اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - سواد کوه  
سه شنبه 27 تیر 1396

در 60 کیلومتری بابل و 45 کیلومتری شیرگاه، آخرین روستای لفور سوادکوه به نام روستای شاه کلا در دل جنگل های لفور را می بینید.

این روستا از لحاظ موقعیت جغرافیایی از شمال به روستای رئیس کلا، از جنوب و غرب به رشته کوه های البرز و جنگل و از شرق نیز به بابل رود و شالی های روستا محصور می گردد.

این روستای زیبا و خوش آب و هوا دارای قدمتی نزدیک به 800 سال است که اغلب اهالی آن به دامداری و کشاورزی مشغول هستند. همچنین در گذشته در شاه کلا، پرورش کرم ابریشم و زنبورداری رایج بوده که امروزه منسوخ شده است. 

از جمله جاذبه های مذهبی در روستای شاه کلا، آستانه سید علی کیا سلطان (ع) است. بر اساس آنچه که روایت شده این امامزاده از نوادگان امام چهارم می باشد و در حدود سال 720 هجری قمری توسط حکام جور تعقیب شده و در حین گذر از رشته کوه های صعب العبور البرز مجروح و در حوالی روستای شاه کلا به شهادت رسیده و دفن شده است. 

امام زاده سید محمد آل کیا (ع) در روستای نفت چال برادر ایشان می باشد. 

بنای جدید امامزاده نیز در طی سال های 1374 الی 1380 ساخته شده که در آن هنر معماری اسلامی ایران به وضوح پیداست. این امامزاده در مناسبت های مختلف به خصوص در روزهای تاسوعا، عاشورا، اربعین و همچنین 28 صفر مملو از دوست داران اهل بیت می گردد. 

دهکده شاه کلا در دل دره ای با چشم انداز بی نظیر واقع شده است. یکی از زیبایی های طبیعت این روستا گذر رودخانه خروشان و زیبای بابولک از مجاورت روستا می باشد که پس از گذر از شاه کلا در پایین روستای دهکلان به بابلرود سرازیر می شود. 

برای دسترسی به روستای زیبای شاه کلا می بایست به استان مازندران، سوادکوه، انتهای جنگل های لفور و در 45 کیلومتری شیرگاه سفر کنید. همچنین می توانید از بابل به شاه کلا بروید. برای رسیدن به شاه کلا از طریق بابل، باید از میدان کارگر وارد جاده گنج افروز شوید، با رسیدن به روستای شیردارکلا یک دوراهی را می بینید که می بایست به سمت چپ رفته تا در نهایت به منطقه لفور برسید. با ادامه مسیر و عبور از ایست بازرسی چوبی وارد اولین فرعی سمت راست شوید که شیب تندی نیز داشته و شما را به دهکده شاه کلا می رساند. به محض ورود به این مسیر فرعی با چشم انداز بی نظیر دره و روستای شاه کلا رو به رو می شوید.

دیدگاه کاربران


سپیده
سپیده
شنبه 22 آبان 1400
یه آبشار خیلی قشنگ و طویل تو این منطقه وجود داره که برای رفتن به این آبشار باید از جنگل زیبای شاه کلا عبور کنید
darya
darya
سه شنبه 02 شهریور 1400
این دهکده حدود 800 سال قدمت دارد و مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز دارد.
حسین شریعتی
حسین شریعتی
یکشنبه 24 مرداد 1400
ما فصل بهار رفتیم و برای اقامت یک خانه روستایی اجاره کردیم بسیار عالی و خوش آب وهوا و سرسبز بود.
fahime-akbari45
fahime-akbari45
سه شنبه 22 تیر 1400
مردمی بسیار خاکی و خونگرم دارد و همیشه سرسبز و دیدنی است.
_hmy.hos
_hmy.hos
سه شنبه 04 خرداد 1400
کاش الان شاهکلا بودم خیلی خوبه در شاهکلا مقبره حاج سید علی کیا سلطان قرار داره و از اماکن مذهبی این روستا محسوب میشه.
zakaryasamaeijablou
zakaryasamaeijablou
سه شنبه 31 فروردین 1400
در مازندران لفور روستایی زیبا به نام شاهکلا یا امام کلا قرار داره یه امامزاده هم اینجاست به اسم سید علی کیا سلطان.
farhad.khalilpour
farhad.khalilpour
سه شنبه 26 اسفند 1399
با اینکه شاهکلا برای شهر خودمون هست اما همیشه برام تازگی داره جنگل و محیطش چون از نوع جنگل های هیرکانی و بکر می باشد.❤️
arghavan_hr92
arghavan_hr92
سه شنبه 05 اسفند 1399
اگر به این منطقه رفتید حتما از طبیعت پاییزی روستای زیبای کرسام و دریاچه شاه کلا یا شوکلا در منطقه چهاردانگه دیدن کنید خیلی زیبا است هیچ جا مازندران نمیشه🌺🌺🍁
s_alitaheri
s_alitaheri
دوشنبه 06 بهمن 1399
سردر یکی از خانه های این دهکده با الگو برداری از سردری قدیمی در بابل ساخته شده حتما از آن دیدن کنید خیلی قشنگ و جالبه انگار که واقعا یک بنای تاریخی دارید تماشا میکنید.
aji13
aji13
شنبه 29 آذر 1399
خانه های روستای شاهکلا مثل صاحبانشان با صفا هستند. خیلی خانه های زیبایی داره. طبیعت سرسبز و اهالی به معنای واقعی مهماندوست هستند.
aride.paseban
aride.paseban
سه شنبه 13 خرداد 1399
من سد اینجا رو رفتم.طبیعت فوق العاده ایه واقعا.. آبشار هم داره شبیه استرالیاست خیلی زیباست 👌

شنبه 03 خرداد 1399
خیلی عالی👍🏻👌🏻