شهرداری تبریز در ابتدا به عنوان شهرداری و محل انجام فعالیت های اداری استفاده می شده است و از همان ابتدا از جمله بناهای مهم تبریز بوده که امروزه نیز علاوه بر ساختمان شهرداری، مرکز دیدارها و ملاقات های رسمی و دیپلماتیک شهردار تبریز با مقامات عالی رتبه می باشد. 

علاوه بر این، اولین موزه با عنوان شهر و شهرداری ‌های کشور، شورای اسلامی شهر تبریز در قسمتی از این عمارت به نمایش در آمده است. در حقیقت عمارت شهرداری تبریز در سال 1386 و به مناسبت صدمین سال تأسیس اولین انجمن شهر و بلدیه کشور با صرف هزینه ای بیش از یک میلیارد تومان به موزه شهر و شهرداری های کشور تبدیل شد. 

در این موزه، تالارهای متعددی همچون تالار دوربین ‌های قدیمی، تالار دفاع مقدس، چاپ و نشر، فرش، هنرهای معاصر، خط و خوشنویسی، تالار حکمت و ... وجود دارند که در هر یک از آنها آثار ارزشمندی همچون اشیاء، آثار و اسناد قدیمی مربوط به بلدیه تبریز، هدایای مقامات و شخصیت‌ های خارجی به شهرداران، کتب خطی و آثار هنری، اسناد اداری و مالی، جام ‌های قهرمانی باشگاه شهرداری تبریز، چینی آلات، سفرنامه ‌های نوشته شده درباره تبریز، تجهیزات، امکانات و اسناد مربوطه به شهر با همکاری شهرداری تبریز و برخی از شهروندان تبریزی جمع آوری و در این موزه نگهداری شد. 

یکی از مهمترین بخش های موزه عمارت شهرداری تبریز، تالار فرش می باشد. در این تالار، گنجینه ‌ای منحصر به فرد و با ارزش از فرش‌ ها و قالی‌ هایی با قدمت 110 سال نگهداری و به نمایش گذاشته شده ‌اند. دوازده تخته فرش موجود در این مجموعه با شکوه به زمان بازگشایی عمارت شهرداری یعنی سال 1320 باز می گردد که به دستور ارفع‌ الملک جلیلی بافته شده اند و با گذشتن سالیان سال به ارزش و شکوه این هنر ایرانی افزوده شده است. 

از دیگر تالارهای این موزه که بسیار جالب می باشد، تالار دوربین های قدیمی می باشد. در این بخش از موزه، تاریخچه و روند تکامل و شکل‌ گیری دوربین‌ های نسل قدیم در دوران های مختلف نشان داده شده است. 

یکی دیگر از بخش های جالب و دیدنی این موزه محوطه عمارت می باشد که در آن تعدادی از اتومبیل‌ های قدیمی همچون تاکسی و اولین ماشین آتش ‌نشانی تبریز به نمایش گذاشته شده است که تماشای آنها برای گردشگران و مسافران بسیار جالب می باشد. 

برای دسترسی به عمارت شهرداری تبریز می بایست به استان تبریز، میدان شهرداری (ساعت)، تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و خیابان ارتش سفر نمایید.

دیدگاه کاربران


roze
roze
یکشنبه 03 اسفند 1399 ساعت 11:20

واقعا ساختمان شهردارى تبریز خیلی عالیه، آلمانی ها ساختند👌👌 چند سال قبل نمایشگاه عیدانه که در نگارخانه عمارت شهرداری برگزار شد من رفتم خیلی خوب بود.


caffe
caffe
شنبه 04 بهمن 1399 ساعت 11:11

امروزه شورای اسلامی تبریز در قسمتی از این ساختمان مستقر هست و جلسات رسمی آنها در آمفی تئاتر موجود در ساختمان تشکیل میشه.


nahid
nahid
چهارشنبه 26 آذر 1399 ساعت 13:42

گفته شده این کاخ بسیار محکم و مقاومت بالایی داره. زیر نظر مهندسان آلمانی ساخته شده و جزو آثار ملی ایران به شمار میره. قبلا اینجا گورستان متروکه بوده و بعد این بنای زیبا ساخته شده.


m.setaure
m.setaure
دوشنبه 12 خرداد 1399 ساعت 14:34

اولین ساختمان بلدیه یا همون شهرداری هستش، که تا چند سال پیش همون کاربری رو داشت، ولی چند سالی میشه که با تموم شدن ساخت ساختمان جدید شهرداری، به عنوان کاخ موزه استفاده میشه.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار