اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - بهشهر  
سه شنبه 30 خرداد 1396

چشمه عمارت، باغی عظیم و باشکوه در استان مازندران و در قسمت جنوب شرقی باغ تپه و باغ شاه در بهشهر است که به دستور شاه عباس بنا شده است. 

در دامنه ارتفاعات در بخش جنوبی بهشهر چشمه های فراوانى وجود دارد. یکى از پرآب ترین این چشمه ها، چشمه عمارت است که هم اکنون بیش از نیمى از آب شهر را تأمین مى‌کند. در دوره صفویه در این محل، عمارتى در دو طبقه با نقشه مربع مستطیل ساخته شده است که امروزه فقط یک طبقه از آن باقى مانده است. 

در طبقه اول و در مرکز بنا حوضچه ای به شکل مربع واقع شده است. روى این حوض، سقف گنبدى وجود داشته که  در اثر عدم مراقبت، فرو ریخته است. در چهار سوی هر کدام از ضلع های این حوض، صفه‌اى قرار دارد و هر صفه داراى سه ورودى با نعل ورودی قوس هلالى و سه پنجره با طاق جناقى می باشد.

برای دسترسى به داخل بنا، چهار ایوان وجود دارد که دو به دو باهم قرینه هستند و در دو سوى آن‌ها، اتاق‌هایی که نیز به صورت قرینه ساخته شده اند، وجود دارد. این عمارت با کاشى‌کارى های زیبا و نقاشى در سردر ایوان‌ها و داخل صفه‌ها و اطراف طاق‌نماها تزیین شده است.

بناى چشمه عمارت که همیشه با عمارت شاه عباسى در باغ فین کاشان و هشت بهشت اصفهان مقایسه می شود، داراى ویژگى‌هایى در سیستم آب‌رسانى می باشد که در نوع خود بی نظیر است. آب توسط مجرایی به حوض مربع شکل در وسط عمارت، می رود و پس از آن از چهار سوی حوض به وسیله جوى‌ها و حوضچه‌های دیگری به خارج هدایت شده و وارد چهار حوض موجود در قسمت خارجی بنا، مقابل ایوان‌ها مى‌شود. 

ادامه عملیات کاوش و بازسازى نهایى در این عمارت در سال‌هاى آینده به منظور کاربرد هاى علمی، فرهنگى و سرمایه‌گذارى هدفمند در صنعت گردشگرى و خودکفایى اقتصادى بسیار با اهمیت است.

دیدگاه کاربران


dr.najafi.tirtashi
dr.najafi.tirtashi
پنجشنبه 28 اسفند 1399 ساعت 11:32

اینجا رفتم خیلی جای فوق العاده ای است. خیلی هم عالی و باشکوه است. بی جهت نیست که بهشهر را اشرف البلاد و اصفهان شمال ایران می نامند.


mohammadalavi
mohammadalavi
دوشنبه 11 اسفند 1399 ساعت 14:33

من شنیدم که شب ها هم اجازه بازدید از چشمه عمارت رو میدن😮 اگر واقعیت داشته باشه که اصلا خوب نیست چون موجب تخریب بیشتر بنا میشه.


sha
sha
چهارشنبه 08 بهمن 1399 ساعت 12:15

من از نمای بیرونی چشمه عمارت بهشهر از درون کاخش یه عکس دارم خیلی خوب افتاده. چند سال قبل رفتم گل های رنگارنگ روبروی عمارت جون میده واسه عکاسی.


oraorkid
oraorkid
سه شنبه 02 دی 1399 ساعت 14:38

میشه گفت بهترین دوران تاریخ صفویه بوده انقدر که همه شهرها حداقل یک ساختمان زیبا از آن دوره به یادگار دارند. کاخ چشمه عمارت هم بسیار زیباست اما نیاز به رسیدگی داره. چون روس ها در آن زمان خیلی بهش آسیب زدند.


nasser_rz
nasser_rz
یکشنبه 18 خرداد 1399 ساعت 15:15

شهر زیبا و تاریخی و حتی باستانی بهشهر؛ باعث افتخار ماست!👏👏👏 بهشهر پتانسیل توریسم و گردشگری را دارد؛ و این همت مسئولین را می طلبد. با تبلیغات هدفمند و فراهم نمودن زیرساخت ها مانند هتل؛ برای اسکان و جای اقامت و خواب!🌷🌷🌷


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار