اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - لنگرود  
دوشنبه 29 خرداد 1396

خانه منجم باشی که در فشکالی محله لنگرود می باشد، نشان دهنده هنر معمارى گیلان در دوره قاجاریه و یکی از آثار قدیمی و تاریخی شهرستان لنگرود به شمار می آید. 

خانواده منجم باشی، خانواده ای متمکن و معروف بودند. چند نفر اولیه این خاندان به علم نجوم تسلط داشتند به همین علت آنها را منجم باشی می نامیدند. 

این خاندان از نیمه دوم قرن دوازدهم قمری و تا پایان قرن سیزدهم، از زمان آغا محمدخان قاجار و تا قبل از حکومت خاندان پهلوی یعنی نزدیک به صد سال در گیلان حکومت می کردند و صاحب نام بودند. 

اصالت این خانواده به منطقه ی شرق گیلان (لاهیجان و لنگرود و رودسر و اشکورات و رانکوه) باز می گردد.

بناهای متعددی از منجم باشی ها در منطقه لنگرود باقی مانده است مانند اقامتگاه این خاندان در محله ی مسجد فشکالی در لنگرود و اقامتگاه دیگر نزدیکی سبزه میدان که شبیه قصر می باشد.

خانه منجم باشی در فشکالی محله که تا به امروز باقی مانده شامل بخش های مختلفی از قبیل بیرونی، اندرونی، خلوت خانه، مسجد، حمام و... می باشد و همچنین ورودی اصلی ساختمان بیرونی به مهتابی شهرت داشته و سر در ورودی هلالی شکل و حاوی گچ بری ساده ایست، طبقه فوقانی از یک سالن پذیرایی و سه اتاق تشکیل شده است، جلوی اتاقها ایوانی به عرض یک متر و طول 10 متر وجود دارد که چهار ستون چوبی سقف آن را سر پا داشته اند، بام بنا به شیوه سنتی گیلان واشن ریزی شده و چوب یا سفال پوش است و لبه به شیوه سر بندی سه پوش و چکش برگردان ساخته شده است.

خانه منجم باشی ها که نمونه ای از هنر معماری گیلان در زمان قاجار می باشد در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای دسترسی به خانه منجم باشی می بایست به استان گیلان، شهرستان لنگرود‎، فشکالی محله و جنب سبزه میدان لنگرود سفر کنید.

دیدگاه کاربران


سعید مفرح
سعید مفرح
دوشنبه 01 آذر 1400
از این خونه ها تو لنگرود خیلی زیاده، ولی حیف هر بار میرم لنگرود میبینم یکی از این خونه ها خراب شده و از بین رفته
omrani
omrani
یکشنبه 27 تیر 1400
مربوط به دوره قاجار است و وضعیت خیلی خوبی متاسفانه ندارد.
elahe.rafkhani
elahe.rafkhani
دوشنبه 10 خرداد 1400
خیلی خیلی زیباست معمولا این خانه های قدیمی در قسمت گچ بری و کاشی کاری و ارسی دیدن دارند و نقاشی های ظریفی که روی چوب حک شده جلوه خاصی از معماری را به نمایش میگذارد.
mahtab.keyvan.valami
mahtab.keyvan.valami
شنبه 04 اردیبهشت 1400
حیف و صد حیف از این خانه های زیبا و قدیمی که کسی به فکرشون نیست و در حال از بین رفتن هستند😔😔امیدوارم برای نسلهای بعد هم چیزی از آثار با ارزش باقی بمونه❤️
mehrdad
mehrdad
پنج شنبه 28 اسفند 1399
چند سال قبل معاون وزیر راه و شهرسازی اینجا اومد و از بناهای تاریخی اینجا مثل پل خشتی و خانه منجم باشی بازدید کرد و این بنا مورد مرمت قرار گرفت.
minoo
minoo
دوشنبه 11 اسفند 1399
خانه منجم باشی به دوره قاجار برمیگرده و در کنار بازار لنگرود سبز میدان قرار گرفته این خانه یکی از نمادهای اصلی شهر لنگرود میباشد.
roudpl
roudpl
چهارشنبه 08 بهمن 1399
این خانه روبروی اداره برق و فشکالی محله قرار گرفته و متعلق به خاندان منجم باشی است. چند سال قبل هم مورد مرمت قرار گرفت.
odin.bs
odin.bs
سه شنبه 02 دی 1399
این خانه قدیمی با ایوان باصفایی که داره در فهرست آثار ملی ایران قرار داره و در کنار بازار لنگرود در سبز میدان واقع شده‌ و قدمتش هم به دوره قاجار میرسه.
faramarzaref50
faramarzaref50
یکشنبه 18 خرداد 1399
حیف که امروزه دیگه این خانه مانند قبل وجود ندارد.. تا قبل از دوره پهلوی خانواده منجم باشی صاحب مقام و منسب بودند و قدرت زیادی در محله لنگرود داشتند.