اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

خوزستان - ایذه  
چهارشنبه 04 مرداد 1396

دشت سوسن از جمله جاذبه های طبیعی استان خوزستان است که در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه قرار دارد.

دشت سوسن محل گذر رودخانه خروشان کارون می باشد که موجب پدید آمدن زمین های حاصل خیز و سرسبز و خرم در این منطقه گردیده و دشت سوسن را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است

این دشت از ماه بهمن تا خرداد، زیبایی فوق العاده ای دارد به طوریکه گردشگران و طبیعت دوستان فراوانی در این فصل برای بازدید منظره چشم نواز دشت سوسن به خوزستان سفر می نمایند. 

علاوه بر زیبایی بی بدیل دشت سوسن، آثار تاریخی ارزشمند آن همانند تپه ‌های باستانی، پل و بَرد گوری ‌ها ( که سنگ‌ مزار به شکل شیرهای سنگی هستند به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب شده است) گردشگران را به خود جذب می نماید. 

در هر 5 فرسنگ از این دشت خرم، قلعه هایی دیده می شود. از آنجایی که مسیر دز - پارت از جمله مسیرهای مهم ارتباطی اصفهان و فلات مرکزی با شوش و بین النهرین بوده، احتمال می رود که این قلعه ها برای رفاه کاروانیان در طول مسیر بنا شده باشد. این مسیر از اصفهان به دهدز رفته و با گذر از پل شالو به دو شاخه تقسیم می گردد که یکی به ایذه منتهی می‌شود و دیگری در امتداد رود کارون ادامه می یابد.

هنری لایارد، جهانگرد و باستان شناس بریتانیایی در رابطه با این جاده می گوید : بدون شک به همان جاده ‌واقع در دره شوش ارتباط پیدا می ‌کرده است. این جاده معروف به اتابکی بوده ولی بایستی خیلی پیش از اتابکان احداث شده باشد. احتمالاً ویرانه ‌های این جاده، بقایا و آثار یک شاهراه بزرگ قدیمی است که از زمان داریوش احداث شده و دره شوش را به پرسپولیس مربوط می‌ ساخته است.

سوسن یکی از بخش‌ های شهرستان ایذه می باشد که از دو دهستان سوسن شرقی (با مرکزیت جنگه) و سوسن غربی (با مرکزیت ترشک) تشکیل شده است. بخش سوسن در انتهای شرقی استان خوزستان و در مجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

مردمان ساکن در این منطقه علاوه بر دامپروری، به کشت برنج و دیگر محصولات کشاورزی مشغول می باشند.

در دشت سوسن فضاهای مناسبی برای اتراق و کمپینگ وجود دارد اما نکته ای که حائز اهمیت است عدم وجود فروشگاه و مغازه در دشت می باشد، اما با توجه به وجود چشمه و آب لوله کشی شده از چشمه به روستاها مشکلی برای تأمین آب آشامیدنی بوجود نمی آید. 

برای دسترسی به دشت سوسن می بایست به استان خوزستان، 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه سفر نمایید به طوریکه پس از گذر از جاده خروجی ایذه به سمت شمال و گذشتن از پیان و تاکوتر، به یک دوراهی می ‌رسید که سمت راست به سوسن و سمت چپ شما را به سمت منطقه گلزار و بارگاه امامزاده سلطان ابراهیم (ع) در جوار دریاچه سد شهید عباسپور (سد کارون یک) می‌رساند. پس از اینکه وارد جاده سوسن شدید با عبور از دهکده کشگلی که در میان محلی ها به کفش گلی مشهور است، به دوراهی دیگری می ‌رسید که هر یک از آنها شما را به دشت سوسن می رساند. 

دیدگاه کاربران


کوثر
کوثر
سه شنبه 18 آبان 1400
دشت سوسن در نزدیکی شهر ایذه و لب رود کارون قرار داره که به همین خاطر از خاک خیلی حاصل خیزی هم برخورداره
ahmaad
ahmaad
دوشنبه 01 شهریور 1400
جای خیلی قشنگی است از دی ماه تا اواخر اردیبهشت ماه بسیار دیدنی است و آب و هوای بسیار خوبی هم دارد و اوایل بهار هوا گرم میشود.
رضا توکلی
رضا توکلی
دوشنبه 21 تیر 1400
دشت بسیار سرسبز و زیبا است و بهمن تا خرداد ماه بهترین زمان برای سفر به این دشت زیبا است.
nemat3239
nemat3239
دوشنبه 03 خرداد 1400
سوسن وطن من..ایذه خوزستان خیلی جاهای دیدنی داره. فصل بهار و زمستان دشت ایذه فوق العاده زیباست و تابستان و پاییز هم متفاوت تر از تمام کشور هست.
tahereh870
tahereh870
دوشنبه 25 اسفند 1399
من رفتم عالیه خیلی خوبه. دشت سوسن ایذه یکی از جاذبه های دیدنی استان خوزستان میباشد که با شهر ایذه ٣5 کیلومتر فاصله داره.
mysamnadri
mysamnadri
دوشنبه 04 اسفند 1399
بخشی از دشت‌ سوسن‌ در کنار کارون‌ فیروزه ای زیبا معمولا گردشگران زیادی رو به خود جذب میکنه و بسیار زیباست. در قسمتی از دشت سوسن رود کوچکی رو میبنید که سنگ چین هایی گذاشته شده که برای جلوگیری از فرسایش خاک و هدایت آب سیلاب هست و این کار توسط مردمان سخت کوش خوزستانی در دوره های گذشته انجام شده است.
davood
davood
یکشنبه 05 بهمن 1399
بازی های آبی دشت سوسن خیلی خوبه. میشه داخل حوضچه ها و استخرها شنا کرد و حسابی لذت برد. البته فقط واسه خانم ها این امکان فراهم هست.
mohsen
mohsen
شنبه 29 آذر 1399
دشت سوسن از بهترین و دیدنی ترین مناطق بختیاری نشین خوزستان است که بهتر هستش در اسفند و فروردین به دیدنش برید. دشت سوسن یه امامزاده داره که امن هستش و با خانواده میشه شب موند.
asemann64
asemann64
دوشنبه 12 خرداد 1399
اینجا تنها جای استان خوزستان هستش که ابر و زمین با هم در ارتباط هستند. بسیار زیباست.