اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - سواد کوه  
یکشنبه 21 خرداد 1396

غار زیبای کیجاکچال در ارتفاعات جنگلی مشرف به روستای پیت سرا در دوآب سوادکوه واقع شده است. این غار یکی از شاهکارهای طبیعت است که به دلیل قرارگیری در دل کوه، تنها با تجهیزات می توان به آن وارد شد. چشم انداز طبیعی که رو به روی این غار قرار دارد نیز بسیار زیبا و چشم نواز می باشد. 

عمق غار کیجاکچال کم است ولی با وجود کوچک بودن و سادگی، منظره ای بسیار زیبا دارد. مساحت داخلی غار از یک تالار ساده بیضی شکل به طول دوازده متر و عرض ده متر و دو اتاق بزرگ کنار هم با اندازه های متفاوت، تشکیل شده است.

مصالح بناهای داخلی از سنگ و یک نوع گل بسیار محکم از جنس خاک رسی تشکیل شده است که در قسمت دامنه ای ارتفاعات آن به وفور یافت می شود. سقف این بناها در داخل غار نیز با تنه درختان جنگلی منطقه تیر کشی شده بود. 

غار کیجاکچال به غار اسپهبد خورشید بسیار شبیه است و زمان آن هم احتمالا مربوط به اواخر دوره ساسانی بوده و از دژهای دفاعی اسپهبدان طبرستان در برابر حمله اعراب به منطقه و پناهگاه سلاطین و حکمرانان وقت به شمار می رفته است.

افسانه مربوط غار کیجاکچال

یک باور قدیمی وجود دارد که می گوید:

در گذشته دختری از نژاد پریان وجود داشته که به دلیل ترس از آدمیان در این غار زندگی می گرده تا کسی به آن دسترسی نداشته باشد. سرگرمی این دختر بافندگی بوده که هنوز چوب‌های دستگاه بافندگی او در جلوی غار افتاده است. پس از مدتی چوپانی به همراه گوسفندان خود به حوالی این غار می رود و پس از دیدن دختر، عاشق وی می شود و روزها به پای غار آمده و به نی‌زدن می‌پرداخت تا ترس این پری پیکر از آدمیان‌ کم شد و کم‌کم به او نزدیک شد و سر بر شانه‌ چوپان نهاد. چوپان جوان، دختر را به چشمه‌ای می رساند تا دختر به نظافت خود بپردازد. این چشمه امروز به پری چشمه یا پرو چشمه مشهور است و آب زلال و گوارای آن به رودخانه‌ تالار می‌ریزد. این چشمه، یکی از مناطق گردشگری شهرستان سواد کوه محسوب می شود.

دیدگاه کاربران


mohamad.reza.ramzani
mohamad.reza.ramzani
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400 ساعت 16:59

برای من غار جذابیست. در ارتفاعات سخت مسیر و جنگلی قرار داره و از مناطق گردشگری سوادکوه است.


sahinm
sahinm
چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 11:00

عالی و جذاب👏👏 اما دسترسی به غار خیلی سخت و فقط باید لوازم کوهنوردی و تجهیزات غارنوردی به همراه داشته باشید.


ygir
ygir
دوشنبه 13 بهمن 1399 ساعت 12:11

کرونا که تموم بشه اولین‌ مسافرتی که میرم سوادکوه 😊 اینجا اقامتگاه هم دارن برای مسافرها. بسیار طبیعت دیدنی داره حتما برید.


drenalin
drenalin
یکشنبه 07 دی 1399 ساعت 14:51

این غار رو معمولا با اسپهبد خورشید اشتباه میگیرند. اما دو تاشون مجزا هستند و فقط از لحاظ ظاهری مشابه هم هستند.


yaldaa_59
yaldaa_59
دوشنبه 19 خرداد 1399 ساعت 15:21

یکی هیجان انگیز ترین برنامه هایی بود که رفتم ،، مسیرش مثل توی فیلمهای هیجانی میمونه 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ یادم میاد تپش قلب میگیرم.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار