اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

آذربایجان شرقی - هشترود  
چهارشنبه 11 مرداد 1396

قلعه ضحاک یا آژدهاک که به داش قلعه نیز مشهور می باشد شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این قلعه با قرار گرفتن در ارتفاع 2300 متری از بستر رودخانه، از جمله جاذبه های دیدنی در این شهر است.

قلعه باستانی ضحاک دارای قدمتی بالغ بر 3000 سال می باشد که در فراز کوه منفرد از مکان های اقوام مانایی و مادها قرار دارد.

این قلعه که متعلق به دوره مانایی و مادها می باشد در گذر زمان نام های متعددی داشته که در میان آنها می توان به ضحاک اژدهاک، قیز قلعه سی، داش قلعه سی، باروآس، رویی دژ و قلعه گویی اشاره کرد. 

لازم به ذکر است که قلعه ضحاک برای اولین بار توسط گروه باستان شناسی آلمانی در سال 1971 میلادی مورد بررسی قرار گرفته است. 

از این قلعه به عنوان دژی استفاده می شده که سه طرف آن به پرتگاه ختم می گردد. آثار باقی مانده از قلعه، برج های نیم استوانه ای می باشد که دروازه قلعه را تشکیل می داده و دیوارهای آن از سنگ های مکعب مستطیل بوده و قدمت آن به دوره ساسانی باز می گردد. همچنین در قلعه سفال هایی کشف شده که به سده های ششم و هفتم هجری مربوط می باشند. 

در قلعه، مخازن سنگ، آب انبار، آسیاب، سالن شورا، حمام و ده ها اثر دیگر دیده می شود. تعدادی از اتاق های آن نیز بدون سقف و در زمین ایجاد شده و تعدادی دیگر نیز به صورت حفره ای در کوه ایجاد شده اند. در داخل این حفره ها چاله های آبی (آب انبار) نیز دیده می شود. همچنین بر دیوارهای این حفره های سنگی، طاقچه های کوچکی ایجاد شده است. 

آب مصرفی قلعه ضحاک نیز از چشمه واقع در دامنه کوه مقابل تأمین می شده است که آب این چشمه را بوسیله لوله هایی از زمین به ارتفاع قلعه می رساندند. لوله های آب به صورت گلی بوده که قالب های سنگی آن کشف شده است. متأسفانه قلعه ضحاک از تاراج در امان نبوده و در جای جای آن آثار جستجوهای غیرمجاز برای کشف عتیقه دیده می شود. 

در اسطوره های ایرانی ضحاک نماد مردیست که ابلیس بر شانه های آن در جوانی بوسه زده و از جای بوسه شیطان، دو مار روییده است. این مارها برای سیر کردن خود هر روز مغز تازه دو جوان را می خوردند و ضحاک با نهایت بدی و پلیدی هر روز جمجمه جوانان ایران زمین را می شکافته تا مارها را سیر گرداند. 

در نهایت آهنگری گمنام به نام کاوه با علم کردن پیشبند چرمین خود که به درفش کاویانی مشهور می باشد، بر علیه ضحاک قیام می کند. 

در گذشته مردمان هشترود بر این باور بوده اند که ضحاک مار به دوش در قلعه ضحاک و در 16 کیلومتری جنوب شرقی شهر سر اسکند و کاوه آهنگر در محله ای به نام خروجستان زندگی می کرده است. 

با وجود اینکه ضحاک نماد ظلم و پلیدی در اسطوره های تاریخی ایران می باشد اما قلعه آن امروزه از جمله جاذبه های گردشگری هشترود می باشد که بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی از آن دیدن می نمایند. 

برای دسترسی به قلعه ضحاک می بایست به استان آذربایجان شرقی، 20 کیلومتری جنوب شرقی هشترود سفر نمایید. 

دیدگاه کاربران


zahakcastle
zahakcastle
دوشنبه 30 فروردین 1400 ساعت 15:15

اطلاعاتی در مورد این قلعه در کتابهای متعددی وجود داره مثل کتاب تاریخ ایران و روم نوشته پلوتارک ترجمه احمد کسروی.


zamin555
zamin555
دوشنبه 25 اسفند 1399 ساعت 13:07

قلعه آژدهاک یا قلعه ضحاک یا با نام دیگرش فاناسپا قدمت تاریخی بیش از 2000 سال داره و در 20 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان هشترود آذربایجان شرقی قرار گرفته.


shah.farhad.68
shah.farhad.68
یکشنبه 03 اسفند 1399 ساعت 11:59

متاسفانه عده ای توریست نما روی این آثار پر افتخار یادگاری مینویسند و مسئولان هم آن ها را نادیده گرفته اند.


nahid.zaghi
nahid.zaghi
یکشنبه 05 بهمن 1399 ساعت 09:59

چقدر خوب شد که این بنا با قدمت بسیار طولانی رو خرابش نکردن چون اثار باستانی قبل از اسلام ‌تمدنی با ارزش رو به آیندگان نشان میده.


eraj
eraj
چهارشنبه 26 آذر 1399 ساعت 15:10

برای مطالعه بیشتر در مورد این مکان کتابهای متعددی وجود داره مانند کتاب تاریخ ایران و روم نوشته پلوتارک ترجمه احمد کسروی.


frhady9960
frhady9960
دوشنبه 12 خرداد 1399 ساعت 15:33

واقعا جای قشنگیه عالیه فقط آب ومواد خوراکی کفش راحت همراه داشته باشید که مسیرش یه مقدار سخته که بالا رسیدید تشنه و گرسنه میشید احتمالا ولی واقعا ارزش پیاده روی رو داره مناظری که از اون بالا میشه دید تکرار ناپذیر برای آدم 😍😍


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار