اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

خوزستان - آبادان  
یکشنبه 01 مرداد 1396

موزه بنزین خانه آبادان، نخستین موزه صنعت نفت و یکی از دیدنی های استان خوزستان می باشد. 

این موزه، نخستین جایگاه توزیع سوخت در کشور بوده که توسط شرکت نفت ایران و انگلیس در سال 1306 هجری شمسی و 1927 میلادی ایجاد شده و در حال حاضر در شمار آثار ملی ایران می باشد. 

این مکان، نخست به منظور توزیع سوخت نفت سفید برای خانواده ‌ها ساخته شد اما بعدها با روی کار آمدن اتومبیل و نیاز به بنزین، به محل توزیع بنزین تبدیل گشت.

بخش های متعدد این موزه شامل یک ساختمان قدیمی، سه سالن مجزا، فضای باز با ارائه تصویری از زمان احداث موزه تا به امروز به شکل نمایش تجهیزات و ادوات مرتبط با سوخت رسانی و توزیع سوخت در میان مردم است.

بنزین خانه آبادان به عنوان نخستین موزه صنعت نفت ایران در دی ماه سال 1395 هجری شمسی و در حضور مسئولان صنعت نفت کشوری، استانی و محلی افتتاح شد و در سال 1396 در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید. 

تجهیزات مورد استفاده سوخت رسانی و گرمایشی، انواع دستگاه های پمپ بنزین همراه با تاریخچه استفاده از این دستگاه ها در کشور، خودروهای قدیمی سوخت رسان، پمپ بنزین و خودروهای قدیمی در حال سوخت گیری، فضای شعبه های قدیمی نفت، مخازن قدیمی پرچی، مجموعه تانکرهای سوخت رسان و اسناد و مستندات تاریخی مربوط به توزیع فرآورده های نفتی از بخش های تشکیل دهنده موزه بنزین خانه آبادان می باشد.

اسکناس های منتشر شده در کشور با موضوع پالایشگاه آبادان و تاسیسات نفتی، مکتوبات صنعت نفت، اتاق هدایای موزه ای از دیگر آثار به نمایش درآمده در موزه نفت آبادان می باشد.

در بازسازی و مرمت این پمپ بنزین باستانی، شرایط سال تاسیس آن یعنی 1306 به نمایش درآمده و تجهیزات مورد استفاده سوخت رسانی و گرمایشی به معرض نمایش عموم گذاشته شده است.

موزه نفت آبادان اولین موزه تخصصی نفت در ایران و دویست و یکمین موزه در جهان می باشد. 

همچنین تمبری به رسم یادبود از موزه بنزین خانه آبادان، نخستین موزه ایران در روز قبل از افتتاح موزه انتشار یافته است. 

برای دسترسی به موزه نفت خانه آبادان می بایست به استان خوزستان، آبادان، میدان انقلاب، خیابان شهرداری سفر کنید. 

دیدگاه کاربران


امیر
امیر
چهارشنبه 19 آبان 1400
من چند سال پیش به موزه رفتم، انواع پمپ بنزین ها از اولین تا آخرین اونها تو موزه نمایش داده میشه
سعید آلبوغبیش
سعید آلبوغبیش
سه شنبه 02 شهریور 1400
موزه بنزین خانه آبادان که اولین پمپ بنزین خاورمیانه است ورودی ندارد و انواع پمپ های بنزین و تجهیزات آن در این موزه موجود است.
مریم احمدی
مریم احمدی
دوشنبه 21 تیر 1400
این موزه بیانگر داستان توزیع نفت و فرآورده های نفتی در شهر آبادان است و موزه ای بسیار غرور آفرین و دیدنی است.
eli.traveli
eli.traveli
دوشنبه 03 خرداد 1400
از دیدنی های آبادان موزه بنزین خانه است خیلی زیباست 😍🤩😍 دیدن ماشین های قدیمی هم اینجا خیلی لذت داره.
amin_gh002
amin_gh002
دوشنبه 25 اسفند 1399
گذشته شیرین آبادان گذشت... حالا با موزه درست کردن فقط میتونیم بخش کوچکی از پیشرفته بودن اینجا رو نسبت به کشورهای عربی مجاور نشان بدهیم.
ganji
ganji
دوشنبه 04 اسفند 1399
اگر در سفر به آبادان خواستید از این موزه بازدید کنید با دقت به ماشین های قدیمی شون نگاه کنید المان های جالبی در این موزه قرار داره.
md1099
md1099
دوشنبه 06 بهمن 1399
دروازه دولت تهران هم یک موزه داره به نام موزه پمپ بنزین دروازه دولت که در آن تاریخچه محله دروازه دولت و فعالیت جایگاه سوخت نشان داده شده است.
seyyd
seyyd
شنبه 29 آذر 1399
صنعت نفت آبادان دو تا موزه داره یکی موزه کارآموزان در بلوار مرحوم دهداری و یکی موزه بنزین در خیابان شهرداری کنار پمپ بنزین روبروی شورای اسلامی. تصاویر قدیمی جالبی از نحوه ساخت پالایشگاه و تجهیزات نفتی رو میتونید ببینید.
mariya._f
mariya._f
سه شنبه 13 خرداد 1399
خیلی محل زیبا و دیدنی و خاطره انگیزی است. گفته میشه اولین جایگاه سوخت در ایران است یه توصیه به دوستانتون بکنید وقتی میریم آبادان به جای گشت و گذار در بازار و خرید کالاهای بی خاصیت کشور چین یه ساعتی وقت بگذارند و از دیدن موزه که اتفاقا جذاب هست لذت ببرند.