اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - سواد کوه  
یکشنبه 21 خرداد 1396

غار زیبای کیجاکچال در ارتفاعات جنگلی مشرف به روستای پیت سرا در دوآب سوادکوه واقع شده است. این غار یکی از شاهکارهای طبیعت است که به دلیل قرارگیری در دل کوه، تنها با تجهیزات می توان به آن وارد شد. چشم انداز طبیعی که رو به روی این غار قرار دارد نیز بسیار زیبا و چشم نواز می باشد. 

عمق غار کیجاکچال کم است ولی با وجود کوچک بودن و سادگی، منظره ای بسیار زیبا دارد. مساحت داخلی غار از یک تالار ساده بیضی شکل به طول دوازده متر و عرض ده متر و دو اتاق بزرگ کنار هم با اندازه های متفاوت، تشکیل شده است.

مصالح بناهای داخلی از سنگ و یک نوع گل بسیار محکم از جنس خاک رسی تشکیل شده است که در قسمت دامنه ای ارتفاعات آن به وفور یافت می شود. سقف این بناها در داخل غار نیز با تنه درختان جنگلی منطقه تیر کشی شده بود. 

غار کیجاکچال به غار اسپهبد خورشید بسیار شبیه است و زمان آن هم احتمالا مربوط به اواخر دوره ساسانی بوده و از دژهای دفاعی اسپهبدان طبرستان در برابر حمله اعراب به منطقه و پناهگاه سلاطین و حکمرانان وقت به شمار می رفته است.

افسانه مربوط غار کیجاکچال

یک باور قدیمی وجود دارد که می گوید:

در گذشته دختری از نژاد پریان وجود داشته که به دلیل ترس از آدمیان در این غار زندگی می گرده تا کسی به آن دسترسی نداشته باشد. سرگرمی این دختر بافندگی بوده که هنوز چوب‌های دستگاه بافندگی او در جلوی غار افتاده است. پس از مدتی چوپانی به همراه گوسفندان خود به حوالی این غار می رود و پس از دیدن دختر، عاشق وی می شود و روزها به پای غار آمده و به نی‌زدن می‌پرداخت تا ترس این پری پیکر از آدمیان‌ کم شد و کم‌کم به او نزدیک شد و سر بر شانه‌ چوپان نهاد. چوپان جوان، دختر را به چشمه‌ای می رساند تا دختر به نظافت خود بپردازد. این چشمه امروز به پری چشمه یا پرو چشمه مشهور است و آب زلال و گوارای آن به رودخانه‌ تالار می‌ریزد. این چشمه، یکی از مناطق گردشگری شهرستان سواد کوه محسوب می شود.

دیدگاه کاربران


حمیدرضا
حمیدرضا
شنبه 06 آذر 1400
بیشتر به غار اسپهبد خورشید معروفه که از دوره ی ساسانیان به جا مونده، این غار بزرگترین قوس دهانه غار و داره ولی ورود به غار خیلی سخته چون در مقابلش یه پرتگاه خیلی خطرناک وجود داره
fereshteh
fereshteh
یکشنبه 03 مرداد 1400
این غار 3 نام دارد یکی اسپهبد خورشید دومی کرکیل دژ سومی کیجاکچال که شما بهش اشاره کردید و ماشین آلات در کنار این غار مشغول کندن هستند و متاسفانه این غار در حال نابودی است.
maryamrahmani830
maryamrahmani830
چهارشنبه 12 خرداد 1400
این غار در ارتفاعات بسیار سخت و صعب العبور قرار گرفته و به نظر من از عجایب خلقت به شمار میره. با وجود سخت مسیر بودن اما هستند کسانی که با تجهیزات مناسب به این مکان میرن👌
mohamad.reza.ramzani
mohamad.reza.ramzani
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
برای من غار جذابیست. در ارتفاعات سخت مسیر و جنگلی قرار داره و از مناطق گردشگری سوادکوه است.
sahinm
sahinm
چهارشنبه 13 اسفند 1399
عالی و جذاب👏👏 اما دسترسی به غار خیلی سخت و فقط باید لوازم کوهنوردی و تجهیزات غارنوردی به همراه داشته باشید.
ygir
ygir
دوشنبه 13 بهمن 1399
کرونا که تموم بشه اولین‌ مسافرتی که میرم سوادکوه 😊 اینجا اقامتگاه هم دارن برای مسافرها. بسیار طبیعت دیدنی داره حتما برید.
drenalin
drenalin
یکشنبه 07 دی 1399
این غار رو معمولا با اسپهبد خورشید اشتباه میگیرند. اما دو تاشون مجزا هستند و فقط از لحاظ ظاهری مشابه هم هستند.
yaldaa_59
yaldaa_59
دوشنبه 19 خرداد 1399
یکی هیجان انگیز ترین برنامه هایی بود که رفتم ،، مسیرش مثل توی فیلمهای هیجانی میمونه 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ یادم میاد تپش قلب میگیرم.