اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - رشت  
چهارشنبه 31 خرداد 1396

در میان خانه هایی با سقف شیروانی در شهر رشت، خانه ای خود نمایی می کند که تاریخ و مبارزات یک مرد را به یاد مردمان سرزمینمان می اندازد. خانه ای قدیمی که بافت سنتی آن هنوز حفظ شده و اشیای مورد استفاده در آن باقی مانده است و باعث شده این خانه به صورت موزه در بیاید. 

خانه میرزا کوچک خان جنگلی یا در واقع زادگاه یونس استادسرایی معروف به میرزا کوچک خان که از مبارزان انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل بوده، در استاد سرا، خیابان سهیل دبیری، جنب دفتر اسناد رسمی واقع شده است. این خانه اکنون به یکی از جاذبه های گردشگری مهم شهر رشت و نیز خانه یکی از مشاهیر ایران تبدیل شده است. 

مساحت این بنا حدود سیصد متر مربع می باشد و از دو طبقه که در هر طبقه چهار اتاق، ایوان و دو پلکان در دو طرف خانه برای ورود به ایوان و اتاق‌ های بالا وجود دارد، تشکیل شده است. در طبقه پایین این بنا، نمایشگاهی دائمی از کتاب های مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل وجود دارد و طبقه بالا محل زندگی خانواده استادسرایی بوده که مانند آنچه در قدیم وجود داشته بازسازی شده است. در گوشه و کنار خانه هم روی دیوارها، عکس‌ ها و اسنادی از دوران مبارزات نهضت جنگل قرار گرفته است.

اولین چیزی که توجه هر گردشگر را در ابتدای ورود به این بنا جذب می کند جمله معروف نوشته شده در حیاط این بنا می باشد. این جمله که به سردار جنگل نسبت داده شده است، چنین می باشد: 

«من استقلال ایران را خواهانم و بقای اعتبارات کشور را طالبم.»

میرزا کوچک خان جنگلی، در 11 آذرماه 1300 شمسی بعد از مبارزه بسیار با قوای دولتی در حالی که برای ملاقات با رشید الممالک خلخالی به سمت خلخال می رفت، بعد از چند روز سرگردانی در کوه‌های تالش، بر اثر سرما و یخبندان درگذشت و بعد از اینکه توسط نیروهای حکومتی سر او از تنش جدا شد، در محله سلیمان‌ داراب رشت به خاک سپرده شد که امروزه مقبره او نیز از دیگر مناطق مورد نظر مسافران برای بازدید است.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی، در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب در شهر رشت قرار دارد.

در اطراف مزار میرزا کوچک خان جنگلی، اجساد مجاهدان جنگلی دفن شده است که نام آنان بر روی سنگ قبر آنان نوشته شده و در کنار قبر میرزا، آرامگاه شاعر بلند آوازه و مردمی گیلان، شیون فومنی قرار دارد.

آرامگاه میرزا کوچک خان به صورت یک هشت ضلعی منظم از اشکال هندسی رایج در معماری سنتی ایران ساخته شده است. عناصر به کار برده شده در این بنا عمدتا آجر، کاشی، سفال و چوب است که همگی از مصالح بومی محسوب می شوند و تلفیق آن با فضای سبز درختان کهنسال اطراف بنا، یادآور سردار جنگل و متناسب با روحیات آزاد منشانه آن شخصیت مبارز است.

دیدگاه کاربران


سامان
سامان
یکشنبه 30 آبان 1400
خانه ی میرزا کوچک خان بعد از کشته شدن ایشان ماهیت خودش و از دست نداد ولی به مرور زمان خونه روبه خرابی رفت که چند سال پیش دوباره خانه بازسازی شد و الان مثل روز اول سرپاست
omid shirdelpour
omid shirdelpour
یکشنبه 07 شهریور 1400
خانه میرزا کوچک خان جنگلی که نام اصلی او یونس استاد سرایی است و از مبارزان انقلاب مشروطه بوده و خانه ای که میرزا متولد شد اکنون به جاذبه گردشگری استان گیلان تبدیل شده است.
کاظم بخشایش
کاظم بخشایش
یکشنبه 27 تیر 1400
نمونه بارز از یک مرد واقعی که آزاد زندگی کرد و تا اخرین لحظه زندگیش برای ناموس و وطنش جنگید.
iranzamiiiineman
iranzamiiiineman
یکشنبه 09 خرداد 1400
البته این خانه ای که شما الان میبینید پس از بازسازی کامل میباشد. تغییراتی اساسی و کلی در نقشه اولیه این خانه ایجاد شده.
sara.naimi34
sara.naimi34
شنبه 04 اردیبهشت 1400
یکی از راه‌های ورودیش استادسراست که از طرف سبزه میدان می تونید برید. پیشنهاد میکنم ازش دیدن کنید.👌😍
oghay
oghay
دوشنبه 11 اسفند 1399
شاید براتون جالب باشه که بدونید اسم میرزا کوچک خان یونس بوده و اسم پدرش هم میرزا بزرگ😊 این خانه از زیباترین خانه های ایران هست.
moradi
moradi
چهارشنبه 08 بهمن 1399
خانه میرزا کوچک خان دو طبقه چوبی است که حیاط بسیار زیبایی داره و در آن اجسام عتیقه مردم و تندیس و عکس های میرزا کوچک خان نگهداری میشه.
nahid
nahid
سه شنبه 02 دی 1399
خانه میرزا در شهر شت در ابتدای خیابان سعدی، خ استاد سرا واقع است و امروزه تحت نظارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری رشت میباشد.
saeed___ez
saeed___ez
یکشنبه 18 خرداد 1399
پارسال اونجا بودم، حتما برید دوستان، دم اون مجموعه دار گرم که اصالتمون یادش نرفته، دمش گرم که فرهنگ ما گیلانی هارو حفظ کرده با جمع اوری اشیاء عتیقه در این مجموعه 👌👌