اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - رشت  
یکشنبه 21 خرداد 1396

بازارها از مهمترین عناصر هر شهر به شمار می آیند و در واقع قلب شهر به شمار می آیند. در شهر رشت مهمترین مرکز تجارت، بازار مرکزی آن است که در بافت قدیمی شهر واقع شده است و قرار گیری آن در بافت قدیمی موجب شده تا بازار رشت به یکی از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری تبدیل گردد و هر ساله توریست های زیادی را به خود جذب کند. 

بازار سنتی رشت از بخش های متعددی از جمله میدان بزرگ، میدان کوچک، چهار سوق ها و همچنین کاروانسراها تشکیل شده است که معماری های صورت گرفته در کاروانسراها و طاقی‌های موجود در این بازار آن را به مکانی توریستی تبدیل کرده است. 

در جای جای مجموعه بازار رشت می توان جلوه های فراوانی از زیبایی های فرهنگ سنتی این استان را مشاهده کرد که بسیار جذاب و منحصر به فرد است. 

مجموعه بازار رشت وسعتی در حدود 24 هکتار دارد که در این بافت وسیع، 14 کاروانسرا ساخته شده است و بوسیله راسته های متفاوت به یکدیگر راه می یابند. این معماری زیبا در دوره قاجاریه و در ابتدای دوره پهلوی با عنوان کانون های بازرگانی بنا نهاده شده اند که برخی از آنها شامل طاقی های بزرگ، طاقی های کوچک، سعادت و همچنین کاروانسراهای محتشم، چینی چیان، ملک و ... می باشند.

طاقی بزرگ مجموعه بازار سنتی رشت در سال 1321 هجری قمری ساخته شده است و در ضلع شمالی بازار در مجاورت مسجد حاج مجتهد قرار گرفته است. کاروانسرای محتشم نیز در سال 1300 ساخته شده و نزدیک به یک قرن از معماری آن می گذرد.

در حال حاضر این بازار به فعالیت خود ادامه می دهد و محلی برای عرضه انواع سوغاتی ها، صنایع دستی، محصولات کشاورزی و انواع ماهی های استان گیلان است که به مسافران و توریست های این منطقه عرضه می گردد. 

برای دسترسی به این بازار سنتی و تماشای بافت تاریخی و آثار فرهنگی این بنا باید به مرکز شهر رشت سفر کنید.

دیدگاه کاربران


افشین
افشین
شنبه 06 آذر 1400
یکی از دیدنی های رشت محسوب میشه که یه میدان بزرگ، میدان کوچک، چهار سوق ها و کاروانسرا ها داره، این بازار بهترین محل برای خرید ماهی تازه و سبزیجات بومی محسوب میشه
zoli
zoli
شنبه 02 مرداد 1400
بوی زندگی میده این بازار آدم دوستداره بره بچرخه در بازار ساعت ها.
manafzadeh.fereshteh
manafzadeh.fereshteh
چهارشنبه 12 خرداد 1400
من عاشق بازارهای سنتی رشت هستم👏👏 رشت شادترین مردم ایران رو داره مردم این شهر غصه چیزی رو نمیخورند و همیشه زندگی بروفق مراد این رو از بازار رنگارنگشون میشه فهمید.
sanaz.h_1930
sanaz.h_1930
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
بهترین سوغاتی که میتونید از بازار رشت بخرید فقط زیتون پرورده است.😋😁
zmpn270
zmpn270
چهارشنبه 13 اسفند 1399
واقعا هیچ کجای ایران رشت نمیشه.. رشت فقط بازار و میدان معروفش قشنگ نیست.
تمام کوچه ها و خیابان ها و بازارچه های محلی و دستفروش های زن و مردی که دنبال روزی حلال هستند. همه اش عالیه واسه من پر از خاطره است❤️❤️
aufarin_moradi_garakani
aufarin_moradi_garakani
دوشنبه 13 بهمن 1399
وای بازار رشت عالیه حس خیلی خوبی به آدم دست میده وقتی از میان غرفه ها و مغازه هاش عبور میکنی بوی خاصی هم داره. 😍😍
ldish
ldish
شنبه 06 دی 1399
ارزان ترین شهری که من سفر کردم رشت بوده. خیلی خوبه. بازارش ارزان و خانه های ارزانی هم داره.
ganoderma.61
ganoderma.61
دوشنبه 19 خرداد 1399
خیییلی با صفاست و بوی خوش زندگی از این مکان استشمام میشه..از بس همه چیزش تازه است. و مهمتر از همه قیمت هاش خیلی مناسب تر از بازارهای دیگه است.🙋